Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 8. kolo

8. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 15. listopadu. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - J. Lepík 1-0, S. Sysala - K. Kubala 1-0, J. Lavrišin - V. Kaňák 1-0, V. Vyvial - D. Mavrev 0-1, K. Koval - I. Bebek 1-0.

 
Po 8kole si nejlépe stojí: 1místo Martin Tauš, 2. místo Marek Miča3. místStanislav Sysala.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 15. 11. 2016 se v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců, odehrálo již 8. kolo a díky nemocem scházeli hned 3 hráči z čela postupové tabulky, takže se odehrálo jen 5 partií.

Tentokráte dominovali hráči bílými v poměru 4 : 1 a na všech pěti šachovnicích se skutečně bojovalo velmi dlouho a nikdo svoji kůži neprodal lacino.

Zatím jsem v komentářích psal jen o spanilé jízdě Kristýny Laurincové, která ale tentokráte opět scházela a zdá se, že má velmi vážného startujícího konkurenta, kterým je náš další mládežnický talent Marek Miča. V dohrávce si minulý týden poradil s lídrem Martinem Taušem a nyní slavil další vítězství nad 3. nasazeným Jaroslavem Lepíkem. Soupeř mu to tentokráte velmi usnadnil, když již v rané fázi střední hry si nechal chytit uprostřed šachovnice střelce a získal ho za 2 pěšce. Partie i tak pro něj nebyla jednoduchá, ale nakonec tuto výhodu zrealizoval a připisuje si další cenný bod do tabulky a bodově se již dotáhnul na M. Tauše, kterému však jedna partie schází.

Druhá dvojice byla ze skupiny dříve narozených – Stanislav Sysala vyzval Karla Kubalu. Dlouhý čas to byla taková přetahovaná, ale černý nyní tradičně špatně hospodaří s časem a v zápletkách pokročilé střední hry nevyužil nabídnuté příležitosti a dostal se naopak do prohrané pozice. Přesto po chybách soupeře se mu nabídla cesta k remíze, ale i tu hrubou chybou v samém závěru nevyužil a opět prohrál. Pro J. Lepíka i K. Kubalu, kteří jsou druhým a třetím nasazeným hráčem turnaje je to snad nejhorší start v historii a uhrané 3 body každého z nich z 8 partií jsou zatím neradostným účtem…

Partie Jana Lavrišina proti Vladimíru Kaňákovi také nebyla zcela jednoznačnou záležitostí, přesto vůdce bílých jako výše nasazený vyšel ze střední hry s prostorovou i poziční převahou a tu vystupňoval do vítězného tažení. Jediné vítězství černých figur tentokráte zajistil David Mavrev v odvetě proti Václavu Vyvialovi, když David již v zahájení získal navíc středového pěšce a ten také rozhodl o jeho vítězství.

Poslední dvojicí tentokráte byl duel Karla Kovala proti Ivanu Bebkovi. K. Koval tradičně (a zejména bílými) hrál velmi útočně, a přestože partie nebyla jednoduchá ani krátká, tak své hrozby přeměnil v materiální výhodu a nakonec i v celý bod.

Čelo tabulky je zdánlivě jasné – M. Tauš a M. Miča 6,5, dále s odstupem bodu S. Sysala a M. Saforek 5,5 a za nimi K. Laurincová a J. Lavrišin s 5 body. Pohledem na tabulku však se můžete přesvědčit, že využitím potenciálu možných bodů z dohrávek, to pořadí může vypadat dost jinak. Takže uvidíme, kdo v dohrávkách bude nejen aktivní, ale bodovým ziskem i úspěšný.

Příští úterý je pořadu již 9. kolo z celkových 11, ale samozřejmě i pro hráči nezapojení do turnaje si mohou přijít zahrát jen tak volné partie, k čemuž jste všichni srdečně zváni.

Další informace a tabulky po 8. kole a dohrávkách naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala