Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

9. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 14. března. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Koval - K. Kubala 0-1, M. Saforek - J. Lavrišin 1-0, V. Vyvial - I. Bebek 1-0, J. Stachovič - P. Bužek 1-0.

Průběžné pořadí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča3. místo Rostislav Berezjuk.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 14. 3. 2017 bylo na pořadu přeboru „Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku“ již 9. kolo, takže se zvolna blížíme do finále, když do konce turnaje nám zbývá odehrát již jen 2 kola. Tento termín byl poznamenán absencemi hned 5 mládežníků, kteří právě startují na Mistrovství ČR mládeže. Někteří z nich si stihli své partie již předehrát, ale několika z nich ještě nějaká ta partie schází. Další zásah do počtu účastníků způsobil nemocenský stav dalších několika hráčů, takže počet odehraných partií se zvýšil pouze o 4 partie v řádném kole + o jednu uskutečněnou dohrávku v mezidobí.

Díky absenci našich mládežnických reprezentantů měl tentokráte lehčí los prozatímní lídr soutěže Karel Kubala, když mu losem byl přisouzen bílými hrající Karel Koval. Rozdíl 335 ELO bodů se projevil mimo jiné i chybou v propočtu kombinace K. Kovala již v 16. tahu, která v konečném důsledku znamenala ztrátu figury a tím bylo o partii rozhodnuto… Vítězství K. Kubaly jej tak opět posunulo o 1 bod před druhého Marka Miču, ale oběma schází po jedné partii, kterou také ještě mají odehrát v odvetě proti sobě. Třetím v pořadí zůstává Rostislav Berezjuk, který měl předehranou partii právě s K. Kubalou, a jak bylo dříve komentováno, tak ji nešťastně prohrál a v tuto chvíli ztrácí na vedoucího hráče 1,5 bodu.

Další duely se však již uskutečnily mezi hráči blízkými, posuzováno podle startovních čísel. Odvetu odehráli 9. nasazený Michal Saforek proti 10. Janu Lavrišinovi. Michal opět v tomto duelu zvítězil a tím pádem je stále i ve skupině pronásledovatelů vedoucí trojice s půlbodovou ztrátou na 3. hráče průběžného pořadí a může tak bojovat o cenové umístění.

Partii plnou zvratů předvedli další 2 blízcí hráči ze startovní listiny – Václav Vyvial proti Ivanu Bebkovi. Přestože po střední hře zůstaly na šachovnici všechny těžké figury a různobarevní střelci, tak Ivan stál na výhru. Jenže pak přehlídnul ztrátu střelce a zdálo se být vše jasné. Již při matujícím postupu však Václav měl asi chvíli zatmění, když dal džentlmensky soupeři zdarma celou věž a opačný výsledek se zdál být jasný. Nad čím přemýšlel v této chvíli Ivan těžko říci, ale faktem je, že se zamyslel tak, že překročil čas a z vítězství se nakonec „radoval“ vůdce bílých figur.

Poslední duel se uskutečnil mezi hráči z úplného konce startovní listiny. Hned v zahájení Jiří Stachovič bílými vzal v centru „otráveného pěšce“, což ho mohlo stát celou figuru. Soupeř Přemysl Bužek to však neviděl, takže bílý pak postupně stupňoval výhodu v zisk kvality a nakonec i celého bodu v partii.

Do kompletního výčtu výsledků schází již jen uvést uskutečněnou dohrávku, v níž Tomáš Kornel zvítězil bílými nad Jiřím Stachovičem. Škoda, že Tomáš nenašel čas k pravidelnější účasti a větší aktivitě k dohrávkám, protože v tuto chvíli je posledním aktivním hráčem, který má 100 % bodový zisk!! – bohužel jen ze 4 odehraných partií??

Co bude dále? Příští úterý je na pořadu poslední dohrávkový termín a podle propozic turnaje je možné scházející partie odehrát do zahájení předposledního kola. V tomto běhu soutěže to tedy je do úterý 28. 3. do 17,30 hodin, kdy je dle rozpisu naplánováno zahájení 10., předposledního kola turnaje. A hrát o co mají téměř všichni, kdo odehráli alespoň větší polovinu partií, neboť mimo boj o vlastní ELO jsou v turnaji vypsány 4 hlavní ceny a také 4 ceny pro skupinu hráčů bez nasazovacího koeficientu. Dohrávky je však nutné domlouvat co nejdříve, protože zkušenosti z minula jsou takové, že v závěru již někdy bývá problém sehnat k dohrávkám odpovídajícího soupeře… Další informace a tabulky po 9. kole, včetně uskutečněných dohrávek naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala