Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 5. kolo

V úterý 16. února bylo odehráno 5. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Štěpán P. - Kuchař M. 0,5-0,5, Kubala K. - Mavrev 0-1, Vyvial V. - Kotouček J. 0-1, Saforek M. - Koval K. 0,5-0,5, Pravec P. - Lavrišin J. 0,5-0,5, Bebek I. - Kluz M. 1-0, Frank A. - Adamec T. 1-0.

Po 5. kole máme toto pořadí: 1místo Patrik Štěpán, 2. místo David Mavrev, 3. místo Matěj Kuchař.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 16.2.2016 bylo podle rozpisu 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu řádné 5. kolo, ke kterému se sešlo 15 hráčů, tudíž se odehrálo dalších 7 partií. Kolo by se dalo nazvat „remízové“, když v tomto turnaji neobvykle hned 3 partie skončily dělbou bodů. Velice rád psávám, že v tomto turnaji se velmistrovské remízy nekonají. Tentokráte jedna výjimka nastala, když na 1. šachovnici v partii Patrika Štěpána, proti Matějovi Kuchařovi se na smírném výsledku hráči dohodli ještě při šachovnici plné figurek…? Letmým pohledem bych řekl, že to byla malá bojovnost zejména vůdce bílých figur, jehož prostorová převaha po zahájení i rozehranost figur určitě nabízela aktivnější hru a již jen z důvodů tréninkových si měl odzkoušet, zda to proti svému výkonnostně vyrovnanému kamarádovi dokáže přetavit v celý bod…??

Největší překvapení kola se konalo na 2. šachovnici v partii Karla Kubaly, proti mladému talentu Davidu Mavrevovi. Bílý sice vyšel ze zahájení s pěšcem navíc a výraznou aktivitou figur a asi pod tímto dojmem chtěl partii rychle ukončit obětí figury u krále. Oběť se však ukázala jako nekorektní a tak David po velmi přesné hře uloupil velmi cenný skalp a navíc se i s jednou scházející partií vyhoupnul na samostatné 2. místo průběžného pořadí!!

Partie Václava Vyviala proti Jiřímu Kotoučkovi dopadla podle papírových předpokladů a J.Kotouček zvítězil. „Papírové“ předpoklady nepotvrdili v bojových partiích s bílými Michal Saforek proti Karlu Kovalovi a s černými Jan Lavrišin proti Pavlu Pravcovi, když obě partie po dlouhých a bojovných partiích skončily nerozhodně.

Po nepřesvědčivém zahájení vybojoval další ze zúčastněných mládežnických talentů Adam Frank další bod proti Tomáši Adamcovi. Zatím mu ještě do plného počtu scházejí k odehrání 2 partie, takže s dosud získanými 2,5 body (ale ze 3 partií!) zatím v celkovém pořadí tak ještě neposkočil, ale pokud mu výsledková forma vydrží, tak start v turnaji má nadějný… Do úplného výčtu schází ještě uvést vítězství Ivana Bebka v partii proti Miroslavu Kluzovi a při lichém počtu účastníků si Vladimír Kaňák připsal kontumační bod.

Po 5. kole se zdá, že startovní pole zůstane na aktuálních 18 hráčích, ale jak jsem již zmiňoval, tak v podzimní části do turnaje nastoupil nově ještě hráč v 7. kole a stihnul s dohrávkou odehrát 5 partií… Další kolo máme na pořadu příští úterý 23.2. a pro ty, kdož nestihli odehrát všechny partie, nebo kteří ví o budoucí absenci je k dispozici celý týden k uskutečnění dohrávek, případně i předehrávek scházejících partií.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala