Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 6. kolo

V úterý 23. února bylo odehráno 6. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Mavrev D. - Štěpán P. 0,5-0,5, Kuchař M. - Port J. 0-1, Kotouček J - Kubala K. 0,5-0,5, Koval K. - Lavrišin J. 0,5-0,5, Sysala S. - Saforek M. 0,5-0,5, Adamec T. - Pravec P 0-1, Kaňák V. - Bebek I. 0-1.

Po 6. kole máme toto pořadí: 1místo Patrik Štěpán, 2. místo Josef Port, 3. místo  David Mavrev.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

v úterý 23.2.2016 bylo podle rozpisu 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu řádné 6. kolo, ke kterému se sešlo 14 hráčů, takže se odehrálo dalších 7 partií.  Minule jsem komentoval, jak vzácné jsou v tomto turnaji remízy a že 3 takové výsledky zaznamenané v minulém kole jsou neobvyklé… Přestože v 6. kole nebylo jediné „velmistrovské“ remízy, tak předchozí rekord byl překonán, když takovým výsledkem skončily hned 4 partie!! Navíc se to kolo dá nazvat „kolo černých“, protože zbylé 3 partie skončily vítězstvím vůdců černých figur. Již tento úvod naznačuje, že o překvapivé výsledky nebyla nouze. Největším překvapením turnaje se dá nyní nazvat David Mavrev, který minule porazil Karla Kubalu, což ho vyneslo v nasazení na první šachovnici s bílými figurami proti Patriku Štěpánovi. Podobně jako v předchozím kole se dostal do pozice, kde již jeho soupeř měl materiální převahu v podobě 2 pěšců, ale již zahájení volil gambitové a jeho bojovný duch a asi i trochu štěstí způsobily to, že aktivním pojetím hry se nakonec dostal do pozice, kde obětí věže si vynutil remízu opakováním tahů. Je tedy „štikou turnaje“ a doufejme, že mu to vydrží… Nemenší překvapení se odehrálo v partii druhé nasazené dvojice, kde nejvýše nasazený hráč Matěj Kuchař svého soupeře Josefa Porta bílými postupně přehrál a získal i rozhodující materiální převahu – i on však podcenil protišance soupeře, kterému dovolil útok na krále, takže svoji partii nakonec prohrál.

Tyto výsledky pořádně zamíchaly pořadím na čelných místech, když dosud vedoucí P. Štěpán svoji pozici sice udržel, ale má za sebou hned 2 pronásledovatele s jen půlbodovým odstupem - J. Porta a D. Mavreva. S odstupem o celý další bod je nyní trojice hráčů M. Kuchař (má ale jednu dohrávku k dobru) a po nerozhodném výsledku v partii Jiří Kotouček – Karel Kubala, i tito dva hráči. Zde je nutné říci, že asi jen poměrně málo času na hodinách vedly J. Kotoučka k přijetí nabídnuté remízy, protože měl v koncovce pěšce navíc a aktivitu figur a objektivně vzato zřejmě vyhranou partii...

Dalším nerozhodným výsledkem skončila partie Karla Kovala proti Janu Lavrišinovi a to K. Kovalovi zatím stačí na potvrzení vedoucí pozice mezi hráči bez nasazovacího bodového koeficientu. Na paty mu ale šlape další „štika turnaje“ Pavel Pravec, který je hráčem zcela bez ELO a tentokráte si poradil černými proti Tomáši Adamcovi a bodově tak K. Kovalovi konkuruje. Přestihnout oba by mohl ještě Václav Vyvial, pokud by dohrávkou scházející partie dokázal tuto proměnit v celý bodový zisk.

Velmi bojovná partie se odehrála mezi bodově rovnými Stanislavem Sysalou s Michalem Saforkem, ale také skončila věčným šachem a remízou. Spolu s J. Lavrišinem tak tvoří nyní závěrečné trio hráčů s jednobodovým nasazovacím koeficientem, i když S. Sysala i M. Saforek mají potenciálně jednu partii k dobru a případnou dohrávkou a plným bodovým ziskem se mohou dotáhnout dokonce i na pronásledovatele vedoucího tria v absolutním pořadí…? Do úplného výčtu tak schází uvést již jen partii Vladimíra Kaňáka proti Ivanu Bebkovi, kde slavil vítězství vůdce černých a završil tak převahu bodových zisků černých v tomto kole !

Proběhlým 6. kolem jsme se tak dostali již do poloviny dvanáctikolového turnaje a množství překvapivých výsledků dělá turnaj velice zajímavým. Přes zmíněný vysoký počet nerozhodných výsledků je však největším přínosem vysoká bojovnost ve všech partiích, čímž se naplňuje hlavní poslání a záměr soutěže.  Další kolo máme na pořadu příští úterý 1. 3. a pro ty, kdo nestihli odehrát všechny partie, nebo kteří vědí o budoucí absenci je k dispozici celý týden k uskutečnění dohrávek, případně i předehrávek scházejících partií.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala