Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

5. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 31. ledna. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - R. Berezjuk 0-1, M. Miča - T. Adamec 1-0, J. Lavrišin - M. Saforek 0-1, K. Koval - I. Bebek 1-0, T. Kornel - V. Kaňák 1-0, J. Stachovič - M. Klus 0-1, Z. Tauš - M. Frank 0-1, P. Bužek - M. Kornel 1-0.

Po 5kole si nejlépe stojí: 1místo Rostislav Berezjuk, 2. místo Karel Kubala3. místAdam Frank

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 31. 1. 2017 se odehrálo ve 13. cyklu turnaje Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku již 5. kolo, když se počet odehraných partií dostal na číslo 38. Páté kolo znovu dokumentuje bojovnost, kterou je celý turnaj provázen a všech 8 odehraných partií skončilo rezultativně a z pohledu bílých versus černé to tentokráte dopadlo 4 : 4.

Také je tradiční, že absence některých hráčů zkreslují průběžné pořadí. Zatím však vždy platilo, že k dobrému umístění si žádný hráč nemůže dovolit těch absencí více.

Jak tedy dopadly partie 5. kola? Na první šachovnici se utkali 2 mládežníci, kteří zatím prokazovali velmi dobrou formu a od počátku turnaje se pohybují na medailových pozicích. Zatím neporažený Adam Frank však tentokráte v partii proti Rostislavu Berezjukovi o svoji neporazitelnost přišel a Rosťa se tak dostává do čela tabulky. Zde je však nutné uvést, že Adam spolu s Karlem Kubalou jsou za ním jen s půlbodovou ztrátou a mají k dobru neodehrané partie. Na druhé šachovnici potvrdil roli favorita Marek Miča proti Tomáši Adamcovi a podobně černými zvítězil výše nasazený Michal Saforek nad Janem Lavrišinem. Čtvrtou dvojici vytvořili dlouholetí soupeři Karel Koval proti Ivanu Bebkovi. I zde, svým ELO favorizovaný K. Koval svoji roli potvrdil a připsal si další bod do tabulky.

V dalších duelech došlo ke střetům, ve kterých v tomto cyklu turnaje nastoupili hned 4 neregistrovaní hráči, což by mohlo naznačovat, že jsou začátečníci. Dosavadní předvedená hra, ale i výsledky však ukazují na to, že i těm starým matadorům asi dají hodně zabrat? Zatím největším překvapením mezi těmito hráči je bezesporu Tomáš Kornel, který zatím sice odehrál jen 3 partie – ale se 100 % bodovým ziskem!! Tentokráte bílými porazil Vladimíra Kaňáka. Další dvojicí byli Jiří Stachovič proti Milanu Klusovi, kde naplno bodoval vůdce černých figur. M. Klus jistě i se svým ELO se bude v tabulce brzy pohybovat ve vyšších místech tabulky, ale do turnaje nastoupil teprve nyní a uvidíme, zda a jak využije potenciál možného dohrání 4 scházejících partií…? Podobně bodoval za černé barvy Martin Frank v partii proti Zdeňku Taušovi a v poslední dvojici Přemysl Bužek zvítězil bílými nad Kornelem Matějem. Zdeněk i Matěj jsou však nejmladšími účastníky turnaje a zcela jistě po každé partii odcházejí s novými zkušenostmi, které budou určitě zanedlouho zúročovat a proměňovat v partie vítězné.

Podle rozpisu turnaje je příští úterý na pořadu dohrávkový termín a hráči tak mají prakticky 2 týdny na to, aby zredukovali počet scházejících partií. Jak jsem již výše zmínil, tak ti, kdož mají zájem úspěšně bojovat o oceňované pozice, tak by ty dohrávky neměli příliš odkládat, protože pak to třeba bude problém stihnout. Obecně platí, že by se měly partie dohrávat s hráči plus-mínus jeden bod v postupové tabulce a plus-mínus rozdíl 3 nasazovacího koeficientu. Pokud se však domluví i jiní hráči, tak v této fázi turnaje se ještě dá respektovat.

Další informace a tabulku po 5. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala