Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 6. kolo

6. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 14. února. Zaznamenali jsme tyto výsledky: R. Berezjuk - D. Mavrev 0-1, K. Kubala - A. Frank 1-0, M. Miča - K. Koval 1-0, M. Frank - M. Saforek 0-1, T. Adamec - K. Laurincová 1-0, M. Klus - Z. Tauš 1-0, V. Kaňák - J. Lavrišin 0-1, P. Bužek - V. Vyvial 0-1.

Po 6kole si nejlépe stojí: 1místo David Mavrev, 2. místo Karel Kubala3. místMarek Miča

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 14. 2. 2017 jsme odehráli v turnaji Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku již 6. kolo, čímž jsme se přehoupli do druhé poloviny soutěže a nyní již nepůjde jen o body jako takové, ale hráči mohou začít i kalkulace bodů potřebných pro získání některé z 8 vypsaných cen.

Jako tradičně v tomto turnaji je bojovnost na 1. místě, takže opět ani jedna partie neskončila remízou a tentokráte bílí versus černí skončili výsledkem 4 : 4. Co více – srdce pořadatelovo jásá, protože fyzická účast 17 hráčů, tím pádem plná hrací místnost a již nyní odehraných 51 partií, tak po tom jsem několik let toužil…

Přejděme však k výsledkům. Na první šachovnici se možná odehrálo předběžné finále v odvetné partii Rostislava Berezjuka proti Davidu Mavrevovi. Dlouhou dobu byla partie vyrovnaná, a když po výměnách zůstaly na šachovnici těžké figury a různobarevní střelci, tak to vypadalo, že se soupeři rozejdou smírně. Poté se však Rosťa místo konsolidace svých figur ulakotil na pěšce b7, David převzal aktivitu a spolu s nedostatkem času u Rosti rozhodl David partii pro sebe. Tím se také probojoval na samostatné 1. místo a po „slabším“ začátku (1,5 ze 3) nyní poráží všechny, co mu přijdou do cesty…!

Na druhé šachovnici na sebe narazili Karel Kubala proti Adamu Frankovi, kde vůdce bílých zahrál variantu holandské, kterou Adam moc neznal. Partie sice byla ze strany černého houževnatá, ale bílý svůj tlak zakončil matovým útokem na krále. Pro Adama to byla druhá nula v řadě, takže i když před 2 koly byl na čele turnajové tabulky, tak nyní již na lídra ztrácí 1,5 bodu…

Po dvou nulách ve 3. a 4. kole, se opět chytil Marek Miča, který tentokráte přehrál Karla Kovala a spolu s K. Kubalou tak vytvořili tandem pronásledovatelů vedoucího D. Mavreva s půlbodovou ztrátou. O další půlku bodu níže se na R. Berezjuka dotáhnul svým vítězstvím černými Michal Saforek proti Martinu Frankovi. Nyní se však teprve ukáže, zda do těchto pater nenakoukne jen na chvíli, protože začínal dvěma nulami, pak remízou a teprve nyní se rozjel třemi body v řadě – ovšem proti hráčům z dolní poloviny startovního pole.

Hned za dvě překvapení je možné označit duel Tomáše Adamce s Kristýnou Laurincovou, ze které vyšel vítězně Tomáš. Rozhodující moment partie jsem nezachytil, protože Kristýna zpočátku bílé figury zatlačila až někde na první řadu. Zřejmě hrubá chyba v kombinaci způsobila radikální obrat v partii a překvapení bylo na světě. To jedno překvapení je vítězství Tomáše, který má ELO o 410 nižší a bílými již naplno bodoval také proti mnohem výše nasazenému M. Saforkovi. U Kristýny je zase překvapením to, že na podzim sbírala vavříny a dařilo se jí, na co sáhla – nyní zatím paběrkuje…

Pozdní vstup do turnaje a scházející 3 partie způsobily to, že dalším duelem byl papírově „nerovný“ boj mezi Milanem Klusem a benjamínkem turnaje Zdeňkem Taušem. Zde partie dopadla podle předpokladů a bílý zvítězil.

Po třech nulách z úvodu turnaje se pomalu probírá Jan Lavrišin, který tentokráte černými přehrál Vladimíra Kaňáka a posunul se alespoň do středu tabulky. Poslední hranou partií byl duel Přemysla Bužka proti Václavu Vyvialovi – partie neměla jednoznačný průběh a je vidět, že jaro Václava nezastihlo v herní pohodě. Přesto tentokráte bodoval. U Přemka je zase patrná dlouhá pauza ve hraní šachu. Příkladně však bojuje a zcela jistě se znovu po létech dostane se svou výkonností na vyšší úroveň.

Příští úterý je na pořadu 7. kolo, takže se opět o kousek přiblížíme k finále soutěže. Další informace a tabulky po 6. kole, včetně komentáře, naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala