Otevřený klubový přebor - konečné výsledky

V úterý 12. prosince bylo odehráno poslední 11. kolo "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - M. Kuchař 0,5-0,5, T. Krejčok - M. Miča 0-1, J. Lepík - K. Kubala 0-1, M. Saforek - J. Lavrišin 1-0, R. Krejčok - S. Sysala 0-1, D. Lička - P. Dudová 0-1, M. Kaňák - M. Frank 1-0, V. Vyvial - V. Kaňák 1-0, I. Bebek - K. Koval 0-1, P. Bužek - P. Pravec 0-1.

Konečné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místAdam Frank. Gratulujeme.

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 12. prosince 2017, odehráním posledního 11. kola Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, byla učiněna poslední tečka za 14. cyklem této soutěže. Ve hře byl stále boj o 10 finančních cen a k partiím přišlo 21 hráčů, což znamenalo 10 nasazených dvojic. Ač nerad, musel jsem při lichém počtu účastníků napsat druhý kontumační výsledek v tomto turnaji. Již několik kol jsem také psal radostně o rekordních statistických údajích a celkový počet reálně odehraných partií se zastavil na čísle 126, což jen pro zajímavost se blížilo 128 partiím odehraným za jarní a podzimní turnaj v roce 2013 dohromady a je o hodně více, nežli počet partií, které odehraje celé družstvo za jednu sezónu!! Prostě skvělé tréninkové prostředí jak se patří… Poslední kolo bylo pohromou pro hráče s bílými figurami, když při jednom nerozhodném výsledku pro ně skončilo kolo nelichotivým bodovým ziskem 3 : 6. I zde se opět potvrdilo, že se v turnaji bojuje s vysokým a nekompromisním nasazením, protože i ta remíza byla dohodnuta až po dlouhém boji.

Na prvních dvou šachovnicích se mělo potvrdit pořadí dosud suverénních účastníků Marka Miče a Matěje Kuchaře. Marek opět naplno bodoval černými proti Tobiášovi Krejčokovi a za celý turnaj musel sklonit svého krále jen v jediné partii proti nejvýše nasazenému Matějovi. U Matěje se naopak zdálo, že ziskem pěšce vybudoval pozici, kterou by mohl nakonec dovést také k vítězství. Adam Frank však velmi dobrou hrou stále vytvářel nové hrozby, materiál nakonec vyrovnal a možná mohl usilovat i o celý bod, ale přece jen respekt ke zkušenějšímu soupeři, který navíc startoval s ELO o 356 vyšším, způsobil to, že se soupeři shodli na remíze.

Tyto duely tak stanovily i konečné absolutní pořadí v turnaji. Marek Miča, s jedním nasazovacím bodem docílil zisku 11 bodů a stal se tak nejen přeborníkem v klubovém přeboru, ale současně i přeborníkem okresu Frýdek-Místek v kategorii mužů pro rok 2017!! – gratulujeme. O půl bodu méně docílil první nasazený Matěj Kuchař.

Skvělým finišem 3,5 bodů ze 4 posledních partií se vítězstvím nad Jaroslavem Lepíkem dotáhnul do vedoucí skupiny i Karel Kubala. Partie byla opět o několika zvratech, ale závěrečnou věžovou koncovku nakonec lépe zvládnul K. Kubala a zapsal si tak celý bod. Přesto jeho vystoupení v podzimní části turnaje bylo velmi nevyrovnané, a i když se dotáhnul bodově na dělené 3. místo, tak vzhledem k tomu, že o pořadí při rovnosti bodů rozhodovalo průměrné ELO soupeřů, tak 3. místo obsadil další náš talent – Adam Frank a Karel Kubala, tak získal jen tak zvanou bramborovou medaili.

Ještě i páté místo bylo oceněno finanční odměnou, kterou zaslouženě vybojoval Michal Saforek, který v tomto turnaji prokázal životní formu a nebýt ztrát v partiích, kde si vytvořil vyhrané pozice, tak se určitě umístil v celkovém pořadí ještě výše. Osobně jsem přesvědčen, že to již v dalším cyklu soutěže potvrdí. Svých 7 bodů tentokráte naplnil vítězstvím v partii s Janem Lavrišinem, který byl naopak tím, kdo se vydral nejvýše mezi hráče s nasazovacím bodem a díky spolehlivé hře počas celého turnaje měl i lepší pomocné hodnocení pro vítězné pořadí mezi skupinou hráčů, kteří v turnaji byli s nulovým nasazovacím koeficientem – také gratulujeme a já vyslovuji naději, že to nebyl poslední tak úspěšný start v turnaji…? Zde jen na okraj zmíním i docílených 7 bodů Tobiáše Krejčoka, který toho ale docílil bez jedné odehrané partie… Znovu se ukazuje, že kdo chce zasáhnout na nejvyšších pater konečného pořadí, tak musí odehrát maximum možných partií.

Následuje skupina našich nejmladších, pro které je takový turnaj opravdu nenahraditelným tréninkovým prostředím a i zde se potvrzuje ta potřeba odehrání všech partií, pokud i tito hráči uvažují o boji o umístění v celkovém pořadí. Velmi kvalitní výkon odvedla v turnaji Pavlína Dudová. Docílených 6,5 bodů proti soupeřům s průměrem ELO o 105 vyšším ji bezesporu výrazně zhodnotí i její ELO! Jako níže nasazená měla samozřejmě slabší soupeře, nežli Jan Lavrišin, takže díky pomocnému hodnocení skončila v této kategorii na 2. místě – i to je ale skvělé – opět gratulace!! Pavlína v posledním kole „přeprala“ černými svého konkurenta Denise Ličku, který i tak, při dvou neodehraných partiích se ještě dostal na oceněné 4. místo mezi hráči dolní poloviny tabulky. A když jsem hovořil o úspěšném vstupu mládežníků do turnaje, tak dalším z nich je Matyáš Kaňák, který si tentokráte poradil s Martinem Frankem, který disponoval na startu +135 ELO body. I u něj, pokud by měl plný počet partií, tak je pravděpodobné, že by dosáhnul i na vyšší umístění. Ve skupině hráčů bez bodové bonifikace tak docílil pěkného 3. místa a jeho poražený soupeř si také odnesl cenu za 5. místo v této kategorii.

Do úplného výčtu již schází jen zmínit duely Václav Vyvial – Kaňák Vladimír, kde v odvetě zvítězil Václav. Ivan Bebek i napodruhé nestačil na Karla Kovala – a totéž platí i pro duel Přemka Bužka, kterého i napodruhé porazil Pavel Pravec.

Co na závěr? Je radost organizovat takovou soutěž, přestože to znamená nemálo času a úsilí. Již nyní jsou však připraveny propozice pro jarní turnaj, jehož první kolo je naplánováno na úterý 9. ledna 2018, tradičně od 17,30 hodin. Jsem přesvědčen, že tentokráte se přiblížíme počtem účastníků již k číslu 30 hráčů, kde kohokoli od hráčů úrovně KM až po neregistrované velice rád přivítám. Je jasné, že pro hráče s vyšším ELO se může zdát turnaj nezajímavý – ale i tentokráte se potvrdilo, že i Matěj, který se svým nasazovacím ELO 2154 do turnaje nastoupil, tak své ELO neohrozil…