Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 27. listopadu bylo ve znamení posledních dohrávek 16. ročníku "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Lepík - P. Vysoglad 0-1; P. Vysoglad - D. Mavrev 1-0; L. Buchta - T. Adamec 0-1; D. L. Růčka - I. Bebek 0-1; P. Bůžek - V. Kaňák 0-1; D. Gřundil - V. Buchtová 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Ondřej Matusík, u hráčů bez bonifikace vede Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 27. listopadu 2018 byl na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, poslední dohrávkový termín a jdeme do skutečného finále, kde jde jednak o 3x4 finanční ceny (v každé skupině podle bodové bonifikace jsou vypsány 4), ale u jednotlivců samozřejmě také o konečný individuální výsledek, který se také většinou promítne i do konečné korekce vlastního ELO.

Jaké proběhly v uplynulém týdnu dohrávkové partie?

 Lepík

Vysoglad

0 : 1

Vysoglad

Mavrev

1 : 0

Buchta L.

Adamec

0 : 1

Růčka

Bebek

0 : 1

Bužek

Kaňák

0 : 1

Gřundil

Buchtová

0 : 1

Nejaktivnější byl Petr Vysoglad, který stihnul realizovat 2 dohrávky a se ziskem 2 bodů se okamžitě zařadil na pozici bodově dělící 3. a 4. místo – tedy do čelní skupiny hráčů. Závěr však asi bude hodně zajímavý, protože teoreticky do boje o ceny mohou zasáhnout všichni hráči mající +2 nasazovací body, když i ti s nejnižším bodovým ziskem ztrácí na 3. a 4. místo jen 2 body!

Ze skupiny hráčů s +1 nasazovacím bodem se do dohrávek zapojili 4 hráči. Ani jeden z nich se na cenami oceněné pozice zatím nedostal. Čelo této skupiny má rovněž určitý odstup od dalšího pole hráčů, když vede Ondřej Matusík, který má nyní na svém kontě 7 bodů a za ním je s půl bodovou ztrátou skupina tří pronásledovatelů – M. Klus, V. Vyvial a B. Buchta. Ovšem i zde  ti hráči, kteří nyní mají ztrátu 2 body na oceněná místa, mohou mít teoretickou šanci na některou z cen – a to je tedy dalších 6 hráčů v průběžném pořadí!!

Nejvýznamnější změna nastala po dohrávkách v nejnižší skupině. Viktorie Buchtová totiž proměnila dohrávkovou partii v celý bod a tím se dotáhla na svého bratra Ferdinanda a M.Štěpána, kteří společně vedou tuto skupinu hráčů – a to ještě Viktorka má stále jednu dohrávku k dobru !! Zde boj o 4 vypsané ceny bude asi nejdramatičtější, protože pokud přijmeme úvahu, že hráči mající 2 body méně oproti aktuálně figurujícímu na 4. místě jsou ještě ve hře o ceny – pak je to v tuto chvíli ještě dalších 10 hráčů !!

Turnaj je evidentně dobře motivačně nastaven – a svědčí o tom i počet odehraných partií. Ze skupiny hráčů s +2 nasazovacími body mají všichni odehraných všech 9 partií! Ve skupině „jednobodových“ je pouze jeden hráč, bez odehrání všech dosud možných partií (a to z důvodů exponovaného pracovního nasazení) !

Počet scházejících partií do 100 % možně odehraných tak tvoří jen 4 jedinci v nejnižší bodové kategorii, kde jeden evidentně z turnaje odstoupil a další dva nastoupili do turnaje později, z nich jeden dokonce až v 8. kole, takže je jasné, že již plný počet partií neodehrají…

Součtem uvedených faktů tak nyní ze 44 startujících hráčů ještě 2 kola před koncem může 34 z nich bojovat o některou z vypsaných cen!

Příští úterý 4. 11. je naplánováno předposlední kolo, ale současně ještě stále zbývá možnost pro těch několik jednotlivců eventuálně dohrát některou ze scházejících partií. Dohrávky, jak víte, jsou možné do zahájení předposledního 10. kola – tedy do 4. prosince 17,30 hodin.  

Také hráči, které v průběhu „postihlo“ to, že při lichém počtu účastníků zůstali bez soupeře a dostali kontumační bod, tak pokud mají zájem hlavně hrát, mohou i tuto kontumační partii nahradit odehráním řádné partie.

Nově pak poslední 2 kola budeme nasazovat zejména mezi hráči bojujícími o některou z cen jen proti soupeřům se stejnou úrovní nasazovacích koeficientů – pokud hráč se boje o ceny nezřekne a nedá přednost hře o kvalitnější ELO.

Pro případné zájemce o účast v turnaji „na zkušenou“ není nikdy pozdě – pokud to někdo chce ještě zkusit předtím, nežli se zapojí do dalšího cyklu turnaje, tak to může učinit i za nulové startovné. Takže opakovaně zvu i další milovníky šachu k účasti.

Pro všechny zájemce můžeme již nyní avizovat, že 17. cyklus turnaje bude zahájen s největší pravděpodobností v úterý 8. ledna 2019, kde také v tuto chvíli zveme i zájemce, kteří se dosud do naší soutěže nezapojili.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala