Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 9. kolo

V úterý 24. listopadu bylo odehráno 9. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Sysala S. - Kubala K. 0-1, Štěpán P. - Lepík J. 1-0, Koval K. - Kuchař M. 0-1, Bebek I. - Frank A. 0-1, Lavrišin J. - Adamec T. 1-0, Miča M. - Vyvial V. 1-0, Kawulok A. - Kaňák V. 1-0.

Po 9. kole máme toto pořadí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Patrik Štěpán, 3. místo  Matěj Kuchař.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

 jdeme do finále ! V úterý 24.11.2015 bylo na pořadu již 9. kolo přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců – a snad úplně za vše hovoří fakt, že ani jedna z 8 odehraných partií neskončila remízou... Současně jsme se již statisticky posunuli na 71 odehraných partií a zdá se, že i když pár hráčů již asi na další pokračování v turnaji rezignovalo, tak bude počet odehraných partií jeden z nejvyšších v historii turnajů hraných se zápočtem na FIDE.

Jaké jsme tedy zaznamenali výsledky? Nejvyšší nasazení obhajoval Karel Kubala černými proti Stanislavu Sysalovi. Jeho soupeř v trochu horší pozici obětoval v 17. tahu kvalitu a s dvojicí střelců a věží + pěšcem navíc proti dvěma věžím a střelci dal soupeři svojí houževnatou a vynalézavou obranou hodně práce, aby dokázal vyhrát, což se mu nakonec podařilo. Patrik Štěpán tentokrát obhajoval svoji pozici bílými v odvetě proti Jaroslavu Lepíkovi, a i když již v rané střední hře měl velmi aktivní postavení s útokem na soupeřova krále, tak poměrně dosti dlouho dokazoval, že tu pozici opravdu umí dovést do vítězného konce. Stále bod ztráty za vedoucím tandemem má Matěj Kuchař, který ani zdaleka neměl lehkou práci s černými figurami proti Karlu Kovalovi. Nicméně, nakonec potvrdil v tomto duelu roli favorita a zvítězil. Vedoucí trojice již má výrazný náskok na další pronásledovatele a zřejmě si i rozdělí medailové pozice. Hodně nám toho napoví naplánované dohrávky M. Kuchaře, které jsou dohodnuty proti oběma hráčům vedoucího tandemu tento týden…

Ceny za absolutní pořadí jsou však vypsány 4 – a zde jsou aktuálně 4 pronásledovatelé s 5,5 body v tabulce. Již zmíněný J. Lepík, kterému podobně jako dalšímu Michalu Saforkovi může dohrávka scházející partie pomoci poskočit v celkovém pořadí. Vítězstvím v odvetě proti Tomáši Adamcovi se do této skupiny zařadil i Jan Lavrišin a po nepříjemné sérii prohraných partií se opět chytil Marek Miča, který vítězstvím černými nad Václavem Vyvialem se vrací do hry o hlavní ceny, když má také ještě jednu partii k dohrání.

O dramatičnosti této formy soutěže svědčí fakt, že i o 3 ceny pro hráče s jednobodovou bonifikací může teoreticky ještě 2 kola před koncem bojovat 6 hráčů!! Pokud by poslední 2 absence proměnil dohrávkami ve 2 body Filip Haška, tak je jedním z adeptů na ceny. Ještě větší dohrávkový potenciál má Adam Frank, který tentokrát pěkně přehrál černými Ivana Bebka a již 2 vítězné dohrávky by ho dostaly reálně do boje o oceněné pozice.

A jsme u skupiny hráčů bez bodové bonifikace, pro které jsou rovněž vypsány 3 finanční ceny. Zde přes uvedenou prohru T. Adamce, je Tomáš stále na nejvyšším stupínku průběžného pořadí. Prohrál i jeho pronásledovatel V. Vyvial, který však má potenciál bodového zisku v jedné neodehrané partii. Husarský kousek se povedl Aleši Kawulokovi, který formou „simultánky“ odehrál současně 2 partie – proti Vladimíru Kaňákovi a Zdeňkovi Taušovi – obě vítězně. K tomu má také možnost bodovat ještě v jedné scházející partii. Podobně, kdyby Michal Křenek a Michal Štěpán využili naplno k bodovému zisku své neodehrané partie, tak jsou neméně vážnými uchazeči o ceny, jako výše zmínění soupeři.

Jak je zřejmé z účasti a postupové tabulky, tak 3 hráči již zřejmě z různých důvodů v turnaji nebudou pokračovat. I tak ze zbylých 19 ještě i 2 kola před koncem může reálně 15 z nich zasáhnout do bojů o ceny a samozřejmě i vylepšení výsledku a případného ELO bodového zisku, takže motivace je nadále velmi vysoká.

Co říci na závěr - čas na dohrání scházejících partií a tím i možných bodů se velice krátí, protože podle rozpisu soutěže jsou možné dohrávky jen do zahájení předposledního 10. kola, které je na pořadu 8.12. Je pravdou, že příští úterý 1.12. je podle rozpisu dohrávkový termín, ale i tak by mnozí hráči museli využít i jiné termíny, nežli právě toto úterý, pokud chtějí odehrát více jak jednu scházející partii. Dá se tedy očekávat, že období do 7.12. bude využito řadou hráčů k možným dohrávkám scházejících partií – a pak již půjde reálně o poslední body a o pozice v celkovém pořadí v partiích posledních 2 kol turnaje!

 

Další informace a tabulku po 9. kole naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala