Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

V úterý 12. února pokračoval 54. kolem již 17. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Paseka 1-0; A. Frank - J. Pavlica 1-0; V. Vyvial - D. Zmelty 0-1; B. Buchta - S. Sysala 1-0; M. Saforek - M. Klus 0-1; O. Matusík - M. Frank 0-1; T. Adamec - J. Lavrišin 0-1; K. Koval - T. Schenk 0,5-0,5; V. Buchtová - M. Boháč 0,5-0,5; V. Jezerský - F. Buchta 0-1; J. Vaněk - D. Gřundil 0,5-0,5; L. Buchta - M. Pravec 1-0; P. Pravec - J. Osina 1-0; J. Vicher ml. - D. L. Růčka 0-1; P. Vaníček - L. Berka 1-0; P. Bužek - J. Vicher st. 0-1.

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Adam Frank, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Matyáš Paseka mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 12. února 2019 bylo na pořadu 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku 5. kolo soutěže, což znamená, že po příštím kole se již dostaneme do druhé poloviny turnaje. Po účastnicky slabších předchozích kolech se zdá být, že marodky již byly překonány, takže na startu pátého kola se objevilo celkem 32 hráčů!

 

Nejprve tedy přehled dosažených výsledků:

Kubala

Paseka

1 - 0

 

Buchtová

Boháč

1/2

Frank A.

Pavlica

1 - 0

 

Jezerský

Buchta F.

0 - 1

Vyvial

Zmelty

0 - 1

 

Vaněk

Gřundil

1/2

Buchta B.

Sysala

1 - 0

 

Buchta L.

Pravec M.

1 - 0

Saforek

Klus

0 - 1

 

Pravec P.

Osina

1 - 0

Matusík

Frank M.

0 - 1

 

Vicher ml.

Růčka

0 - 1

Adamec

Lavrišin

0 - 1

 

Vaníček

Berka

1 - 0

Koval

Schenk

1/2

 

Bužek

Vicher st.

0 - 1

 

Tentokráte vůdci černých figur zaznamenali o jeden bod více, nežli bílí – a o překvapení nebyla nouze… První dvě partie dopadly výsledkově podle papírového nasazení a výše nasazení zvítězili. Já měl velmi těžký duel s dosud neporaženým Matyášem Pasekou, takže jsem další partie nestačil sledovat. A je třeba po pravdě říci, že velký kus partie měl Matyáš k vítězství blíže. Trochu však zapomněl na hospodaření s časem, což asi nakonec v ostré pozici rozhodlo.

Čelo tabulky tak postupně krystalizuje, když v čele je tandem Adam Frank a Karel Kubala. K tomu Adam má k dobru 1 neodehranou partii a Karel dokonce 2. Jak jsem však psal posledně, rozhodující budou vzájemné duely těch nejvýše nasazených, když aktuálně vedoucí dvojice se spolu ještě neutkala. Matyáš Paseka po prohře je nyní na místě třetím. Velmi hezké je také vyhoupnutí Bartoloměje Buchty na čtvrté místo. Vždyť v podzimním turnaji ještě startoval s FELO 1309, nyní již má 1668 a dosavadní výsledky naznačují, že bude usilovat o průnik do dalších výšin své výkonnosti – do konce turnaje je však ještě daleko, takže uvidíme…?

Hned další tři dvojice však papírové nasazení nepotvrdily a ve všech zvítězili ti níže nasazení! Již minule jsem psal, že David Zmelty vystoupal na nezvykle vysoké 5. místo vzhledem k jeho nasazení (je 20. nasazeným). Zatím však boří sázkařské kurzy, protože zatím měl všech 5 partií proti hráčům výše nasazeným, jejichž průměrné ELO bylo o 170 bodů vyšší !! – a David z těchto duelů vytěžil neskutečné 4 body. Prodral se tak vysoko v postupové tabulce mezi hráče, kteří jsou zvýhodnění jedním nasazovacím bodem navíc. U Davida se také vrátím k postřehu z posledního komentáře, kde jsem porovnával jeho působení v Městské lize mládeže, kde v posledním cyklu startoval až ve 4. nejvyšší skupině – jakou sílu musí mít ti hráči, co tam hrají nad ním??

Výsledky dalších partií zhruba odpovídají nasazení hráčů.

Příští úterý je na pořadu 6. kolo turnaje a je posledním, kdy pro nasazování hráčů je později nastoupivším, nebo jinak absentujícím hráčům nadlepšeno nasazení o fiktivní půlky bodů za neodehrané partie. Po 6. kole je další úterý dle rozpisu soutěže 2. dohrávkový termín – a po něm se již za absence objeví v tabulce všech hráčů „nuly“. Jako i v minulosti tedy doporučuji všem zájemcům, aby dohrávky uskutečnili co možná nejdříve, protože později se to již třeba ani nepodaří stihnout. Stále platí výhodné ustanovení pravidel soutěže, že dohrávky je možné realizovat i mimo oficiální dohrávkový termín.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala