Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 8. kolo

V úterý 13. listopadu bylo sehráno 8. kolo "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Saforek - M. Miča 0-1; K. Kubala - P. Nováček 1-0; J. Lepík - A. Frank 0-1; M. Štěpán - M. Klus 0,5-0,5; F. Buchta - V. Vyvial 0-1; S. Sysala - J. Matusík 1-0; M. Frank - J. Pavlica 0-1; O. Matusík - M. Boháč 1-0; P. Pravec - D. Lička 0,5-0,5; T. Schenk - D. Zmelty 1-0; B. Buchta - K. Koval 1-0; J. Lavrišin - M. Pravec 1-0; D. Gřundil - T. Adamec 1-0; V. Jezerský - V. Kaňák 1-0; P. Miča - J. Konečný 1-0; J. Osina - I. Bebek 1-0; P. Bužek - B. Pavlok 0-1; D. Žilinský - J. Vaněk 0,5-0,5.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Michal Štěpán.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 13. listopadu 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, již 8. kolo turnaje a zvolna se blížíme do finále, kdy závěrečná kola asi budou hodně zajímavá...? Tentokráte přišlo k partiím 36 hráčů a boje byly urputné a po delší době se výrazně prosadili vůdci bílých kamenů, když při třech remízách zvítězili poměrem 10 : 5.

Jsem opravdu nadšen s přístupem úplně všech zúčastněných hráčů, protože z dosavadních 157 partií nebyla ani jedna z kategorie „velmistrovských remíz“ - vždy se bojuje až do finále! Dalším fenoménem turnaje je skutečnost, že umožňuje zájemcům o šachovou hru vstoupit do turnaje kdykoli. Již jsem si myslel, že počet startujících je uzavřen – a dnes se startovní pole rozšířilo o dalšího hráče! – na celkový počet 44 účastníků!! Možná někdo namítne, že do turnaje vstupuje hodně neregistrovaných, nebo bez ELO koeficientu. Je pravdou, že jich je zhruba třetina. Ovšem nejsou to žádná „ořezávátka“! Vždyť nový lídr této skupiny Michal Štěpán uhranými 6 body z 8 partií je ve skupině hráčů bojujících o medailové pozice v absolutním pořadí jen půlbod nazpět, za ním je Buchta Ferdinand s odstupem půlky bodu a o další půlbod méně má Miroslav Boháč – to jsou také aktuální medailisté ze skupiny hráčů bez nasazovacích koeficientů. Dá se tedy očekávat, že pro další cyklus turnaje budou právě tito hráči již mít své FIDE ELO, čehož mohou dosáhnout i někteří další účastníci z této skupiny. Z tohoto pohledu se dá náš turnaj označit i jako dobrý startovač pro nové zájemce o šachovou hru.

 

Přejděme k přehledu výsledků 8. kola:

Saforek

Miča M.

0 : 1

 

Schenk

Zmelty

1 : 0

Kubala

Nováček

1 : 0

 

Buchta B.

Koval

1 : 0

Lepík

Freank A.

0 : 1

 

Lavrišin

Pravec M.

1 : 0

Štěpán

Klus

1/2

 

Gřundil

Adamec

1 : 0

Buchta F.

Vyvial

0 : 1

 

Jezerský

Kaňák

1 : 0

Sysala

Matusík J.

1 : 0

 

Miča P.

Konečný

1 : 0

Frank M.

Pavlica

0 : 1

 

Osina

Bebek

1 : 0

Matusík O.

Boháč

1 : 0

 

Bužek

Pavlok

0 : 1

Pravec P.

Lička

1/2

 

Žilinský

Vaněk

1/2

 

Dnes již nebudu vymýšlet další superlativy na adresu suverénně vedoucího Marka Miču, který prostě likviduje vše, co mu losem do cesty přijde. Zcela jistě ho ještě čekají duely s hráči nasazenými za ním – ale aktuální náskok 2,5 bodů na druhého v pořadí Karla Kubalu, již asi na jeho vítězství v turnaji nic nezmění… Právě K. Kubala si velmi cenným vítězstvím nad druhým nasazeným Pavlem Nováčkem udržuje samostatné druhé místo. Těch dalších pronásledovatelů je ale hodně a přece jen do konce zbývají ještě 3 kola. S půlbodovým odstupem na 3. místo se jednou dohrávkou a dnešním vítězstvím dostal 3. nasazený Adam Frank. Pak je dvojice hráčů s dalším půlbodem nazpět, ale se 6 body následuje mimořádně početná skupina 7 hráčů, kteří všichni ještě můžou reálně pomýšlet na některou ze 4 hlavních cen.

Dá se říci, že jsem vlastně v úvodním bloku okomentoval vedoucí skupinu bez nasazovacího koeficientu a dále pak i skupinu s +2 body. Bez zajímavostí však není ani „středová“ skupina hráčů s +1 nasazovacím koeficientem. Vždyť ve skvělé formě hrající Václav Vyvial je aktuálně na 5. místě absolutního pořadí se ziskem 6,5 bodů a jen o půlku za ním jsou hned 2 další hráči této skupiny – Milan Klus a nově Ondřej Matusík. Avšak i oni mají nemalý počet svých pronásledovatelů, takže boj o vypsané 4 ceny pro každou bonifikační skupinu bude velice zajímavý…?

Zde bych rád zmínil jedno nové ustanovení z propozic (bod 2.8.), kdy poslední 2 kola budou proti sobě výhradně nasazovaní hráči ve skupině konkurentů se stejným nasazovacím koeficientem, pokud se někteří nevzdají nároku na vypsané ceny této kategorie. Nejtěžší rozhodování budou mít zřejmě hráči s nulovým nasazovacím koeficientem, protože ze  současných lídrů nemá ani jeden FIDE ELO. Nezjišťoval jsem u žádného z nich, zda již náhodou nemají nějaké partie na FIDE započtené. Jinak je ale potřebné, pokud by se chtěli na FIDE listinu dostat, mít nejméně 9 partií proti hráčům se známým FIDE ELO. Tudíž zrovna jejich vzájemné duely by je o „potřebné“ partie k zápočtu mohly připravit. Přesto bych doporučoval, aby si dohráli ten svůj turnaj, protože při jakémkoli startu v jiném turnaji si těch pár scházejících započitatelných partií mohou odehrát (nové listiny s FIDE ELO jsou vydávány každý měsíc).

Na místě je zde ale vhodné upozornit i na to, že od 9. kola již hráči nebudou mít započteny za scházející  (neodehrané) partie fiktivní nasazovací půlky bodů navíc. Již nyní jsou v postupové  tabulce nahrazeny nulami! Pokud tedy chcete úspěšně zabojovat o umístění na pozicích ohodnocených některou z cen, tak své možné dohrávky příliš neodkládejte, protože z historie víme, že to později již může být velmi komplikované, nebo dokonce i nemožné.  Podle rozpisu turnaje je naplánován ještě jeden dohrávkový termín po 9. kole. Současně však upozorňuji i na to, že v zájmu korektnosti soutěže jsou jakékoli dohrávky možné jen do zahájení předposledního 10. kola. Dohrávky, jak víte, je možné dohodnout v libovolném termínu a na libovolném místě, kde se nějaká dvojice na tom dohodne. Zde ale upozorňuji na ustanovení 2. 4. propozic soutěže, které najdete i na webové stránce.

Také hráči, které v průběhu „postihlo“ to, že při lichém počtu účastníků zůstali bez soupeře a dostali kontumační bod, tak pokud mají zájem hlavně hrát, mohou i tuto kontumační partii nahradit odehráním řádné partie.

Příští úterý je na pořadu řádné 9. kolo. Pro případné zájemce o účast v turnaji „na zkušenou“ není nikdy pozdě – pokud to někdo chce ještě zkusit, tak to může učinit i za nulové startovné, takže opakovaně zvu i další milovníky šachu k účasti.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala