Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 7. kolo

7. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 1. listopadu. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Tauš - K. Kubala 1-0, S. Sysala - K. Laurincová 0-1, J. Kotouček - M. Miča 0-1, J. Lepík - V. Kaňák 1-0, K. Koval - J. Lavrišin 0-1, D. Mavrev - V. Vyvial 1-0, I. Bebek - Z. Tauš 1-0.

Po 7kole si nejlépe stojí: 1místo Martin Tauš, 2. místo Michal Saforek3. místKristýna Laurincová.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 1. 11. 2016 se odehrálo 7. kolo přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců.

Po skončeném Mistrovství Moravy a Slezska mládeže byla opět účast veliká, takže se bojovalo na 7 šachovnicích. Předchozí absence samozřejmě trochu ovlivňují nalosování dvojic, neboť scházející partie hráče shazují trochu níže pro volbu soupeře, ale to nijak neovlivnilo zajímavost partií. Již příští týden máme podle rozpisu soutěže dohrávkový termín a do dalšího kola jsou tak k dispozici celé 2 týdny, aby si hráči mohli ty scházející partie odehrát.

Bilance tohoto kola je jen mírně ve prospěch bílých, kteří docílili skóre 4 : 3, přičemž je pozitivem, že všechny partie skončili rezultativně – čili ani jedna partie neskončila remízou.

První nasazenou dvojicí byli dosavadní lídr turnaje a nejvýše nasazený Martin Tauš proti Karlu Kubalovi, který se zatím v turnaji trápí – a nejinak tomu bylo i této partii, když Martin již v zahájení získal výraznou poziční převahu a dá se říci, že zvítězil v miniaturce. Při absenci jeho konkurenta Michala Saforka tak odskočil v postupové tabulce o celý bod před ním.

Jak jsem již minule psal, tak postupová tabulka bez výsledků z možných dohrávek partií nemá zcela objektivní vypovídací hodnotu. Do pořadí na čele tabulky totiž může výrazně promluvit zejména Kristýna Laurincová, která tentokráte černými zvítězila nad Stanislavem Sysalou a přestože je nejvýše nasazenou hráčkou bez nasazovací bodové bonifikace, tak zároveň je jediným účastníkem turnaje, který se může pochlubit dosavadním 100 % bodovým ziskem!!! Pokud by takto i nadále pokračovala v zahájené spanilé jízdě a své 2 dohrávky partií proměnila opět stoprocentně, tak se rázem dostává na čelo tabulky…?

Podobně jako je Kristýna novopečenou přebornicí Moravy v mládežnickém přeboru v kategorii dívek, tak i Marek Miča je přeborníkem chlapecké kategorie a i v klubovém přeboru se ukazuje ve velmi dobrém světle. Ve své partii si tentokráte černými poradil proti Jiřímu Kotoučkovi a přes jednu scházející partii se posunul na samostatné 4. místo průběžného pořadí.

Bývaly doby, kdy Karel Kubala s Jaroslavem Lepíkem velmi úspěšně vzdorovali mládežnickým talentům a umísťovali se na čele tabulky. V tomto cyklu oběma hráčům se start příliš nevydařil. Až nasazení proti hráčům dolní části tabulky je trochu vrátilo do bojů o přední pozice, ale ty těžké soupeře mají tím pádem ještě před sebou. Tentokráte los přidělil J. Lepíkovi až nejníže nasazeného Vladimíra Kaňáka, který mu navíc potvrzení role favorita usnadnil hrubou chybou, takže v nejkratší partii tohoto kola J. Lepík zvítězil. Aby však vážně promluvil do konečného umístění na čelných pozicích tabulky, tak to bude muset zřejmě potvrdit v nadcházejících partiích, kdy ho čekají soupeři s vyšším bodovým ziskem.

K dalšímu duelu svedl los sousedy ze startovní listiny, když Karel Koval tentokráte bílými nestačil na Jana Lavrišina a prohrál. Z počátku sice získal pěšce, pak se ale pozice obrátila a do koncovky již šel Jan se 2 pěšci navíc a tím vstříc zisku celého bodu.

Z pohledu nasazení hráčů byl favoritem v další partii David Mavrev proti Václavu Vyvialovi. Zpočátku to tak nevypadalo, když Václav získal pěšce – další chyby a nepřesnosti však vedly ke zvratu v pozici a bod si odnáší David. Také on, pokud by realizoval své 2 dohrávky s plným bodovým ziskem, tak by se rázem mohl dostat do vedoucí skupiny hráčů – tak uvidíme, zda se mu to podaří…?

Poslední partií 7. kola byla odveta Ivana Bebka proti Zdeňku Taušovi. Tentokráte Ivan nezaváhal a benjamínkovi turnaje oplatil prohru z prvního střetu a zvítězil.

Jak již bylo v úvodu zmíněno, příští úterý jsou na pořadu dohrávky, ale samozřejmě je možné přijít si zahrát i jen tak volné partie, k čemuž jste všichni srdečně zváni.

Další informace a tabulky po 7. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala