Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

9. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 22. března. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Port J. - Mavrev D. 1-0, Kubala S. - Sysala S. 1-0, Kuchař M. - Saforek M. 0,5-0,5, Koval K. - Kotouček J. 0,5-0,5, Adamec T. -  Lyvrišin J. 0-1, Vyvial V. - Bebek I. 0-1, Kluz M.- Pravec P. 1-0.

Po 9. kole si nejlépe stojí: 1místo Patrik Štěpán, 2. místo David Mavrev, 3. místo Josef Port.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 22.3.2016 bylo v 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 9. kolo soutěže a účast 14 ze 16 hráčů „reálně“ dohrávajících turnaj samo o sobě dává vědět o tom, že se jde pomalu do finále, přičemž bojovat o některou ze 7 vypsaných finančních cen mohou stále ještě prakticky všichni hráči, protože plný bodový zisk z posledních 3 kol takovou šanci zcela jistě dává.

V pořadí na medailových pozicích se prakticky nic nezměnilo, přesto o překvapení nebyla nouze a potenciál některých hráčů v podobě možnosti úspěšně dohrát scházející partie může ještě do pořadí pořádně promluvit…? Jak tedy vypadá tabulka a pořadí v postupové tabulce?

Absentoval tentokráte lídr turnaje – Patrik Štěpán, kterému se však započítává remízová předehrávka partie proti Karlu Kubalovi. Tím, že si David Mavrev dovolil v partii černými proti Josefu Portovi vzít „otráveného pěšce“ na b2, což ho záhy stálo ztrátu dámy, se tak odstup P. Štěpána již zvýšil na druhého Davida o celý bod! Přesto je to jen optický náskok, protože J. Port, který v soutěži startuje po 3 letech odmlky, vykazuje velmi dobrou hráčskou formu – a i když nyní na Patrika zaostává o 1,5 bodů, tak má potenciál pro zisk 2 bodů ve dvou neodehraných partiích (samozřejmě musel by v nich 100 % bodovat) a navíc ho čeká odveta v jejich vzájemné partii, kde má mít Josef bílé, když v první partii černými prohrál… Tudíž dá se předpokládat, že boj o vítěze soutěže se stane právě soubojem těchto dvou hráčů.

Na samostatné 4. místo se s dalším půlbodovým odstupem probojoval Karel Kubala, který bílými proti Stanislavu Sysalovi již ve 14. tahu získal kvalitu a přes velice houževnatý odpor soupeře partii rozhodl ve svůj prospěch. S odstupem dalšího bodu je skupina dalších 4 hráčů. Je mezi nimi i 1. nasazený Matěj Kuchař, který se po vítězství v podzimním běhu turnaje nyní doslova trápí a již 5 partií za sebou nevyhrál?? Tentokráte bílými proti Michalu Saforkovi se mu podařilo postupně zvyšovat tlak na jeho pozici a zcela určitě v analýze partie najde několik pozic, kde ji lepším postupem mohl dovést k vítězství. Nestalo se a pro Michala je zisk půlky bodu určitě velmi dobrým výsledkem (což ale Matěje určitě příliš netěší), když rozdíl jejich ELO byl 430 bodů!! Do této bodové skupiny se také dostal Jan Lavrišin, který černými zdolal Tomáše Adamce a nepochybně úspěchem je i docílená remíza Karla Kovala v partii černými proti Jiřímu Kotoučkovi, když se svým ELO na něj zaostává o celých 190 bodů! Tento náš nestor je také jediným hráčem, který se v průběžném pořadí „protlačil“ v postupové tabulce mezi hráče s jednobodovou bonifikací. I zde je však pro objektivnost nutné říci, že J. Kotouček má k dispozici potenciál dosud dvou neodehraných partií…

Na druhou pozici hráčů bez bodové bonifikace se probojoval Ivan Bebek po vítězství černými figurami nad Václavem Vyvialem. Ivan je jedním ze 4 hráčů, kteří odehráli všech 11 turnajů, ale pravidelně střídá úspěšné starty v soutěži s těmi méně úspěšnými – tentokráte se zdá, že to pro něj bude opět ten úspěšný start… „Černým koněm vzadu“ je však v tuto chvíli Miroslav Kluz, který až v koncovce (a také i se štěstím) přehrál Pavla Pravce, takže je na tom bodově stejně jako Ivan – má však také potenciál v podobě dvou neodehraných partií. Při plném bodovém zisku by tak přeskočil i dosud vedoucího K. Kovala.

 Příští úterý 29.3. je podle plánu na pořadu již 10. kolo. Ti, co chtějí aktivně zabojovat o pořadí a tím i o ceny, tak mají před sebou téměř 3 týdny času na jejich realizaci, protože podle rozpisu soutěže tato forma odehrání partií je možná jen do zahájení předposledního kola (tedy do 11.4.), ale ten čas běží rychle, takže upozorňuji všechny ke zvýšené aktivitě v domluvách dohrávek i mimo běžné hrací termíny…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala