Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 28. listopadu bylo vyhrazeno dohrávkám "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - T. Krejčok 0-1, S. Sysala - J. Lepík 0-1, M. Kaňák - R. Krejčok 0-1, D. Lička - T. Adamec 0-1, M. Frank - V. Vyvial 1-0.

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místJaroslav Lepík.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 28. listopadu 2017 byl v Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu poslední dohrávkový termín, který využilo celkem 5 dvojic hráčů, čímž jsme nejen překročili magickou hranici 100 odehraných partií, ale vytvořili tím i rekord celé historie přeborů!

Je nutno říci, že i těch 5 výsledků velmi výrazně zamíchalo pozicemi na čele tabulky a nebyla ani nouze o překvapivé výsledky. To, že by výsledky zamíchaly pozicemi na úplném čele, tak není zcela přesné, protože dvojice Marek Miča a Matěj Kuchař již zcela jasně obsadí první dvě místa. Nejen však o pořadí, ale i o ještě další 2 ceny za absolutní pořadí nastává urputný boj a je docela pravděpodobné, že nakonec se bude o pořadí rozhodovat jen pomocným hodnocením, protože reálných uchazečů u umístění do 4. místa je stále ještě dalších 9 hráčů!!

Pojďme však k výsledkům. Nejvýše nasazenou dvojicí byli Adam Frank proti Tobiášovi Krejčokovi. Favoritem byl samozřejmě Adam, který měl jednak bílé figury, ale do role favorita ho pasovalo i ELO +169 bodů. Přestože by bodovým ziskem Adama se právě on stal samostatným pronásledovatelem vedoucí dvojice, tak „papírové“ předpoklady výsledku nectil Tobiáš a černými figurami a soustředěným výkonem zvítězil. Adama tak zařadil do skupiny hráčů na 4. až 7. místě, kde se vyhoupnul svým vítězstvím i Tobiáš.

Další dohrávkový duel se uskutečnil mezi našimi dvěma dříve narozenými, když Stanislav Sysala byl vyzývatelem Jaroslava Lepíka. Jaroslav poměrně brzy získal pěšce, poté dostal do pasti soupeřovu dámu, což vyústilo v zisk figury – a bylo rozhodnuto. Jaroslav se navíc vítěznou dohrávkou vyhoupnul na samostatné 3. místo a asi bude zajímavé sledovat, jak bude tuhle pozici obhajovat, když sám již v historických tabulkách se 5x umístil na medailových pozicích …?

Další dva duely byly mezi otci a mládežníky. Matyáš Kaňák ani v odvetě nestačil na Romana Krejčoka, ale duel to byl velmi vyrovnaný a bojovalo se velmi dlouho. Snad nejhodnotnějším duelem dne byla partie Denise Ličky proti Tomáši Adamcovi. Sám musím přiznat, že po 2 hodinách hry bych nevěděl, kterou pozici si vybrat – a bylo třeba mít opravdu pevné nervy k dokončení partie. Tomáš, přestože již v závěru partie neměl toho času nazbyt, ty nervy udržel – a poté, co Denis vystavil svoji dámu do příliš exponované pozice, dovedl partii do úspěšného matového útoku.

Výše jsem popisoval, jaký je boj o ceny absolutního pořadí. Zde se zmíním i o boji o další 4 ceny pro hráče, kteří vlastně hrají svůj turnaj a startovali s nulovým nasazovacím koeficientem. Jak Denis, tak Matyáš jsou hráči, kteří zatím stále ještě (i po dnešním nulovém výsledku) jsou ti, kdo mohou ohrozit dosavadní lídrovství této skupiny hráčů, které vévodí s bodovým náskokem Jan Lavrišin. Navíc nejsou v tom sami, když o zmíněné ceny mohou usilovat ještě další 2 hráči. I zde bude napínavé sledovat boj o ceny až do posledního kola.

Do úplného výčtu výsledků schází dvojice Martin Frank – Václav Vyvial, kde ani napodruhé se Václavovi nepodařilo zvítězit, když je třeba říci, že Martin partii zakončil opravdu pěkným taktickým obratem.

Co na závěr. Blížíme se k předposlednímu kolu, které je na programu příští úterý (5. 12.) a asi to nelze nazývat rekordním údajem, ale faktem je, že momentálně má 17 hráčů (z reálně dohrávajících 22) plný počet partií a pokud se uskuteční již nyní známé a domluvené 2 dohrávky, tak se ten počet zvýší na 19!! Příští úterý je rovněž mezní termín pro jakékoli dohrávky a předehrávky partií, takže závěr bude zcela jistě dramatický.

Mimo tato fakta z dohrávek je vhodné již nyní informovat účastníky turnaje, ale i další zájemci, že již nyní se připravuje 15. běh této soutěže s datem zahájení 9. 1. 2018 – přijďte i vy mezi nás.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala