Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

V úterý 16. října bylo sehráno 5. kolo "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Miča 0-1; P. Vysoglad - P. Nováček 1-0; J. Pavlica - V. Vyvial 0,5-0,5; P. Pravec - A. Frank 0-1; M. Klus - J. Lepík 0,5-0,5; L. Buchta - D. Mavrev 0-1; D. Zmelty - M. Saforek 0-1; B. Buchta - S. Sysala 0-1; F. Buchta - J. Lavrišin 1-0; M. Boháč - K. Koval 1-0; T. Adamec - O. Matusík 0-1; I. Bebek - M. Frank 0-1; V. Buchtová - D. Gřundil 1-0; T. Schenk - J. Osina 1-0; B. Pavlok - D. Lička 0,5-0,5; J. Konečný - V. Jezerský 1-0; J. Vaněk - P. Bužek 0-1; D. L. Růčka - P. Miča 0-1.

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Petr Vysoglad, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vedou Ferdinand Buchta a Miroslav Boháč.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 16. října 2018 bylo na pořadu páté kolo 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců. Účast 37 hráčů je opět mimořádně vysoká – pro mne však lichý počet účastníků je vždy traumatem, protože musím jednoho hráče z chvostu postupové tabulky nechat stát. On sice obdrží kontumační bod a v turnaji může být takto „odstaven“ jen jedenkrát, ale turnaj je organizován především proto, aby se co nejvíce hrálo – a to zisk kontumačního bodu nenaplňuje...L  I tak se s 97 odehranými partiemi blížíme k magické stovce a to již po měsíci je více partií, nežli odehraje osmičlenné družstvo v soutěži družstev za celou soutěžní sezónu…

Pojďme však k výsledkům 5. kola. Asi to bylo takové „kolo pravdy“, když došlo k intenzívnímu propojení hráčů z různých skupin podle nasazovací bodové bonifikace. Jak můžete z postupové tabulky zjistit, tak ti výše nasazení v drtivé většině případů potvrdili, že ne náhodou jsou díky svému ELO nasazení výše – a až na malý výjimky se postupová tabulka usazuje v relaci s nasazovacím pořadí. Měl jsem možnost sledovat závěry hned několika takových partií. Nyní mohu říci, že opravdu i ta šachová hra je o zkušenostech, protože nejméně 3 partie, kdy stáli jasně na výhru ti níže nasazení, se nakonec výsledkově převrátily k těm papírově silnějším. Pokud jsem v červnu rozesílal na širokou skupinu hráčů svých 6 lekcí autotréninku (hlavně pro dospělé), tak nezbývá, nežli vyzvat všechny, aby se znovu začetli do 6. lekce – Koncovky – a v této oblasti něco tréninkově udělali!! Elementární znalosti této fáze partie by mnohým místo nuly přinesla celý bod !!

Tradičně sleduju bodové zisky bílí versus černí. Letos se zdá být, že to je v duchu knihy „Black is OK“, protože již potřetí černí bodovali lépe nežli bílí – tentokráte to dopadlo 7 : 9  při třech remízách.

 

Přehled výsledků pátého kola je následující:

Duely 4. kola

         

Kubala

Miča

0 : 1

 

Boháč

Koval

1 : 0

Vysoglad

Nováček

1 : 0

 

Adamec

Matusík O.

0 : 1

Pavlica

Vyvial

1/2

 

Bebek

Frank M.

0 : 1

Pravec P.

Frank A.

0 : 1

 

Buchtová

Gřundil

1 : 0

Klus

Lepík

1/2

 

Schenk

Osina

1 : 0

Buchta L.

Mavrev

0 : 1

 

Pavlok

Lička

1/2

Zmelty

Saforek

0 : 1

 

Konečný

Jezerský

1 : 0

Buchta B.

Sysala

0 : 1

 

Vaněk

Bužek

0 : 1

Buchta F.

Lavrišin

1 : 0

 

Růčka

Miča P.

0 : 1

 

 

 

 

Koloničný

 

1K

 

I když se teprve blížíme k polovině turnaje, tak se začínají rýsovat favorité jednotlivých bonifikačních skupin. Nasazená jednička Marek Miča, když odrazil černými i pronásledovatele Karla Kubalu, se kterým ještě na jaře 2x prohrál, zatím jede na 100 %. Tentokráte se mu podařila krásná oběť, která rozvrátila pozici bílého, který klidně mohl ve 20. tahu partii vzdát… Markovi asi svědčí podzimní starty, protože pokud se podíváme na výsledky loňského podzimu, tak tam také exceloval, když ztratil jediný bod až v 8. kole proti nejvýše nasazenému Matěji Kuchařovi – a uhranými 10 body z 11 partií suverénně zvítězil! Zdá se být, že v tomto cyklu má nasazeno k dalšímu impozantnímu vítězství? Na samostatné druhé místo se  probojoval Petr Vysoglad po vítězství nad Pavlem Nováčkem. Má sice na M. Miču 1,5 bodu ztrátu, ale k dobru má i možný bodový zisk z dohrávky  z jedné scházející partie.

„Výsostné kruhy“ desítky nejvýše nasazených, kteří mají k dobru +2 nasazovací body, narušuje velmi dobrou hrou Václav Vyvial, který spolu s Adamem Frankem a Karlem Kubalou tvoří skupinu hráčů na 3. až 5. místě postupové tabulky! Po dnešním průběhu partie, kdy černými dlouho byl pod tlakem Jiřího Pavlice (a zřejmě pozice byla i prohraná) se v závěru dostal k útoku na soupeřova krále a asi jen dlouhá časová tíseň způsobila to, že se se soupeřem dohodl na remíze v pozici, kde během dvou tahů mohl získat dámu za jezdce – a tím zcela jistě i celý bod. I tak ale Václav zatím prochází turnajem bez porážky a aktuálně má bodový náskok hned na čtyři pronásledovatele ze skupiny hráčů s jedním nasazovacím bodem.

Ještě zajímavější je současný boj o vedoucí pozici mezi hráči, kteří startují bez nasazovacího koeficientu. Jsou to hned 3 hráči – a všichni zatím bez FIDE ELO. Po jarním cyklu není divu, že je mezi nimi Miroslav Boháč – vítěz této kategorie v jarní části soutěže. Nově má však silného soupeře Ferdinanda Buchtu, když rodina Buchtových, zastoupená hned čtyřmi hráči, vstoupila do turnaje s mimořádným nasazením a tomu i nadprůměrnými bodovými zisky všech členů rodiny!! J  Tím třetím je zatím Michal Štěpán, který sice má půlbodovou ztrátu, která je však způsobená tím, že má jednu absenci a dohrávku k dobru. V případě zisku celého bodu z dohrávky je i on tím, kdo se spolu se dvěma výše uvedenými hráči vklínil mezi hráče s vyšším nasazovacím koeficientem a nadále patří k favoritům této skupiny.

Do konce turnaje je ještě hodně daleko a v turnaji je mnoho „želízek v ohni“ v podobě intenzívně trénujících jedinců, kteří zcela jistě budou chtít konečným pořadím ještě zamíchat. Já jim to přeju – protože to je to správné koření, které dělá soutěž přitažlivou a zajímavou.

Příští úterý je na pořadu 6. kolo, následované v dalším týdnu řádným dohrávkovým termínem. Přesto doporučuji těm hráčům, kteří mají zájem odehrát plný počet partií, aby své dohrávky neodkládali, protože historie ukazuje, že později to již může být problém. Pro případné zájemce o účast v turnaji na zkušenou není nikdy pozdě, takže zvu i další milovníky šachu k účasti.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala