Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 8. kolo

V úterý 12. března se odehrálo 8. kolo "17. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - D. Zmelty 1-0; S. Sysala - J. Pavlica 0-1; K. Koval - M. Klus 0,5-0,5; V. Vyvial - J Lavrišin 1-0; D. Lička - P. Pravec 1-0; M. Saforek - F. Buchta 0,5-0,5; J. Osina - T. Adamec 0-1; D. Žilinský - M. Boháč 0-1; V. Jezerský - P. Vaníček 0-1; M. Pravec - D. Gřundil 0-1.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Matyáš Pasekamezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede Pavel Pravec.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 12. března 2019 měl Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 8. kolo. Účast 21 hráčů se může zdát jako slabá ? Jenže hned 9 účastníků je aktuálně na mistrovství ČR jednotlivců mládeže, což je celá čtvrtina startovního pole našeho turnaje. Většina z nich si však stihla plánovanou absenci nahradit předehraním partie, takže aktuální postupová tabulka má poměrně dobrou vypovídací hodnotu o tom, jaké je rozložení sil hráčů v turnaji a jaké mohou být i ambice jednotlivců v boji o místa ohodnocená některou z finančních cen.

 

Podívejme se na přehled dosažených výsledů:

Kubala

Zmelty

1 - 0

 

Saforek

Buchta F.

1/2

Sysala

Pavlica

0 - 1

 

Osina

Adamec

0 - 1

Koval

Klus

1/2

 

Žilinský

Boháč

0 - 1

Vyvial

Lavrišin

1 - 0

 

Jezerský

Vaníček

0 - 1

Lička

Pravec P.

1 - 0

 

Pravec M.

Gřundil

0 - 1

 

 

 

 

Bužek

 

1K

 

Absence našich reprezentantů, zúčastněných na MČR, samozřejmě částečně poznamenala nasazení dvojic 8. kola. Patrné to bylo zejména u první dvojice, kde se 3. nasazený Karel Kubala utkal až s 21. nasazeným Davidem Zmeltym. Tentokráte to byla 12 tahová „miniaturka“ ve prospěch výše nasazeného… David však nemusí být smutný, protože dosud v turnaji uhrál již reálných 5 bodů z 8 partií – a to proti soupeřům s průměrným FELO o téměř 300 bodů vyšším!! Nadále se dá označit, za „štiku“ turnaje, když i po zaznamenané prohře je nadále jasným vedoucím ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem.

I tak nemusí být David tím skutečným lídrem zmíněné bonifikační skupiny, když jen o půlku bodu za ním je Denis Lička, který však má 2 dohrávky k dobru – a pokud se mu podaří dohrávky odehrát a získat z nich alespoň jeden bod, tak by to byl právě on, kdo by se dostal do čela této bonifikační skupiny.

Jinak se nám tabulka celkem zřetelně „utřepává“ do skupin hráčů podle rozdílnosti nasazovacích bodů. V té nejvyšší skupině je zatím trochu za očekáváním Michal Saforek, který opět i nyní z jasně vyhrané pozice proti Ferdinandu Buchtovi nakonec docílil jen půlku bodu. I jemu však chybí do plného počtu jedna partie – a pokud by v ní byl úspěšný, tak by se alespoň zařadil na chvost skupiny, do které podle nasazení patří. Do konce soutěže sice zbývají již jen 3 kola, ale nyní bude mít každý bod cenu zlata, takže se třeba ještě i on dostane na konečnou pozici odpovídající jeho pořadí nasazení.

Stanislav Sysala se trvale prezentuje velmi kvalitním pojetím šachové hry. I v tomto kole měl po celou partii jasně navrch nad Jiřím Pavlicou – ale pak, jako již mnohokrát, se mu do koncepce hry vloudila chybička – a rázem partii dostal do prohrané pozice, což i soupeř přes časovou tíseň již dokázal zužitkovat… L

Hodně proti podzimu na sobě zapracoval Pavel Pravec. V tomto kole sice podlehnul Denisu Ličkovi – ale i tak nadále zůstává lídrem skupiny hráčů s nulovým nasazovacím koeficientem. Navíc má reálně uhraných 5 bodů z 8 partií proti hráčům srovnatelné výkonnosti, což pokud mu to vydrží, tak ho jasně výkonnostně posune výš.

Co sdělit před závěrem? Všechny hráče upozorňuji, že dohrávky scházejících partií jsou možné jen do zahájení předposledního 10. kola, které je sice podle rozpisu soutěže až 2. dubna – ale někteří hráči si již ověřili, jak je někdy obtížné sehnat vhodného soupeře na dohrávku scházející partie… Mezitím máme ještě v rozpisu 26. března poslední dohrávkový termín, ale pokud máte zájem odehrát maximálně možný počet partií, a nějaká partie vám schází, tak to příliš neodkládejte…

V několika posledních cyklech soutěže se nám do turnaje zapojili i v této pozdní fázi noví hráči. Podobně i nyní zvu k „účasti na zkoušku“ další zájemce o šachovou hru, když mohou do turnaje vstoupit i bez placení vkladu…

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala