Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

V úterý 27. března pokračoval jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO již 9. kolem. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - A. Frank 0-1; M. Saforek - M. Miča 0-1; J. Pavlica - J. Lavrišin 1-0; D. Lička - T. Adamec 0-1; R. Krejčok - S. Sysala 0-1; I. Bebek - P. Dudová 0-1; D. Zmelty - B. Buchta 1-0; B. Pavlok - V. Vyvial 0-1; L. Buchta - M. Frank 0-1; T. Schenk - T. Krejčok 0-1; M. Klus - J. Matusík 1-0; O. Matusík - B. Mičová 1-0; M. Boháč - P. Bužek 1-0; J. Konečný - D. L. Růčka 1-0.

Průběžné pořadí: 1. místo Matěj Kuchař, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Marek Miča, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Tomáš Adamec, u hráčů bez bonifikace vede David Zmelty.

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 27. března 2018 bylo v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 9. kolo soutěže – a blížíme se do finále. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o 3 turnaje pořádané „v jednom“, když nejvýše nasazení mají pro losování +2 pomocné body, další třetina hráčů +1 bod a zbytek hraje bez jakékoli nasazovací výhody… Výhodou však je, že se střetávají hráči srovnatelné výkonnosti a ti kteří mají dobrou formu, tak hned proniknou mezi ty silnější hráče. A nakonec: každá skupina má své ceny za konečné pořadí, takže se rozděluje celkem 10 cen!! Před zahájením tohoto kola jsem zmiňoval, že v boji o ceny je ještě 26 hráčů !! ze 34 startujících! Asi by se dalo čekat, že s blížícím se koncem turnaje se počet hráčů v boji o ceny sníží. To sice nastalo, ale i po 9. kole si stále ještě může na ceny sáhnout 23 hráčů!! Samozřejmě je to jen teorie, ale i ta může zafungovat…  

Trochu se mi již zdá šablonovité psát o nových rekordních statistických údajích. Faktem však je, že jarní cyklus soutěže láme jeden rekordní údaj za druhým… K 9. kolu nastoupilo nevídaných 28 hráčů!! – pamatuji si období, kdy v turnaji bylo celkem 16 hráčů a naplno aktivních třeba jen 12.  Nyní sice máme 5 hráčů, kterým chybí 3 a více partií do plného počtu – ale vzhledem ke svým možnostem a zřejmě pracovním, nebo jiným omezením, nestíhají odehrát všechny partie – přesto turnaj neopustili a dle svých možností se do soutěže zapojují… K tomu patří i druhý rekordní údaj, že již po 9. kole máme odehráno 137 partií!! Dosavadní maximum bylo 126 partií po 11 odehraných kolech…

Pojďme však k výsledkům. Vzhledem k absenci nejvýše nasazeného a dosud vedoucího hráče turnaje Matěje Kuchaře, byli nejvýše nasazenou dvojicí hráči Karel Kubala v odvetě proti Adamu Frankovi. Dosud skvěle hrající Karel však v tomto kole přidal do výsledků svoji druhou nulu, čímž samozřejmě i zdramatizoval boj o medailové pozice v turnaji. Matěj nadále vede o půl bodu před K. Kubalou, ale po vítězství Marka Miče černými nad Michalem Saforkem se na na něj bodově dotáhnul i Marek, když má jen horší pomocné hodnocení. Adam se naopak znovu probojoval na samostatné 4. místo tabulky a bude velice zajímavé sledovat závěrečné boje o konečné pořadí…

Jsou zde však i další pronásledovatelé. Jiří Pavlica po vítězství nad Janem Lavrišinem je jen půl bodu za 4. A. Frankem a do této „elitní“ skupiny se se stejným bodovým ziskem řadí i Tomáš Adamec, který černými porazil Denise Ličku a je současně jasným lídrem ve skupině hráčů s jednobodovým nasazovacím koeficientem!

Do absolutního pořadí může stále ještě promluvit i Stanislav Sysala, který tentokráte také černými přehrál Romana Krejčoka a na medailové pozice v tuto chvíli ztrácí 2 body.

Dá se říci, že v každém cyklu vyzdvihuji někoho, koho nazývám „štikou v rybníce“. Podle těch výsledků je jedním z nich uvedený T. Adamec, ale možná ještě hodnotnější výkon podává David Zmelty, který je zatím bez ELO a má v tuto chvíli odehraných již 9 partií proti „elistům“! A co víc? Má v tuto chvíli uhraných 6 bodů z 9 partií!! – jen ať mu forma vydrží… V tomto kole přidal bod v duelu proti Bartolomějovi Buchtovi.

Další výsledky již jen ve zkratce: Ivan Bebek – Pavlína Dudová 0:1, Bohuslav Pavlok – Václav Vyvial 0:1, Buchta Lukáš – Martin Frank 0:1, Tomáš Schenk – Tobiáš Krejčok 0:1, Milan Klus – Jiří Matusík 1:0, Matusík Ondřej – Barbora Mičová 1:0, Miroslav Boháč – Přemysl Bužek 1:0 a Jakub Konečný – David Lev Růčka 1:0.

Příští úterý je na pořadu poslední dohrávkový termín a všichni hráči byli upozornění, že jakékoli dohrávky jsou možné již jen do zahájení předposledního, 10. kola, které je naplánováno na 10. 4. 2018.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala