Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

5. kolem pokračoval v úterý 13. února jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - K. Kubala 0-1; J. Lavrišin - M. Miča 0-1; S. Sysala - J. Pavlica 1-0; M. Klus - M. Frank 0-1; V. Vyvial - B. Buchta 0-1; I. Bebek - T. Krejčok 0-1; P. Dudová-D. Zmelty 0,5-0,5; R. Krejčok - L. Buchta 1-0; T. Adamec - V. Kaňák 1-0; K. Koval - P. Bužek 1-0; T. Schenk - B. Mičová 1-0; M. Boháč - J. Konečný 1-0.

 

 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča, 3. místo Stanislav Sysala, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Martin Frank, u hráčů bez bonifikace vede David Zmelty.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 13. února 2018 bylo v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 5. kolo turnaje a opět se nám objevil další zájemce o účast v turnaji, čímž by se počet hráčů navýšil již na 34 hráčů!! Není tedy vůbec divu, že po 5. kole máme odehráno 72 partií, což je již více, nežli v celých turnajích roku 2013, kdy na jaře se těch partií odehrálo 63 a na podzim 65. Ten počet hráčů a jejich zájem odehrát co nejvíce partií je tak obrovský, že vůbec nepochybuji o tom, že překonáme všechny dosavadní statistické rekordy.

Systém turnaje je uzpůsoben tomu, aby účastníci mohli i přes občasné osobní překážky odehrát maximální počet partií – a to navíc proti soupeřům srovnatelné výkonnostní úrovně. Pro kvalitní trénink asi není lepší nástroj? Současně s výrazným nárůstem počtu hráčů, se stává i ruční zpracování výsledků dosti časově náročné – ale za ten přínos rozvoje výkonnosti desítek hráčů to stojí za to podstoupit. Přesto asi budu muset trochu změnit i styl komentáře jednotlivých kol. Jednak já sám narážím stále na silné soupeře, což mi nedovoluje příliš sledovat další partie (dnes jsem opět hrál nejdelší partii kola…J).

Ne každý vnímá, co vlastně turnaj s nemizejícími nasazovacími koeficienty představuje. Jedná se vlastně o tři turnaje v jednom s tím, že ti lépe hrající hráči z „nižší“ skupiny se mohou již v průběhu tohoto turnaje utkávat i s hráči skupiny „vyšší“. Přejdu tedy systematicky ke komentářům tří turnajů, z nichž každý má také vlastní cenový fond.

Mimo 12 hraných partií se za poslední týden uskutečnily také 2 dohrávky (předehrávky) partií, čímž nám přibylo dalších 14 partií do tabulek. Celkově dopadlo skóre opět aktivně pro černé 5 : 6 s tím, že za to může zejména Pavlína Dudová, která při výrazné materiální převaze v partii proti Davidovi Zmeltymu vytvořila na šachovnici patovou pozici a tím pádem její partie skončila dělbou bodů…?

Pojďme však po pořádku. Čelo tabulky nám nezvykle jasně vykrystalizovalo do pořadí 1. Karel Kubala 7 b., 2. Marek Miča 5,5 b. a 3. Stanislav Sysala 5 b. – dále následuje skupina 4 hráčů se 4,5 body v tabulce. Ne zcela přesvědčivě si poradil černými dosavadní lídr K. Kubala s Adamem Frankem v nejdelší partii dne. Jan Lavrišin přes houževnatý odpor nepřehrál Marka Miču, takže Marek si odnesl celý bod a Stanislav Sysala zvítězil nad Jiřím Pavlicou. Pro objektivnost je nutné dodat, že do absolutního pořadí mohou výrazně promluvit i Matěj Kuchař se dvěmi absencemi a dosavadní ztrátou jen půlky bodu. Ještě větší rezervu má Tobiáš Krejčok, který nyní černými zdolal Ivana Bebka, ale do plného počtu mu schází odehrát 3 partie a zatím neztratil ani půlku bodu…

Do „áčkového“ turnaje se však dravě derou i hráči, kteří představují druhý turnaj ve skupině, když od počátku startují jen s jednobodovým nasazovacím koeficientem. Pořadí je nyní 1. Martin Frank a 2. Denis Lička oba 4,5 b., 3.Bartoloměj Buchta 4 b. Denis měl svoji partii předehranou. M. Frankovi dosáhl pro něj skvělého výsledku, když velice rychle zvítězil nad Milanem Klusem, jehož ELO je o 150 vyšší! Neméně významné je ovšem také vítězství B. Buchty černými nad výše nasazeným Václavem Vyvialem. Zde je největší absentér Roman Krejčok, který zvítězil v tomto kole nad Lukášem Buchtou, ale do plného počtu partií mu schází odehrát 3 partie, což v případě úspěšného bodování by jej posouvalo na čelné pozice této skupiny.

Třetí skupina by se dala nazvat náborovou, protože ji tvoří hráči bez ELO a velký počet z nich ani není registrovaných… Zde je průběžné pořadí 1. David Zmelty 3 b (po šťastné remíze s Pavlínou Dudovou), dále Lukáš Buchta a Tomáš Schenk – oba 2,5 b. V této skupině však může do pořadí zasáhnout ještě celá řada dalších hráčů, když Barbora Mičová má 1 b. a k dohrávkám potenciál 3 partií. Dvě partie scházejí Tomáši Schenkovi, Miroslavu Boháčovi a Aleši Vrátnému. Jedna partie Jiřímu Matusíkovi a Aleši Sochovi. Z tohoto pohledu se zdá, že tato skupina bude nejdramatičtější. Navíc hráči zde bojují o své první ELO body a již nyní se rýsují ti jedinci, kteří mají našlápnuto k tomu, že již v tomto jediném turnaji by si mohli vybojovat své mezinárodní ELO! (potřebují k tomu 9 započitatelných partií).

Další výsledky, tabulky podle startovní listiny, postupovou i křížovou tabulku si můžete prohlédnout v příloze.

Příští úterý 20. 2. 2018 je podle rozpisu soutěže druhý dohrávkový termín, což je příležitost k odehrání scházejících partií. Dohrávky je samozřejmě možné realizovat průběžně i mimo hrací úterky, protože v závěru turnaje se to již třeba nemusí podařit dohnat.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala