Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 8. kolo

V úterý 14. listopadu bylo odehráno 8. kolo "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: T. Krejčok - A. Frank 0-1, M. Saforek - J. Lepík 1-0, R. Krejčok - K. Zemková 0-1, S. Sysala - K. Kubala 0-1, J. Lavrišin - M. Frank 1-0, I. Bebek - M. Kaňák 0-1, D. Lička - K. Koval 1-0, V. Kaňák - V. Vyvial 1-0, Z. Tauš - P. Pravec 0-1, P. Bužek - A. Zemek 0-1.

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místMichal Saforek.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 14. listopadu 2017 bylo v Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 8. kolo a tím se přesouváme do poslední třetiny turnaje a je zřejmé, že boje o umístění budou pro velký počet hráčů urputnou bitvou, neboť se bojuje o celkem 8 zajímavých cen. Minulé úterý bylo dohrávkové, přesto se ještě během uplynulého týdne uskutečnily další 2 dohrávky, když Denis Lička porazil i v odvetě Pavla Pravce a v rodinném duelu Martin Frank prohrál se synem a favoritem partie Adamem. V kole 9., přestože hned 3 hráči startují na MČR juniorů a juniorek, se sešlo k partiím 20 hráčů a v tomto cyklu  již po dvou měsících od zahájení jsme se dostali na odehraných 88 partií!

Předehranou partií Matěje Kuchaře proti Marku Mičovi se Matěj vítězstvím dotáhnul bodově na Marka a muselo by se stát něco opravdu nečekaného, kdyby se tito dva hráči nepodělili o první a druhé místo v konečném pořadí. Při jejich absenci byla nejvyšší nasazená dvojice Tobiáš Krejčok proti Adamu Frankovi. Tobiáš si počínal skvěle – získal pěšce a soupeř měl navíc rozbitý pěšcový kryt krále. Přesto se Adamovi podařilo v závěru partie hru obrátit a opět naplno bodoval, čímž se dostal na dělené 3. místo, navíc s jednou partií k dobru. Již dříve jsem komentoval, že Michal Saforek předvádí v tomto cyklu partie hrané se životní formou a nyní, vítězstvím nad zkušeným Jaroslavem Lepíkem je tím druhým hráčem, který momentálně dělí 3. a 4. místo v postupové tabulce.

S bodovým odstupem následuje skupina dalších 3 hráčů, kteří jsou tak stále vážnými adepty na zisk jedné ze čtyř hlavních cen. Po dlouhé době zabodoval Karel Kubala černými proti Stanislavu Sysalovi. Je však nutné přiznat, že se štěstím, když Stanislav nevyužil v jedné pozici možnost získat kvalitu. Po přechodu do koncovky V+S proti V+J se díky špatné struktuře pěšců i špatně stojícímu střelci dostal Stanislav do prohrané koncovky a v nejdelší partii kola smolně nebodoval. Klára Zemková také černými bodovala proti Romanu Krejčokovi. Při obou věžích a různých střelcích to byla obtížná partie, ale Klárka měla mnohem aktivnější figury a dokázala tlak přeměnit v celý bod. A zmíněnou trojici pronásledovatelů doplňuje Tobiáš Krejčok, který ovšem ještě stále má k dispozici možnost bodovat dohrávkami hned ve dvou scházejících partiích.

Dále následovaly duely těch dříve narozených proti mládežníkům. Prakticky jedinou výjimkou bylo vítězství Pavla Pravce černými nad Zdeňkem Taušem. Jinak Ivan Bebek podlehnul Matyášovi Kaňákovi, Denis Lička zvítězil nad Karlem Kovalem při rozdílu jejich ELO téměř 300 bodů!, a Přemek Bužek podlehl Antonínovi Zemkovi. Za pozornost zde stojí čtyřbodové zisky M. Kaňáka a D. Ličky, když oba mají rezervu 3 neodehraných partií… Do úplného výčtu schází již jen partie, kde Vladimír Kaňák zvítězil nad výše nasazeným Václavem Vyvialem.

Další řádné 9. kolo je na pořadu příští úterý 21. 11. Ti, kteří ale mají zájem nějaké scházející partie dohnat, tak jen připomínám, že dohrávky jsou podle propozic možné jen do termínu zahájení předposledního (10.) kola. Využijte tedy možnost této formy turnaje, kdy si můžete dohrávky domluvit i mimo hrací termín, protože čas využít tuto možnost se krátí…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala