Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 30. října bylo vyhrazeno dohrávkám "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: P. Vysoglad - K. Kubala 0-1; P. Nováček - S. Sysala 1-0; M. Klus - V. Vyvial 0,5-0,5; M. Štěpán - V. Kaňák 1-0; J. Konečný - D. L. Růčka 0-1.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Pavel Nováček, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vedou Ferdinand Buchta a Michal Štěpán.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 30. října 2018 byl na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, druhý ze tří dohrávkových termínů, kde si mohli všichni hráči s neúplným počtem partií odehrát scházející partie. Dohrávek tentokráte bylo méně – jen 5. Je ovšem nutné zmínit, že nyní schází do teoretického plného počtu partií odehrát 7 duelů. Když z toho ale hned 5 scházejících partií má jeden z hráčů (asi osobní překážky ?), tak se blížíme téměř ke 100 % možných partií !! Urputný boj o umístění, ceny a zřejmě také i osobní ELO je patrný i tím, že prvních 20 hráčů v pořadí má odehraných kompletních 6 partií a dva z nich dokonce jednu partii předehranou.

 

Pojďme však k výsledkům v dohrávkách – viz následující přehled:

Vysoglad

Kubala

0 : 1

 

Štěpán

Kaňák

1 : 0

Nováček

Sysala

1 : 0

 

Konečný

Růčka

0 : 1

Klus

Vyvial

1/2

 

 

 

 

 

Z těchto výsledků jsou hned 3 významné z pohledu vývoje turnaje. Duel Petra Vysoglada proti Karlu Kubalovi byl vlastně takovým derby. Za historii odehráli spolu řadu partií – a většinou Petr byl úspěšnější. V té dnešní partii bílý od počátku měl citelnou poziční převahu, ale v jednom momentu dovolil Karlovi vzít nekrytého pěšce. Následný útok ke kompenzaci nevedl, ale oba hráči již hráli s minimem času. Partie nebyla herně „čistá“ ani za jednu stranu a v pozici D+S proti D+S s opačnými barvami střelců asi měla spravedlivě skončit remízou. V této pozici si však Karel nechal chytit střelce soupeřovými pěšci a hrubka se zdála být rozhodující. Přesto po vynucení výměny dam se na šachovnici objevili u černého 3 volní pěšci – a na to byl i střelec navíc slabý. Význam partie je pro pohled na čelo tabulky, kde se K. Kubala vydělil na samostatné 2. místo s náskokem bodu na 4 další pronásledovatele, ale i tak s 1,5 bodovou ztrátou na suverénně vedoucího Marka Miču.

Druhou důležitou partií byl duel Milan Klus versus Václav Vyvial, kteří jsou na čele skupiny hráčů s +1 nasazovacím bodem. Milan vyšel vstříc na směny pracujícímu Václavovi, který ví, že v 10. kole by nemohl hrát, takže pro oba to byla předehrávka partie (odsouhlasená). Boj byl urputný, ale nakonec asi dělba bodů byla spravedlivá. Václav má zatím o půl bodu více a Milana by mohl případnými úspěšnými dohrávkami dohnat i Jiří Matusík – jeho dohrávkové snahy o umazání dvou scházejících partií však zatím nejsou patrné?

Tou třetí významnou partií byla dohrávka v duelu Michal Štěpán – Vladimír Kaňák, kde Michal potvrdil to, že i když je zatím neregistrovaný – a z pohledu dalších hráčů jako začátečník?, tak jeho herní úroveň je poměrně vysoká a docíleným bodem (má již 5 bodů z 6 partií!) se dotáhnul na konkurenta Ferdinanda Buchtu ve skupině hráčů s nulovým nasazovacím koeficientem. A co více – oba v tuto chvíli dokonce dělí 3. až 4. místo mezi hráči, kteří startují v turnaji s +1 nasazovacím bodem!

Příští úterý je na pořadu řádné 7. kolo. Podle aktuálních propozic budou mít hráči ještě 2. kola scházející partie nahrazeny fiktivní půlkou bodu, které se po 8. kole změní na nuly. Proto ti, jež mají zájem bojovat o jednu z 12 vypsaných cen, by se měli také snažit odehrát maxim možných partií – to je možné kdykoli i mimo dohrávkový termín.

Pro případné zájemce o účast v turnaji na zkušenou není nikdy pozdě – pokud to někdo chce ještě zkusit, tak to může učinit i za nulové startovné, takže opakovaně zvu i další milovníky šachu k účasti.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala