Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

9. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 15. listopadu. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - M. Saforek 1-0, J. Lavrišin - S. Sysala 0-1, K. Laurincová - D. Mavrev 0-1, K. Kubala - Z. Tauš 1-0, V. Vyvial - K. Koval 0-1, I. Bebek - V. Kaňák 0,5-0,5.

 
Po 9kole si nejlépe stojí: 1místo Marek Miča, 2. místo Martin Tauš3. místStanislav Sysala.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 22. 11. 2016 se v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců, odehrálo již 9. kolo – a jdeme do finále…!!  Jak jsem již v předchozích komentářích psal, tak o dramatické zvraty není nouze a nejinak tomu bylo i tentokráte. Do konce zbývají již jen 2 kola a bojuje se o 4 hlavní ceny, o cenu pro okresního přeborníka a také o 3 ceny pro hráče bez bodové bonifikace. Přestože je konec turnaje velmi blízko, tak o hlavní ceny ještě stále může bojovat 9 hráčů!! Co se týká té druhé skupiny, tak zde je zřejmě o pořadí rozhodnuto, neboť zde jsou na tom o hodně lépe proti zbylému polotónu K. Laurincová, K. Koval a J. Lavrišin. Přesto Kristýna je stále ve hře i o hlavní ceny (a v případě úspěchu si může vybrat tu vyšší), takže pak by i zde mohl být ještě zajímavý boj o 3. cenu…?

Tentokráte se sešlo 12 hráčů, což bez dohrávkových partií odpovídá průměru. Přesto začíná být problém, i přes možnost losovat dvoukolově, najít vhodné soupeře a s přibývajícími koly to bude ještě komplikovanější, takže se asi spolu budou střetávat i hráči z rozdílných konců tabulky…

Jednu takovou dvojici tentokráte tvořil i pisatel těchto řádků a měl partii velmi brzy rozhodnutou ve svůj prospěch, takže tentokráte měl i dost času na sledování vývoje těch dalších partií.

Nejvýše nasazenou dvojicí byli finišující Marek Miča proti Michalu Saforkovi a do střední hry přecházel Michal možná i s nadějnější pozicí. Pak si však s tím nevěděl rady a místo trpělivosti si sám na sebe vytvořil past, kterou Marek náležitě využil a již počtvrté za sebou zaznamenal celý bod. Díky druhé absenci Martina Tauše se tak probojoval na samostatné 1. místo a to již 2 partie se svým největším konkurentem má za sebou…

S bodovým odstupem je nyní M. Tauš, ale také se na něj dotáhnul i Stanislav Sysala, který tentokráte svoji partii proti Janu Lavrišinu odehrál velice špatně, ztratil dokonce figuru, ale soupeř pozici podcenil a Standa „levnou“ fintou nalákal soupeře na chybu, která ho stála dámu a tím i celou partii.

Další duel svedl proti sobě naše dva přední talenty – a jak se říká, že na každého jednou dojde – tak tentokráte se podařilo Davidovi Mavrevovi prolomit neporazitelnost Kristýny Laurincové a černými, po velice hezké a těžké partii, naplno bodoval. David byl „hvězdou“ jarního cyklu přeboru, ale start podzimní mu velice nevyšel, když z prvních 3 kol nabral jen půl bodu. Nyní však již 4 krát za sebou naplno bodoval a probojoval se dokonce na bodově dělené 4. místo a to má k dobru ještě potenciál bodového zisku ze dvou scházejících partií!! Zde je nutné zmínit, že Kristýna má k dispozici takových dohrávek tři.

Vzhledem k dosavadnímu slabému bodovému zisku, ale také i proto, že hráči dolní části tabulky již mají vesměs mezi sebou odehrané obě možné partie, svedl los k další partii Karla Kubalu proti benjamínkovi turnaje Zdeňku Taušovi. Nejen rozdíl ELO přes 600 bodů, ale možná i psychika zapříčinily to, že Zdeněk udělal již ve 3. tahu prakticky prohrávající chybu a partie se hrála opravdu jen na jednu branku.

Jiná situace byla v odvetné partii Václava Vyviala proti Karlu Kovalovi, která odpovídala tradici hry našeho nestora, který stále hraje velice ostře a kombinačně náročně, takže na šachovnici bylo současně napadeno množství figur a i těch hrozeb a možných zápletek bylo nespočet. Nakonec letitá zkušenost byla zúročena v podobu přemnohých hrozeb a po ztrátě materiálu nakonec Václav nenacházel vhodné odpovědi a prohrál na čas.

Poslední dvojicí byli tradiční soupeři Ivan Bebek proti Vladimíru Kaňákovi. Nejprve se zdálo, že vůdce černých je aktivnější – ale prohospodařil středového pěšce a pozice bílých byla zřetelně lepší. Ivan si však také s pozicí nevěděl rady a několika nepřesnostmi dovolil soupeři přejít do věžovky se 2 pěšci proti jednomu. I přes aktivní postavení krále a věže se však opět dopustil několika nepřesností a duel skončil asi po 70 tazích smírně.

Příští úterý je pořadu poslední dohrávkový termín. Přesto je možné scházející partie odehrát i mimo zmíněné úterý, ale nejpozději do zahájení 10. kola, které je na pořadu 6. 12. – poté, vzhledem ke korektnosti vyhodnocení soutěže, již žádné dohrávky nejsou možné a budou platné jen výsledky z partií odehraných v řádném hracím termínu. Vzhledem k nemalému počtu scházejících partií u hráčů z vedoucí skupiny bude velmi zajímavé sledovat, zda se jim podaří dohrávky dohodnout, ale hlavně nakolik který z nich bude i bodově úspěšný…?? Pozvání k účasti na příští úterý platí i pro další zájemce nezapojené do turnaje, kteří si mohou přijít zahrát jen tak volné partie, k čemuž jsou všichni srdečně zváni.

Další informace a tabulky po 9. kole naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala