Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

V úterý 22. ledna byly na programu první dohrávky 17. "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: V. Vyvial - M. Klus 1-0; O. Matusík - J. Lavrišin 0,5-0,5; K. Koval - D. Žilinský 1-0; P. Vaníček - M. Pravec 0-1; T. Schenk - P. Pravec 1-0; M. Saforek - S. Sysala 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo  Matyáš Paseka, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Denis Lička, u hráčů bez bonifikace vede David Gřundil.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 29. ledna 2019 byl v 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku tak říkajíc první oddechový čas, když byl na pořadu první dohrávkový termín. Po superrekordním  podzimním turnaji máme nyní na startu „jen“ 37 hráčů a je zřejmé, že dosud odehraných 57 partií nesměřuje k novým rekordům.  Pokud se však vrátíme do historie nejslabšího ročníku 2013, kdy na jaře se odehrálo za celý turnaj 65 partií a na podzim pak jen 63, tak je zřejmé, že již po dalším kole probíhající soutěže budeme tato čísla překonávat.J  Od uplynulého úterka se odehrálo celkem 6 partií, takže do teoretických 100 % schází odehrát 7 duelů ! Na tyto dohrávky a případné předehrávky partií máme k dispozici ještě týden, ale víme, že mimo hrací úterky těch dohrávek moc nebývá…?

V příloze na webu je poprvé téměř kompletní tabulkový soubor, kterému již jen schází list cenového fondu, což by se mělo naplnit v souladu s propozicemi po 4. kole soutěže.  Pojďme však k aktuálním výsledkům.

 

V dohrávkách po třetím kole jsme v tomto týdnu zaznamenali následující výsledky:

 

Vyvial

Klus

1 - 0

 

Vaníček

Pravec M.

0 - 1

Matusík

Lavrišin

1/2

 

Schenk

Pravec P.

1 - 0

Koval

Žilinský

1 - 0

 

Saforek

Sysala

0 - 1

 

V posledním komentáři jsem psal, že postupová tabulka je zatím „zdeformovaná“ tím, že ne všichni mají odehraný plný počet partií. Takže je samozřejmé, že téměř polovina z uskutečněných možných dohrávek tuto situaci poměrně výrazně zreálňuje. Ze skupiny nejvýše nasazených jsem zmiňoval to, že jen Václav Vyvial je v postupové tabulce „mimo pořadí“. V dohrávce však zdolal výše nasazeného Milana Klusa – a „žluté pole“ hráčů s +2 nasazovacími body se nám srovnalo na čele postupové tabulky. Přesto se dá z tabulky vyčíst, že dalších 5 hráčů s jednobodovým handicapem se na dolní část té „elitní“ skupiny dotáhlo a v dalším kole tak dojde k „prolnutí“ a střetu těchto skupin hráčů.

Stále rostoucí formu potvrdil Stanislav Sysala, když porazil černými papírově silnějšího Michala Saforka a tím i útočí na čelo absolutního pořadí  v turnaji. Malou „deformaci“ výsledků absolutního pořadí tvoří scházející partie A.Franka a K.Kubaly a zejména Petra Vysoglada, který se zatím vyjádřil, že počátkem února se do soutěže zapojí, když dosud má k dobru dohrávky všech tří partií !

V dalších dohrávkách bodovali ti výše nasazení a bodový rozptyl hráčů jednotlivých bonifikačních skupin je i po třech kolech zcela nepatrný! – takže na další výsledková překvapení se můžeme jen těšit.

Pro hráče, kteří v turnaji zatím nestartují je následující odstavec. Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Stále je čas se do turnaje ještě zapojit. Zatím se dodatečně do turnaje zapojili 3 hráči a podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě dále zvýší? Zde znovu upozorňuji, že dosavadní absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když ani to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou ještě další 2 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému (běžně partie trvají 2 až 2,5 hodiny).

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO (jak jsem již zmínil, tak po podzimním turnaji se takto „povýšilo“ hned 6 hráčů) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - příští úterý je na pořadu 4. kolo soutěže. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala