Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 7. listopadu bylo vyhrazeno dohrávkám "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - M. Miča 1-0, A. Frank - K. Kubala 1-0, T. Krejčok - J. Lepík 1-0, S. Sysala - M. Saforek 0-1, M. Frank - D. Lička 1-0, R. Krejčok - M. Kaňák 1-0

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místo Michal Saforek.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 7. listopadu 2017 byl v Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku podle rozpisu soutěže dohrávkový termín. A je vidět, že boj o body, pozice v tabulce i ELO jsou natolik motivující, že se k 5 dohrávkám a jedné předehrávce partií dostavilo 12 hráčů! Není tedy pochyb o tom, že v tomto cyklu výrazně překročíme stovku odehraných partií, když již nyní se jich odehrálo 76 a do konce máme před sebou ještě čtyři kola!

V předehrávané partii se utkali lídři tabulky Matěj Kuchař proti Marku Mičovi. Tentokráte nejvýše nasazený Matěj hrající bílými uštědřil Markovi první porážku v turnaji a dá se říci, že ta lekce byla dosti tvrdá, když Marek se se svojí dámou dostal před blok svých pěšců, kterou mu Matěj nakonec chytil. Při rovnosti bodů je však podle pomocného hodnocení nadále v čele Marek, protože i díky vysokému Matějovu ELO bude mít zřejmě až do konce vyšší průměrné ELO soupeřů. Do konce turnaje však zbývají ještě 4 kola - a může se ledacos udat…?

Druhou nejvyšší dvojicí byli Adam Frank proti Karlu Kubalovi. Karel černými sice získal hned po zahájení pěšce – i když asi trvale jen těžce udržitelného. Přesto v pozici, kdy se již tato výhoda dala asi udržet, tak opět hrubou chybou přišel jednotahově o střelce – a bylo rozhodnuto. Jelikož Adam má ještě potenciál získání dodatečných bodů ve dvou možných dohrávkách, tak při plném bodovém zisku by se mohl vyhoupnout dokonce na třetí místo současné tabulky.

Dalším duelem byla odvetná partie mezi Tobiášem Krejčokem a Jaroslavem Lepíkem. Bílému se odveta vydařila a svému zkušenějšímu soupeři oplatil porážku z první vzájemné partie. Co více – Tobiáš má v dohrávkách také k dobru dvě partie a tím i možný zisk 2 bodů, což by ho vyneslo minimálně na samostatné 3. místo.  Nyní s ním to 3. místo sdílí Michal Saforek, který potvrzuje velmi dobrou podzimní formu a po vítězstvím černými nad Stanislavem Sysalou má rovněž našlápnuto k velmi dobrému výsledku, když v 5 ze současných 7 partií měl navíc proti sobě hráče výše nasazené.

Zatímco na horních šachovnicích dávají mládežníci lekce starým matadorům, tak alespoň v těch nižších patrech ti dříve narození bodovali. Martin Frank porazil Denise Ličku a Krejčok Roman hrající bílými zvítězil nad Matyášem Kaňákem. Zde je však nutné zmínit, že oba poražení jsou skutečně benjamínci turnaje a myslím, že za rok, za dva, již to budou oni, kdo budou z těchto duelů sbírat body… Většina těch benjamínků však do turnaje nastoupila později, takže právě oni mají největší potenciál získat další body možnými dohrávkami.

Další řádné 8. kolo je na pořadu příští úterý 14.11. Ti, kteří ale mají zájem nějaké scházející partie dohnat, tak jen připomínám, že dohrávky jsou podle propozic možné jen do termínu zahájení předposledního (10.) kola. Využijte tedy možnost této formy turnaje, kdy si můžete dohrávky domluvit i mimo hrací termín, protože čas využít tuto možnost se krátí…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala