Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

V úterý 5. dubna bylo vyhrazeno dohrávkám "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Kubala K. - Port J. 0-1, Sysala S. - Mavrev D. 0-1, Vyvial V. - Kluz M. 1-0.

Aktuální pořadí: 1místo Patrik Štěpán, 2. místo Josef Port a 3. místo David Mavrev.
 
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 5. 4. 2016 byly v 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu dohrávky scházejících partií, což podle rozpisu soutěže je možné jen do zahájení předposledního kola, které se bude konat příští úterý 12. 4. a k tomuto úterku byly odehrány a nahlášeny 3 dohrávky. Možná se to zdá málo, ale reálně turnaj dohrává 16 hráčů, kteří tak mohli za 10 kol odehrát teoreticky 80 partií a s těmi třemi dohrávkami se jich již odehrálo celkem 77 a není nereálné, že po odehrání zbylých 2 kol se dostaneme k „devadesátce“!!

Již minulý týden se uskutečnila dohrávka odvetné partie Karel Kubala vers. Josef Port a prohra bílého (se soupeřem podruhé v turnaji) výrazně promlouvá do uspořádání hráčů na čelných pozicích. J. Port v turnaji prokazuje velmi dobrou formu a pokud by proměnil dohrávku scházející partie v celý bod, tak by se dokonce posouval na samostatné první místo celkového pořadí!! Z křížové tabulky je zřejmé, že v dílčím turnaji 4 nejvýše nasazených hráčů získali z 6 možných bodů 4 jak J. Port, tak i Patrik Štěpán – proti níže nasazeným však byl Josef 100 % úspěšný, zatímco Patrik ztratil půlku s D. Mavrevem.

Poražený K. Kubala je již naopak z medailových bojů vyřazen a partie byla pro něj vlastně předehrávkou, tak již může své skóre v nejlepším případě vylepšit o 1 bod, ale při dosavadní formě a konkurenci v soutěži i to ještě bude muset dokazovat… Navíc, i když je nyní na samostatném 4. místě, tak právě z uvedeného důvodu se na něj bodově mohou dotáhnout i Michal Saforek a Karel Koval – a to Michal má ještě stále potenciál bodového zisku v jedné neodehrané partii… O 4. cenu absolutního pořadí tak stále může být velký boj, neboť scházející partie mají i Jiří Kotouček a Matěj Kuchař, což při plném bodovém zisku z dohrávek je reálně posouvá také do bojů o 4. cenu…

Zajímavý je i výsledek partie Stanislava Sysaly proti Davidu Mavrevovi 0 – 1, i když David příjemně překvapuje již od chvíle, kdy do turnaje nastoupil a v partiích proti výše nasazeným hráčům má již nyní na kontě 2,5 bodů z 5 partií!! Co více, vítězství jej opět posouvá na 2. místo spolu s J. Portem a jen s půlbodovým odstupem za dosud vedoucím P. Štěpánem.

Ve třetí hrané partii bodoval v odvetě Václav Vyvial proti Miroslavu Kluzovi, kde z pohledu nasazení podle FIDE ELO byl sice Václav „vyšším“ hráčem, ale podle českého ELO má Miroslav dokonce on o pár bodíků navíc. I zde je však stále pro oba o co bojovat. V. Vyvial se vítězstvím probojoval na samostatné 2. místo mezi hráči bez nasazovacího bodového koeficientu a může ještě stále usilovat i o 1. místo. Současně je však nutné říci, že nemá jisté ani to 2. místo, protože má těsně v patách za sebou I. Bebka, M. Kluze, T. Adamce a při úspěšné dohrávce i P. Pravce, kteří mohou usilovat když ne o druhé, tak alespoň o cenově ohodnocené 3. místo této skupiny hráčů…

 Samozřejmě těmto hráčům bude do výsledků nepříjemně zasahovat losování posledních kol. Hráči první čtyřky již mají prakticky mezi sebou partie odehrány, takže při výběru soupeřů jim připadnou právě ti hráči ze středu tabulky. Zde tedy může zapracovat trochu i štěstí a lepší nebo horší los pro konkrétní hráče – ale takový je švýcarský systém soutěže a bude to tedy nutné brát sportovně.

Předposlední kolo se uskuteční již příští úterý 12. 4. a je se tedy možné těšit na řadu zajímavých a bojovných partií…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala