Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 20. února bylo vyhrazeno dohrávkám jarního cyklu "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Frank - A. Frank 0-1; M. Saforek - D. Lička 1-0; T. Schenk - T. Adamec 0-1; D. L. Růčka - B. Mičová 0-1; A. Vrátný - M. Boháč 0,5-0,5.

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča, 3. místo Stanislav Sysala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Martin Frank, u hráčů bez bonifikace vede David Zmelty.

Vážení přátelé,

v úterý 20. února 2018 byl v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu druhý dohrávkový termín a celkem se odehrálo 5 partií. Mohlo jich být i více, protože při 34 účastnících vychází na pět kol teoreticky 85 odehraných partií, zatímco skutečnost je zatím 77 – a to ještě řada mládežníků, kteří mají před sebou v březnu MČR jednotlivců, si již své partie předehrávají… Ale i tak je herní aktivita zúčastněných hráčů nadstandardní!

Nejvýše postavenou dvojicí byl rodinný duel otce Martina Franka proti synovi Adamovi. Mladší z dvojice a náš mládežnický reprezentant Adam byl v duelu favoritem, což potvrdil i vítězstvím. Větší rozdíl v ELO byl i v partii Michala Saforka proti Denisu Ličkovi, kde také zde favorizovaný Michal nedal svému soupeři příležitost k překvapení a zvítězil. Navíc Michal, stále ještě s rezervou jedné neodehrané partie, se ziskem bodu probojoval do pětičlenné skupiny pronásledovatelů hráčů figurujících momentálně na medailových pozicích, takže případnou další úspěšnou dohrávkou se může mezi ně i reálně zařadit…?

Ze středu tabulky došlo k duelu mezi Tomášem Schenkem a Tomášem Adamcem – a bylo se na co dívat! Téměř 3,5 hodiny trvající bitva skončila po více nežli 70 tazích vítězstvím černých, přestože určitý čas měl k bodovému zisku blíže vůdce bílých figur. Bodová inventura se však dělá až po skončení partie a v té si bod připisuje výše nasazený Tomáš Adamec.

Nově se do turnaje zapojil David Lev Růčka, který ve svém debutu narazil na naši reprezentantku v nejmladší kategorii dívek – Barborku Mičovou. Ta také do turnaje vstoupila teprve minulé kolo a stihla již odehrát 3 partie a dvoubodový zisk není vůbec špatnou bilancí – jeden právě z dnešní dohrávky a tím se samozřejmě v postupové tabulce posouvá do vyšších pater průběžného pořadí. David tentokráte zaplatil nováčkovskou daň – ale s nadšením, s jakým vstoupil do turnaje, tak očekávám, že zcela jistě brzy přejde do pozice, kdy on bude udělovat lekce ze šachové hry…

Pátým duelem byl souboj mezi Alešem Vrátným a Miroslavem Boháčem. Oba měli dvě absence, takže se pohybují v tabulce níže, nežli by asi odpovídalo jejich výkonnosti? Vyšší herní projev prokazoval Miroslav, když svého soupeře evidentně přehrál a získal rozhodující materiální výhodu. Poté však nastal výpadek koncentrace, ztráta střelce a Aleš se mohl radovat ze zisku půlky bodu.

V každém duelu jsou vysoká očekávání každého z hráčů a pak přicházejí radosti a samozřejmě i na druhé straně zklamání. Pro turnaj je však charakteristické vysoké nasazení všech účastníků a boj o každý bod až do vyčerpání všech možností – prostě trénink jak se patří – a vše vedeno v rámci fair play. Ze zmíněných 77 partií jsem zatím napočítal 6 nerozhodných výsledků – a to ani jeden nebyl z kategorie „velmistrovských“!

Po uskutečněných dohrávkách se nic nezměnilo na absolutním pořadí, ba ani na vedoucích postech hráčů ve skupině s jedním nasazovacím bodem a bez nasazovacího bodu. A na závěr ještě malá poznámka: jelikož se nám v turnaji objevili za poslední 2 týdny další dva noví účastníci, tak vybrané startovné bylo použito k navýšení cen ve skupině hráčů bez bodové bonifikace, která je nyní nejpočetnější. Byla přidaná cena za 4. místo a mírně navýšeny i ceny za 2. a 3. pořadí.

Do příštího úterý 27.2.2018, kde podle rozpisu soutěže na pořadu 6. kolo, mohou ještě mnozí hráči uskutečnit své dohrávky scházejících partií. Ty je samozřejmě možné realizovat průběžně i mimo hrací úterky, protože v závěru turnaje se to již třeba nemusí podařit dohnat...