Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - dohrávky

Úterý 22. března bylo vyhrazeno dohrávkám "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - K. Kubala 0-1, M. Klus - D. Mavrev 0-1, I. Bebek - T. Kornel 0-1, P. Bužek - J. Stachovič 0-1.

Průběžné pořadí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča3. místo Rostislav Berezjuk

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 21. 3. 2017 byl na pořadu přeboru „Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku“ poslední dohrávkový termín před posledními dvěma závěrečnými koly. Aktivita téměř všech hráčů je příkladná!! – z reálně dohrávajících 20 účastníků má 14 odehráno všech 9 partií a boj o umístění i vypsané ceny bude ještě hodně dramatický, když o hlavní ceny je ve hře ještě stále 11 účastníků. Neméně napínavý bude boj i o ceny ve skupině hráčů bez nasazovacích koeficientů, kde se sice okruh hráčů bojujících o některou z vypsaných cen snížil již jen na 6 hráčů, ale jejich bodové rozdíly jsou nepatrné a poslední 2 kola a případné dohrávky ještě mohou v tomto pořadí ještě hodně zamíchat…?

Zřejmě se uskuteční dohrávka nejméně ještě jedné partie (myslím však, že jich bude ještě více??), ale i dnešní 4 dohrávky dost výrazně přispěly k vyjasnění některých otazníků k tomu, jak dopadne tento cyklus turnaje.

Zcela zásadní byla partie mezi dosud vedoucí dvojicí hráčů, kdy Marek Miča bílými hrál odvetnou partii proti Karlu Kubalovi. Marek potřeboval k dorovnání bodového zisku v partii zvítězit a se svojí úporností a bojovností také k partii nastoupil. Přesto dosavadní lídr turnaje i černými figurami získal již v 17. tahu pěšce. Pak však nastoupily tradiční problémy Karla, co s tou výhodou? - a Marek zase ukázal srdce pravého bojovníka. Marek měl časovku již od 29. tahu, přesto po zápletkách střední hry přecházeli hráči do věžové koncovky, kde již naopak Marek byl ten, kdo měl o pěšce více! Ve 33. tahu odmítnul i nabídnutou remízu, i když objektivně vzato pozice byla remízová. Poté však přepnul síly a místo přechodu do jasně remízové pozice se snažil stále neobjektivně hrát na výhru – škoda – soupeř využil několika nevýrazných tahů Marka a nakonec slavil zisk celého bodu… Objektivně vzato partie měla skončit remízou. K. Kubala tak však odrazil nápor největšího konkurenta v turnaji a ze dvou závěrečných partií mu již k celkovému vítězství stačí alespoň jeden nerozhodný výsledek. Jako pisatel těchto řádků vím z historie, že i tyto „malé cíle“ se mnohdy staly nerealizovatelnými, ale již během dvou týdnu budeme znát odpověď i na tuto otázku.

Velmi zajímavá byla i partie Milana Kluse proti Davidu Mavrevovi. Po dobu, kdy jsem měl čas sledovat průběh této partie, tak bych sázel na vítězství Milana. Přesto se nakonec z celého bodu radoval David a zůstává i tak nadále ve hře o medailové pozice. Milan naproti tomu ukazuje, že i on toho umí hodně a nebýt toho, že mu do plného počtu scházejí 2 neodehrané partie, tak zcela jistě by byl i on ve skupině bojovníků o medaile a ceny – má ještě týden na to, aby své bodové konto vylepšil…?

Velmi příjemným oživením přeboru jsou i děda Jiří Stachovič a jeho vnuk Tomáš Kornel. Škoda, že se zúčastňují turnaje jen velmi sporadicky. Přesto, když už přijdou, tak i když jsou oba hráči neregistrovaní, tak těm „ostříleným“ soupeřům nemile zatápějí. Úplný likvidátor soupeřů je dosud stále Tomáš. Přišel sice zatím jen 5x – ale nezná jiný výsledek, nežli vítězství!! Navíc při tomto počtu odehraných partií je stále 2. v pořadí hráčů, kteří jsou v turnaji bez nasazovacích koeficientů – i on má již jen týden na to, pokud by chtěl ještě své bodové konto vylepšit…? Děda Jiří také ukazuje, že toho ze šachové abecedy zná poměrně hodně. Nemůže se sice chlubit tak znamenitou bilancí, jako jeho vnuk Tomáš, ale 4 docílené body ze 7 partií nejsou vůbec špatným výsledkem.

Dalším sympatickým faktem turnaje je, že oba se tentokrát utkali s hráči, kteří dohrávky nepotřebovali, ale chtěli místo dosud přidělených kontumačních bodů mít raději odehraný plný počet partií!! Oba sice prohráli, ale kdo nehraje, tak nemá šanci se zlepšovat a lépe je prohrát a poučit se, nežli se radovat z kontumačního bodu. Jednalo se o partie Ivan Bebek versus Tomáš Kornel 0 : 1 a Jiří Stachovič proti Přemyslu Bužkovi 1 : 0.

A nyní již jdeme do finále! Příští úterý je na pořadu předposlední 10. kolo a podle propozic turnaje je možné scházející partie odehrát jen do zahájení tohoto předposledního kola. V probíhajícím běhu soutěže to tedy je do úterý 28. 3. do 17,30 hodin.

Další informace a tabulky po 9. kole, včetně uskutečněných dohrávek naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala