Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

V úterý 26. února byly na programu druhé dohrávky 17. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - K. Kubala 0,5-0,5; S. Sysala - M. Saforek 0,5-0,5; M. Klus - B. Buchta 0-1; T. Adamec - O. Matusík 0-1; F. Buchta - V. Vyvial 1-0; L. Buchta - T. Schenk 0,5-0,5; P. Pravec - V. Buchtová 1-0; M. Pravec - V. Jezerský 0-1; J. Osina - D. L. Růčka 1-0; T. Horková - D. Gřundil 1-0; P. Vaníček - D. Lička 0-1.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo  Bartoloměj Buchta, 3. místo Karel Kubala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Ferdinand Buchta, u hráčů bez bonifikace vede Pavel Pravec.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 26. února 2019 měl Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu „jen“ dohrávky. Zúčastněných 22 hráčů na dohrávky je dalším ze statistických rekordů soutěže! Na tomto údaji se ale podepsalo hned několik mládežníků, kteří jsou nominovaní na MČR jednotlivců, takže tentokráte si domluvili „předehraní“ partií vzhledem k očekávané budoucí absenci – i to je výhoda zvoleného systému soutěže.

 

Podívejme se na přehled dosažených výsledů:

Frank A.

Kubala

1/2

 

Pravec P.

Buchtová

1 - 0

Sysala

Saforek

1/2

 

Pravec M.

Jezerský

0 - 1

Klus

Buchta B.

0 - 1

 

Osina

Růčka

1 - 0

Adamec

Matusík

0 - 1

 

Horková

Gřundil

1 - 0

Buchta F.

Vyvial

1 - 0

 

Vaníček

Lička

0 - 1

Buchta L.

Schenk

1/2

 

 

 

 

 

Tradičně sleduju výsledky „bílých“ a černých“, kde skóre z dohrávek skončilo 4 : 4 při třech remízách. Jako v celé historii soutěže, tak i v této sérii byly všechny nerozhodné výsledky až po tuhých bojích a dvě z nich byly dokonce nejdelšími partiemi dne.

Dobrý výsledek se podařil Karlu Kubalovi proti favorizovanému a nejvýše nasazenému Adamu Frankovi, když černými dokázal v tomto duelu zremízovat. Adam sice je stále jasně v čele postupové tabulky, ale neuvěřitelný výsledek Marka Miči z podzimního cyklu, kdy ten povolil svým soupeřům z 11 partií jen jednu remízu, tak to již Adam tentokrát nezopakuje, protože v turnaji již zaznamenal tímto druhý nerozhodný výsledek.

Bertík Buchta je zřejmě novou vycházející hvězdou Beskydské šachové školy? Minule vyhrál nad třetím nasazeným K. Kubalou a nyní přehrál černými Milana Kluse a tím se dostal na druhé místo v průběžném pořadí hned do závěsu za A. Franka! Uvidíme, zda vydrží nyní psychický tlak v očekávání dalších vítězství? Dále máme hned dva hráče, kteří byli na podzim v „laufu“ dobrých výsledků. Václav Vyvial měl na šachovnici opět jasně vyhranou pozici – prohrál?? Totéž by se asi dalo říci o Lukáši Buchtovi, který na podzim hrál velice ambiciózně a dobře. Dnes opět zkazil vyhranou pozici – a jen remízoval…

Několikrát jsem v předchozích kolech zmiňoval to, že postupová tabulka je hodně zkreslená množstvím scházejících partií, které je však možné dohnat formou dohrávek. Tentokráte snad poprvé v historii se dostáváme do situace, kdy postupová tabulka je více zkreslená předehranými partiemi, nežli těmi scházejícími…J Vnímám to pozitivně, protože hlavní cíl turnaje je intenzívní a kvalitní trénink – a je vidět, že motivace hráčů k odehrání maximálně možného počtu partií je obrovská. Již nyní se také ukazuje, že není dobré dohrávky za absence příliš odkládat, protože se hráčům může později stát, že nebude možné sehnat odpovídajícího dohrávkového soupeře. Stále však platí výhodné ustanovení pravidel soutěže, že dohrávky je možné realizovat i mimo oficiální dohrávkový termín, takže do zahájení 7. kola máme k dispozici ještě 6 dnů, kdy se mohou hráči na odehrání partií domluvit.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala