Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 2. října bylo vyhrazeno dohrávkám "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Boháč - P. Nováček 0-1; K. Kubala - D. Mavrev 1-0; J. Pavlica - M. Klus 0-1; V. Vyvial - L. Buchta 1-0; B. Mičová - J. Koloničný 1-0; V. Kaňák - I. Bebek 1-0; P. Pravec - J. Konečný 1-0; P. Miča - J. Vaněk 0,5-0,5; D. Gřundil - M. Pravec 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Pavel Nováček, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací jsou v čele Milan Klus a Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Miroslav Boháč.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 2. října 2018 byl na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, první ze tří dohrávkových termínů. A zatím jsem něco takového nezažil – dohrávek a také předehrávaných partií se za uběhlý týden a k dnešnímu dni odehrálo devět!!  Pokud nahlédneme do historie soutěže, tak několik cyklů by k takovému počtu partií museli nastoupit všichni zapojení hráči – nyní to byly jen dohrávky a pro některé mládežníky, co budou hrát mistrovství Moravy a Slezska i předehrávky partií. Vše je dáno mimořádně vysokou účastí hráčů v turnaji, protože již po třetím kole máme odehraných 61 partií, když na podzim 2013 se za celý turnaj odehrálo celkem 63 partií…

Jak z propozic soutěže vyplývá, tak po 3. kole se naposledy korigovaly skupiny hráčů podle nasazovacích koeficientů. Dá se předpokládat, že se startovní pole ještě o nějaké jednotlivce rozšíří – ti již budou mít nasazení „posilněno“ o tolik bodů, kolik odpovídá jejich FIDE ELO.

I tabulková příloha na webu se již blíží finální podobě, kterou nabude po 4. kole, kdy bude doplněna i o rozpis cenového fondu, který již přesahuje 9000,- Kč!! Předpokládám, že pro každou bonifikační skupinu budou 4 ceny + prémie pro přeborníka okresního přeboru.

Pojďme však k výsledkům dohrávek. Bojovalo se opět příkladně, když jen druhá nejdelší partie dne skončila remízou. Poprvé v turnaji měli navrch vůdci bílých figur, když jejich skóre proti černým bylo 5 : 3.

 

Přehled výsledků dohrávek po třetím kole je následující:

Boháč

Nováček

0 : 1

 

Kaňák

Bebek

1 : 0

Kubala

Mavrev

1 : 0

 

Pravec P.

Konečný

1 : 0

Pavlica

Klus

0 : 1

 

Miča p.

Vaněk

1/2

Vyvial

Buchta L.

1 : 0

 

Gřundil

Pravec M.

0 : 1

Mičová

Koloničný

1 : 0

 

 

 

 

 

Ač máme za sebou teprve 3 kola, tak zdá se být, že favorité jsou známí. Nasazená jednička Marek Miča, zatím jede na 100 % a samostatně vede v postupové tabulce. Má sice pronásledovatele v později nastoupivším Pavlu Nováčkovi, kterému do plného počtu jedna partie schází, a zatím má také stále plný bodový zisk.

Mnohem napjatější je situace v turnaji hráčů „dotovaných“ jedním nasazovacím bodem. Zatím jsou v čele Václav Vyvial a Milan Klus, ale za nimi je početné pole pronásledovatelů s půlbodovým odstupem. Suverénem třetí skupiny hráčů se zatím zdá být Miroslav Boháč – vítěz v jarním cyklu turnaje ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu. Nyní sice v předehrávce podlehl druhému nasazenému P. Nováčkovi – ale ani to nebyla partie na jednu branku, takže prezentuje šachovou hru na velmi slušné úrovni…

Také se vrátím ke statistickému vyhodnocení účasti tradičních hráčů. Pokud se podíváte na záložku „History“, tak tam je zřejmé, že hned 9 hráčů startuje se svým rekordním FIDE ELO. Jen po jarní části jsme tak napomohli hned třem hráčům k tomu, aby i oni mohli startovat se svým FIDE koeficientem! Hráčský, rozvojový i tréninkový význam turnaje je již nezpochybnitelný.

Formálně ještě jednou si dovoluji pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás. Příští úterý je na programu 4. kolo, když pro později nastoupivší není problém tuto ztrátu neodehraných partií dohnat dohrávkami. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů (zatím to hráči 7 oddílů pochopili…).

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala