Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

V úterý 20. listopadu bylo sehráno 9. kolo 16. ročníku "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: D. Mavrev - M. Miča 0-1; V. Vyvial - K. Kubala 0-1; A. Frank - M. Saforek 1-0; P. Nováček - M. Klus 0,5-0,5; M. Štěpán - S. Sysala 0-1; J. Pavlica - O. Matusík 0-1; B. Buchta - J. Lavrišin 1-0; T. Schenk - F. Buchta 0,5-0,5; P. Vysoglad - D. Lička 1-0; M. Boháč - J. Lepík 0-1; V. Jezerský - M. Frank 0-1; D. Zmelty - B. Pavlok 1-0; K. Koval - P. Pravec 1-0; L. Buchta - D. Gřundil 1-0; V. Buchtová - J. Konečný 1-0; M. Pravec - J. Osina 0-1; T. Adamec -D. L. Růčka 1-0; V. Kaňák - B. Mičová 0-1; I. Bebek - D. Žilinský 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Ondřej Matusík, u hráčů bez bonifikace vede Ferdinand Buchta.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 20. listopadu 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, již 9. kolo turnaje a tak jsme se dostali do finále, když máme před sebou příští týden jen jeden dohrávkový termín a pak již jen dvě závěrečná kola. Tentokráte nasazování proběhlo poprvé bez vlivu fiktivních půlbodů za případné předchozí absence, takže postupová tabulka již zahrnuje jen skutečně uhrané body povýšené o přidělené nasazovací koeficienty.

Snad pokaždé mohu psát o nějakém rekordním statistickém údaji. Tentokráte jsou to hned dva. Jednak přítomných 39 hráčů je dosavadní maximum, i když opět jen velmi nerad jsem musel tomu nejníže postavenému dát kontumační bod, aniž by si partii zahrál. Druhým rekordem je počet odehraných partií, který se již dostal na číslo 178!! – a navíc je zřejmé, že dohrávkami a dalšími dvěma koly se dostaneme po třech měsících bojů jasně nad 200 odehraných partií! V odehraném kole opět mírně lépe bodovali černí 8 : 9 při dvou remízách. Ale pojďme k výsledkům 9. kola:

 

Mavrev

Miča M.

0 : 1

 

Jezerský

Frank M.

0 : 1

Vyvial

Kubala

0 : 1

 

Zmelty

Pavlok

1 : 0

Frank A.

Saforek

1 : 0

 

Koval

Pravec P.

1 : 0

Nováček

Klus

1/2

 

Buchta L.

Gřundil

1 : 0

Štěpán

Sysala

0 : 1

 

Buchtová

Konečný

1 : 0

Pavlica

Matusík O.

0 : 1

 

Pravec M.

Osina

0 : 1

Buchta B.

Lavrišin

1 : 0

 

Adamec

Růčka

1 : 0

Schenk

Buchta F.

1/2

 

Kaňák

Mičová

0 : 1

Vysoglad

Lička

1 : 0

 

Bebek

Žilinský

0 : 1

Boháč

Lepík

0 : 1

 

Bužek

 

1K

 

Markovi Mičovi po dalším plném bodovém zisku již nyní můžeme gratulovat k celkovému vítězství nejen v turnaji, ale i k zisku titulu přeborníka okresu Frýdek-Místek!! Až s dvou a půl bodovou ztrátou se drží na samostatném druhém místě Karel Kubala a o další půlku zpět je nyní Adam Frank. Další pole hráčů se 2 nasazovacími body je již nahuštěno v rozmezí 1 bodu, takže teoreticky mohou ještě všichni pomýšlet na zisk některé  ze 4 vypsaných cen pro tuto skupinu. Pořadí se ale může ještě dále zdramatizovat, pokud by v dohrávkách bodovali tito hráči: Vysoglad má k dobru 2 partie, Lepík a Mavrev po jedné.

Skupina hráčů s jedním nasazovacím bodem má nového vedoucího – Ondru Matusíka. Turnaj původně začal se dvěmi nulami, ale nyní uhranými 7 body z 8 partií se poprvé probojoval do samostatného vedení. Uvidíme, jak obhájí toto postavení s partiemi proti svým pronásledovatelům – Milanu Klusovi, Václavu Vyvialovi a Bartoloměji Buchtovi, kteří mají shodně o půl bodu méně. O další bod zpět je skupina tří hráčů, kteří také mohou stále promluvit do medailových pozic této skupiny.

A dostáváme se k nejpočetnější skupině hráčů, kteří startuji v turnaji bez nasazovacího koeficientu. Zdá se být, že zde boj o ceny bude nejdramatičtější. V čele jsou sice 2 hráči Ferdinand Buchta a Michal Štěpán, ale na záda jim dýchá Viktorie Buchtová, která startem na mistrovství světa má handicap dvou neodehraných partií. Pokud by je stihla odehrát a v nich bodovala, tak to může být ona, kdo převezme vedení ve skupině, nebo se alespoň na stávající lídry dotáhne. Za ní jsou ale další 4 hráči, kteří také ještě stále mohou pomýšlet na zisk některé z cen.

Podle propozic turnaje je na příští úterý 27. 11. naplánován ještě poslední dohrávkový termín. Současně však naposledy připomínám, že v zájmu korektnosti soutěže jsou jakékoli dohrávky možné jen do zahájení předposledního 10. kola – tedy do 4. prosince  17,30 hodin.  Dohrávky, jak víte, je možné dohodnout v libovolném termínu a na libovolném místě, kde se nějaká dvojice na tom dohodne. Zde ale upozorňuji na ustanovení 2. 4. propozic soutěže pro volbu soupeře, které najdete i na webové stránce (plus-mínus bod v postupové tabulce, nebo plus-mínus 3 místa ve startovním čísle – to neplatí pro dolní skupinu hráčů bez FIDE ELO nebo neregistrované hráče).

Také hráči, které v průběhu „postihlo“ to, že při lichém počtu účastníků zůstali bez soupeře a dostali kontumační bod, tak pokud mají zájem hlavně hrát, mohou i tuto kontumační partii nahradit odehráním řádné partie.

Nově pak poslední 2 kola budeme nasazovat zejména hráče bojující o některou z cen jen proti soupeřům se stejnou úrovní nasazovacích koeficientů – pokud hráč se boje o ceny nezřekne a nedá přednost hře o kvalitnější ELO.

Pro případné zájemce o účast v turnaji „na zkušenou“ není nikdy pozdě – pokud to někdo chce ještě zkusit, tak to může učinit i za nulové startovné, takže opakovaně zvu i další milovníky šachu k účasti. Mnoho partií v tomto cyklu již nikdo nestihne dohrát, ale na počátku ledna by měl začít nový jedenáctikolový turnaj, a poznání atmosféry turnaje nemusí být marné...

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala