Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 7. kolo

V úterý 5. března se odehrálo 7. kolo "17. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - B. Buchta 1-0; J. Pavlica - K. Kubala 0-1; M. Paseka - M. Frank 1-0; O. Matusík - D. Zmelty 0-1; K. Koval - S. Sysala 0,5-0,5; V. Vyvial - T. Adamec 1-0; F. Buchta - D. Lička 0,5-0,5; J. Lavrišin - T. Horková 1-0; T. Schenk - V. Buchtová 1-0; L. Buchta - M. Boháč 1-0; V. Jezerský - D. Žilinský 0-1; D. Gřundil - J. Osina 0-1; P. Bužek - M. Pravec 0-1. 

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Matyáš Pasekamezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede Pavel Pravec.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 5. března 2019 měl Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 7. kolo. Zúčastněných 27 hráčů je lehce podprůměrné, ale po tom mimořádně vysokém počtu dohrávek a předehrávek partií v minulém týdnu si někteří vzali volno. Z důvodu vyšší objektivnosti postupová tabulka v příloze neobsahuje bodové zisky z předehraných partií, které mají především mládežníci, kteří již tuto sobotu budou startovat na MČR mládeže. Z účastníků klubového přeboru se jedná o šestici hráčů, kterým přejeme, aby na MČR vybojovali co nejlepší výsledky.

 

Podívejme se na přehled dosažených výsledů:

Frank A.

Buchta B.

1 - 0

 

Lavrišin

Horková

1 - 0

Pavlica

Kubala

0 - 1

 

Schenk

Buchtová

1 - 0

Paseka

Frank M.

1 - 0

 

Buchta L.

Boháč

1 - 0

Matusík

Zmelty

0 - 1

 

Jezerský

Žilinský

0 - 1

Koval

Sysala

1/2

 

Gřundil

Osina

0 - 1

Vyvial

Adamec

1 - 0

 

Bužek

Pravec M.

0 - 1

Buchta F.

Lička

1/2

 

 

 

 

 

Ve třech nejvýše nasazených dvojicích skončili partie podle „papírových“ předpokladů, když ti výše nasazení naplno bodovali. Přesto již nyní se zdá, že Adam Frank hraje svoji extraligu a skutečný boj o pořadí začíná až od druhého místa… wink.

První překvapení se událo na 4. šachovnici, David Zmelty černými přehrál Ondřeje Matusíka. David je nespornou štikou v turnaji, když s jednobodovým handicapem se probojoval mezi hráče nejvyšší skupiny a průběžném pořadí dělí 4. až 5. místo postupové tabulky. V partiích je vidět, že mu nyní šachy „chutnají“ a jeho výkon viditelně roste!

Pozoruhodný výsledek dosáhnul i náš nejstarší účastník Karel Koval (97 let), když dokázal v partii se Stanislavem Sysalou, jehož FELO je o 227 bodů vyšší, uhrát nerozhodný výsledek. Zatím má uhrané 4 body ze 7 partií a jako 17. nasazený nyní zaujímá 7. až 13. místo!!

Ve stejné bodové skupině hráčů je i 23. nasazený Pavel Pravec, který jako hráč bez bodové bonifikace svými bodovými zisky na sebe výrazně upozorňuje. Reálně má uhraných 5 bodů ze 7 partií.

V ostatních duelech vítězili hráči výše nasazení, tudíž tam není co komentovat. Do konce turnaje již zbývají jen 4 kola a čas pro dohrávky se krátí, neboť podle propozic soutěže je možné partie dohrávat jen do zahájení předposledního (10.) kola, které je na programu 2. dubna. Někteří hráči již zjistili, jak je někdy obtížné sehnat soupeře na dohrávky, proto stále doporučuji jakékoli absence minulé i očekávané budoucí, co nejdříve řešit dohrávkou.

V několika posledních cyklech soutěže se nám do turnaje zapojili i v této pozdní fázi turnaje noví hráči. Podobně i nyní zvu k „účasti na zkoušku“ další zájemce o šachovou hru, když mohou do turnaje vstoupit i bez placení vkladu…

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala