Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 7. kolo

V úterý 6. listopadu bylo sehráno 7. kolo "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - K. Kubala 1-0; P. Nováček - M. Saforek 0,5-0,5; V. Vyvial - D. Mavrev 0-1; M. Klus - F. Buchta 0,5-0,5; J. Pavlica - M. Štěpán 0,5-0,5; D. Zmelty - O. Matusík 0-1; S. Sysala - P. Pravec 1-0; M. Boháč - T. Schenk 1-0; K. Koval - J. Matusík 0-1; T. Adamec - B. Buchta 0-1; D. Lička - V. Kaňák 1-0; B. Pavlok - J. Lavrišin 0-1; B. Mičová - M. Pravec 0-1; P. Miča - V. Jezerský 0-1; I. Bebek - D. Gřundil 0-1; J. Osina - P. Bužek 1-0.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo David Mavrev, mezi hráči s jednobodovou bonifikací jsou v čele Milan Klus a Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vedou Ferdinand Buchta a Michal Štěpán
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 6. listopadu 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, již 7. kolo turnaje. K partiím přišlo tentokráte poměrně málo hráčů – 33? Pokud se podíváme do historie, tak je to výborná účast, ale v tomto cyklu jsme prostě zvyklí na počty vyšší. Některé absence ale způsobila účast na mistrovství světa Viktorie Buchtová s otcem, a také asi potřeba dohnat něco ze školy po mistrovství Moravy a Slezska – tandem otce a syna Frankových, apod. Negativum byl již potřetí lichý počet přítomných, což vynucovalo opětné udělení jednoho kontumačního bodu, což jak jsem psal, dělám velice nerad…

 

Přejděme k přehledu výsledků 7. kola:

Miča M.

Kubala

1 : 0

 

Koval

Matusík J.

0 : 1

Nováčk

Saforek

1/2

 

Adamec

Buchta B.

0 : 1

Vyvial

Mavrev

0 : 1

 

Lička

Kaňák

1 : 0

Klus

Buchta F.

1/2

 

Pavlok

Lavrišin

0 : 1

Pavlica

Štěpán

1/2

 

Mičová

Pravec M.

0 : 1

Zmelty

Matusík O.

0 : 1

 

Miča P.

Jezerský

0 : 1

Sysala

Pravec P.

1 : 0

 

Bebek

Gřundil

0 : 1

Boháč

Schenk

1 : 0

 

Osina

Bužek

1 : 0

 

 

 

 

Růčka

 

1K

 

Zázrak na první šachovnici se nekonal, když dosud jediný pronásledovatel vedoucího Marka Miče – Karel Kubala, ani v odvetné partii na něj nestačil. Suverénní vedení Marka se 100 % bodovým ziskem jej od dalšího pole pronásledovatelů již odděluje o neuvěřitelných 2,5 bodů!! Samozřejmě potvrzuje, že jeho jasně nejvyšší ELO není náhodné a zatím všechny své soupeře výkonnostně převyšuje.

Jelikož jsem tudíž partii neskončil výjimečně jako poslední, tak jsem stihnul shlédnout ještě závěry 5 partií – a nezbývá, nežli zopakovat, co jsem již jednou napsal – trénujte elementární koncovky. Hned 3 ze zmíněných partií dopadly dílčími bodovými ztrátami cenných půlek bodů díky neznalosti elementárních postupů v pozicích koncovek!!

 Pojďme však k aktuální postupové tabulce. Marka Miču jsem již krátce okomentoval – a on hraje svůj turnaj – ti ostatní nějakou jinou soutěž. Právě prohrou s lídrem turnaje se K. Kubala „zařadil“ mezi ostatní hráče, i když stejný bodový stav 6,5 bodů má jen David Mavrev, již příští týden účastník polofinále mistrovství ČR juniorů. K nim mohl patřit i Michal Saforek, který v dnešní partii černými nedokázal proti Pavlu Nováčkovi dovést do vítězného cíle pozici, kde na obou stranách byli D + V, a Michal do této koncovky vstupoval se 3 pěšci navíc – ale nedokázal vyhrát!!? Oba tito hráči tak jsou s půlbodovou ztrátou na 4. až 5. místě.

Pak již následuje skupina 7 hráčů s 5,5 body, což by nebylo až tak zajímavé, pokud bychom se nepodívali na jména této skupiny. To, že tam jsou 3., 4. a 6. nasazení – Adam Frank, Petr Vysoglad a Jaroslav Lepík, asi není překvapující. Ovšem s jednobodovým handicapem v nasazovacím koeficientu hrající Milan Klus a Václav Vyvial mají tentýž bodový stav a co více? Dokonce hned další dva hráči – Ferdinand Buchta a Michal Štěpán, kteří mají v tabulce o 2 nasazovací body méně také figurují v této bodové skupině!! Jedná se tedy o aktuální lídry těchto bonifikačních skupin v turnaji.

Ani to však není ještě vypovídací o vedení v těchto bonifikačních skupinách. U těch s jednobodovou bonifikací (M.Klus a V.Vyvial) jsou oni v tuto chvíli jen optickými lídry, protože Martin Frank s potenciálem bodového zisku z jedné neodehrané partie a Jiří Matusík dokonce s rezervou 2 možných dohrávek, je mohou při bodových ziscích i přeskočit…?

U skupiny hráčů bez bodové bonifikace to není tak ohrožené, protože 3. v pořadí Miroslav Boháč má půlbodovou ztrátu na současné lídry, ale Viktorie Buchtová (nyní na MS) by je úspěšnou dohrávkou mohla dohnat…

Okomentoval jsem tedy tzv. medailové pozice ve všech bonifikačních skupinách. Je však nutné vzít na vědomí, že pro každou z těchto tří skupin jsou vypsány 4 hodnotné finanční ceny ! Do konce sice ještě zbývají 4 kola, ale ze skupiny hráčů s dvoubodovým bonusem může o hlavní 4 ceny bojovat ještě všech 10 takto zvýhodněných hráčů ! Ve skupině „jednobodových“ to je asi 15 ze 16 hráčů. Jen v nejnižší skupině se zdá být, že je ten počet hráčů s reálnou možností získat některou z cen menší – ale i tam je to stále ještě více, nežli 10 hráčů!

Na místě je zde ale vhodné upozornit, že pro 8. kolo naposledy budou hráči mít za scházející  (neodehrané) partie fiktivní nasazovací půlky bodů navíc. Po tomto kole již budou tyto půlky nahrazeny nulami! Zatímní půlky byly motivační pro hráče, kteří nezastihli zahájení turnaje, aby nebyli nasazování příliš „nízko“. Času na dohrávky však bylo dost a tato nasazovací výhoda bude odstraněná – samozřejmě i s dopadem na pořadí v postupové tabulce. Pokud tedy chcete úspěšně zabojovat o umístění na pozicích ohodnocených některou z cen, tak své možné dohrávky příliš neodkládejte, protože z historie víme, že to později již může být velmi komplikované, nebo dokonce i nemožné…

Příští úterý je na pořadu řádné 8. kolo. Pro případné zájemce o účast v turnaji „na zkušenou“ není nikdy pozdě – pokud to někdo chce ještě zkusit, tak to může učinit i za nulové startovné, takže opakovaně zvu i další milovníky šachu k účasti.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala