Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Na úterý 1. prosince byly naplánovány dohrávky "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - K. Kubala 1-0, J. Lepík - M. Saforek 1-0, M. Miča - M. Štěpán 1-0, V. Kaňák - K. Koval 0-1, F. Haška - V. Vyvial 0,5-0,5, M. Křenek - Z. Tauš 1,5-0,5, M. Kuchař - P. Štěpán 0,5-0,5.

Před 10. kolem máme následující pořadí: 1místo Matěj Kuchař2. místo Patrik Štěpán, 3. místo Karel Kubala.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Úterý 1.12.2015 byl v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců naplánován dohrávkový termín, jelikož podle propozic soutěže po zahájení předposledního kola již tuto možnost není možné využít. Hráčům tak vznikl po 8. kole dvoutýdenní interval na možné dohrání scházejících partií a již po týdnu byla tato možnost využita 8x!! a z dosud odehraných 79 partií bylo formou dohrávky nebo i předehrávky odehráno zatím 19 partií, což je plná čtvrtina ! Je to historický rekord (a to se ještě tento týden pár partií odehraje) a je vidět, že hráči pochopili tuto možnost operativního odehrání partií podle vlastního času a také tento instrument velmi hodně využívají (samozřejmě ku prospěchu jejich šachového tréninku a výkonnostního růstu).

Dohrávkami se tak zcela jistě vyřešily medailové pozice, i když vlastní umístění vedoucí trojice se ještě může pomíchat. Nejprve se podařilo Matějovi Kuchařovi sesadit z vedoucí pozice Karla Kubalu, když v dohrávce nad ním zvítězil bílými figurami. Po dobrém zahájení sice vůdce černých figur postupně soupeře přehrával a přetavil aktivní pozici v zisk pěšce, o pár tahů později však pozici podcenil a Matěj krásným taktickým úderem s útokem na krále prakticky partii okamžitě rozhodl. Pro K. Kubalu tak prakticky jsou zmařeny hned 2 vítězné série, protože již ztrácí půlbod na dvojici Patrik Štěpán a Matěj Kuchař, takže nedosáhne vítězného hattricku v této soutěži. Také pro něj skončila série 16 turnajových partií bez prohry – ale každá série jednou končí… Smírně skončila i dohrávka nyní vedoucí dvojice M. Kuchař – P. Štěpán.

Jelikož jsou však vypsány 4 ceny za absolutní pořadí, tak o 4. místo se dá očekávat ještě dramatický boj a možná bude hodně záležet i na tom, jak dopadne pro jednotlivé adepty na toto umístění los soupeřů v posledních 2 kolech.

V dohrávkové partii Lepík – Saforek 1 – 0 se tak nyní dostal na samostatné 4. místo Jaroslav Lepík s 2,5 bodovou ztrátou na vedoucí tandem. O další půlbod za ním se probojoval Marek Miča po vítězství nad Michalem Štěpánem. Bez šancí však není ani skupina dalších 3 hráčů Michal Saforek, Jan Lavrišin a Karel Koval, kteří jsou o další půlku bodu nazpět. To už je ovšem současně skupina hráčů, kteří startují v turnaji jen s jednobodovým nasazovacím koeficientem a tudíž ti mají svůj cenový fond a tak jsou současně i v čele této kategorie. V dohrávkách byl mimo uvedeného M. Saforka aktivní i Karel Koval, který černými porazil Vladimíra Kaňáka. I boj o 3 ceny v této kategorii však bude ještě dramatický, protože jen s původovou ztrátou na aktuální vedoucí trio je hned dalších 5 hráčů: Stanislav Sysala, Tomáš Adamec, Michal Křenek, Filip Haška a Václav Vyvial. Zde dohrávek scházejících partií využili F. Haška proti V. Vyvialovi, když právě remíza v jejich vzájemné partii je posunula do této bodové skupiny a ziskem 1,5 bodu ze dvou vzájemných partií získal M. Křenek proti Zdeňku Taušovi.

Současně je potěšitelné, že tuto střední skupinu úspěšně atakují hráči dolní třetiny, kteří startovali bez nasazovacích bodů, a i když mají také vypsány své 3 ceny, tak je dost pravděpodobné, že někdo z nich „vyloupí“ nějakou tu cenu i hráčům, kteří od počátku startovali s 1 nasazovacím bodem navíc. Mimo uvedené T. Adamce, M. Křenka a V. Vyviala mohou do tohoto boje zasáhnout úspěšnými dohrávkami ještě i Aleš Kawulok, případně Michal  Štěpán. Zde je úžasný další příklad flexibilnosti užité formy turnaje, když Zdeněk Tauš nastoupil ke své první partii do 8. kola turnaje, nyní již má odehrány formou dohrávek 4 partie a podle známých informací má ještě nejméně jednu dohrávku domluvenou. Pokud nastoupí ke 2 závěrečným kolům, tak se dostane i po tak pozdním vstupu do turnaje na 7 odehraných partií!!

Z uvedeného komentáře je zřejmé, že i 2 kola před koncem může reálně 15 účastníků zasáhnout do bojů o některou z cen a samozřejmě i o vylepšení výsledku a případného ELO bodového zisku, takže motivace je nadále velmi vysoká.

Co říci na závěr - předposlední 10. kolo je na pořadu 8.12. a týden poté poslední 11. Již nyní se však připravuje od začátku ledna další - 11.cyklus této soutěže a věřím, že se opět účastnicky navýší nejen početně, ale i herní úrovení soutěže. K tomu již nyní jsou zváni všichni přátele šachu od začátečníků až po KM…

 

Další informace a tabulku po 9. kole s dosavadními dohrávkami naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala