Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

V úterý 26. března byly na programu poslední dohrávky 17. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Paseka - A. Frank 1-0; M. Frank - D. Lička 1-0; O. Matusík - M. Paseka 0-1; V. Buchtová - T. Horková 0-1; L. Berka - V. Jezerský 0-1; J. Vaněk - M. Pravec 1-0; P. Bužek - M. Tyl 0-1; D. L. Růčka - L. Berka 0-1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo  Karel Kubala, 3. místo Matyáš Paseka, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede Pavel Pravec.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 26. března 2019 byl na pořadu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku poslední dohrávkový termín – a blížíme se do finále. Za uplynulý týden se odehrálo celkem 8 partií, přičemž hned v úvodu je nutné říci, že 3 partie měly formu předehrávek posledního kola, které propozice soutěže normálně nedovolují. Nastala však zcela výjimečná situace, že hned 5 účastníků turnaje bylo nominováno pro výjezd na mezinárodní šachový turnaj do Francie, kde by měli reprezentovat Beskydskou šachovou školu. Bylo by velmi znehodnocující, kdybychom v našem tříměsíčním turnaji výrazně ovlivnili konečné pořadí tím, že by právě těmto našim talentům jedna partie scházela. Jelikož všichni jsou na „medailových“ pozicích probíhajícího turnaje, tak jsme rozhodli, že tito hráči výjimečně mohou poslední kolo předehrát ve vzájemných partiích. Informaci o tomto záměru dostali všichni účastníci turnaje a vysoce hodnotím, že nikdo proti tomuto rozhodnutí nevznesl námitku. Smysl pro sportovní pojetí soutěže a fair play je tradiční hodnotou turnaje.

Nepochybuji o tom, že během nadcházejícího týdne se ještě uskuteční několik dalších dohrávek, i když téměř všichni adepti na zisk některé ze 12 finančních cen mají odehraný plný počet partií…

 

Podívejme se nejprve na přehled dosažených výsledů:

Paseka

Frank A.

1 - 0

 

Berka

Jezerský

0 - 1

Frank M.

Lička

1 - 0

 

Vaněk

Pravec M.

1 - 0

Matusík

Paseka

0 - 1

 

Bužek

Tyl

0 - 1

Buchtová

Horková

0 - 1

 

Růčka

Berka

0 - 1

 

Z těchto výsledků je jistě nejzajímavější výhra Matyáše Paseky nad lídrem Adamem Frankem. Jasné vedení Adama v turnaji to zřejmě již nemůže ohrozit. Pro Matyáše to však znamená, že má již jistou některou z vypsaných cen a zřejmě i jistou medailovou pozici v konečném pořadí turnaje.

Postupová tabulka je poprvé seřazená do skupin hráčů podle nasazovacích koeficientů, jelikož poslední 2 kola již budou hráči nasazováni jen proti hráčům se stejným nasazovacím zvýhodněním. Důvodem je zajištění maximální objektivnosti boje o finanční ceny.

V nejvyšší bodové skupině to již je asi rozhodnuto, kdo si některou z cen odnese, jelikož kvarteto na čele postupové tabulky má na pátého hráče náskok 1,5 bodů. Teoreticky i pátý Jiří Pavlica by mohl po zisku 2 bodů ze dvou zbylých partií někoho předstihnout – ale zdá se to být jen jako varianta teoretická ?

Další dvě skupiny jsou již velmi vyrovnané a ještě 2 kola před koncem může o vypsané ceny bojovat velký počet hráčů. I z toho důvodu se již v minulém cyklu vyzkoušel systém nasazování hráčů ze stejné bodové bonifikační skupiny poslední 2 kola jen proti dalším hráčům této bonifikační skupiny.

Pokud si připustíme teorii, že rozdíl 2 bodů se ještě za poslední 2 kola dá dohnat, pak ve skupině hráčů s FELO nad 1300, kteří byli zvýhodnění 1 nasazovací bodem, může do boje o ceny zasáhnout všech 11 hráčů !! Další pozoruhodností je, že v tuto chvíli této skupině védodí dvojice Denis Lička (12 let) a Karel Koval (letos 98 let) shodným bodovým ziskem 5,5 bodů z 9 partií !!!

Podobně zajímavá je i situace ve skupině hráčů s nulovým nasazovacím bodem. V této skupině je nadále Pavel Pravec samostatným vedoucím se ziskem 5,5 bodů. Za sebou však má s půlbodovou ztrátou hned 2 pronásledovatele a o další půlbod jsou další 3 hráči, přičemž Jakub Vaněk má navíc k dobru možnost 2 dohrávek scházejících partií… Pokud vezmeme potenciál možných dohrávek, tak v této skupině je ještě stále 10 hráčů, kteří se mohou snažit o zisk některé z finančních cen!!

Jak jsme mohli sledovat výsledky dohrávek, tak se hraje tradičně zcela nekompromisně - ani jedna remíza a partie se hrály až 3 hodiny! O tréninkovém významu turnaje není pochyb a uvidíme, kolik našich talentů si opět připíše na své konto významný přírůstek svého FELO ?

V několika posledních cyklech soutěže se nám do turnaje zapojili i v této pozdní fázi noví hráči. Totéž se událo i v dohrávkovém termínu, kdy „na zkoušku“ odehrál partii Milan Tyl černými proti Přemyslu Bužkovi. O šachové hře asi ví hodně, protože brzy získal figuru. Objektivně nutno říci, že pak dovolil soupeři situaci velmi vyostřit – a nebylo lehké odhadovat, zda přes materiální výhodu partii skutečně dovede do vítězného konce. Nakonec však prokázal velmi kreativní myšlení a všechny hrozby a léčky odrazil – a hned při prvním startu zvítězil!! Věřím, že to nebyla jeho poslední partie v soutěži – a vzhledem k pojetí hry není pochyb o tom, že další jeho získané body jsou jen o tom, ke kolika dalším partiím nastoupí… J Pokud se objeví i další podobný zájemce o šachovou hru, bude vítán a může i nyní do turnaje vstoupit i bez placení vkladu…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala