Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

V úterý 5. února pokračoval 4. kolem již 17. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Paseka - B. Buchta 1-0; S. Sysala - A. Frank 0-1; J. Pavlica - M. Saforek 0,5-0,5; M. Boháč - V. Vyvial 0-1; D. Zmelty - K. Koval 1-0; J. Lavrišin - T. Schenk 0,5-0,5; D. Gřundil - O. Matusík 0-1; M. Frank - T. Horková 1-0; M. Pravec - V. Buchtová 1-0; L. Buchta - P. Vaníček 1-0; P. Pravec - L. Berka 1-0; J. Osina - P. Bužek 1-0

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Matyáš Paseka, 2. místo Adam Frank, 3. místo Karel Kubala mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede Viktorie Buchtová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 5. února 2019 bylo na pořadu 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku 4. kolo soutěže, což znamená, že jsme se přehoupli do druhé třetiny turnaje. Po třetím kole jsme měli také dvoutýdenní období, kdy bylo možné realizovat dohrávky nebo i předehrávky partií, což využilo 7 dvojic, takže tabulka se za zmíněné období znatelně doplnila.

 

Pojďme však k aktuálním výsledkům 4. kola:

Paseka

Buchta B.

1 - 0

 

Gřundil

Matusík

0 - 1

Sysala

Frank A.

0 - 1

 

Frank M.

Horková

1 - 0

Pavica

Saforek

1/2

 

Pravec M.

Buchtová

0 - 1

Boháč

Vyvial

0 - 1

 

Buchta L

Vníček P.

1 - 0

Zmelty

Koval

1 - 0

 

Pravec P.

Berka

1 - 0

Lavrišin

Schenk

1/2

 

Osina

Bužek

1 -0

 

Odehraných 14 duelů není mnoho, na čemž se asi dost výrazně podepsalo současné chřipkové období, takže nám opět vzrostl okruh možných dohrávek scházejících partií. Času je na to ještě dost, přesto zkušenosti hovoří o tom, že v závěru turnaje se to již jen těžce dohání… Pohledem na postupovou tabulku můžeme shledat nováčka soutěže - Matyáše Paseku - na 1. místě průběžného pořadí, což je jeho velice sympatický vstup do soutěže. Za ním figurující Adam Frank však má jednu partii k dobru a Karel Kubala dokonce 2 partie. Pořadí se tedy zobjektivizuje až po výsledcích z jejich vzájemných duelů. Velmi dobrým herním projevem, vzhledem ke svému ELO, se prezentuje nyní čtvrtý v pořadí – Jiří Pavlica.

Již v podzimním cyklu soutěže na sebe rostoucí výkonností upozornil David Zmelty. Nyní – již po třetím vítězství – se dokonce bodově probojoval na 5. – 9. místo tabulky!! Až další partie ukážou, zda jeho výstup do vyšších pater tabulky byl záležitostí jednorázovou, anebo se opravdu zlepšil natolik, že to jeho aktuální ELO je opravdu daleko za jeho skutečnou herní silou? Zde jen malý postřeh ze soutěže mládežníků – Městské ligy, kde David také startuje. V Posledním cyklu této ligy startoval až ve 4. skupině – ve 2. lize. Podobně třeba nyní 7. nasazený v klubovém přeboru – Bartoloměj Buchta skončil až 3. ve druhé skupině a také 3. ve třetí skupině skončil Ferdinand Buchta. Pro mne z toho vyplývá, že ta Městská liga má skutečně vysokou úroveň a je tam celá řada hráčů, kteří by mohli v boji o FIDE ELO zaujímat významné pozice i v tom klubovém přeboru ??

V klubovém přeboru se zatím hledá Milan Klus ? V podzimní části soutěže byl favoritem skupiny hráčů s 1 nasazovacím bodem a za celou soutěž prohrál jedinou partii. Nyní se posunul do skupiny hráčů s +2 nasazovacími body a prozatím získaný 1 bod ze 4 partií je hodně hubený. Jeho herní síla je však mnohem vyšší a nyní, po poklesu v tabulce, by snad již mohl najít ten odraz ode dna a ukázat, že výkonnostně patří mezi tu elitní desítku hráčů současného turnaje. Totéž by se asi dalo napsat o Lukáši Buchtovi, jehož herní projev je zcela jistě na vyšší úrovni, nežli jeho ELO – zatím však pokazil, co se dalo – a také i on s jedním uhraným bodem ze 4 partií nemůže být spokojený? Do konce turnaje však zbývá ještě 7 kol – a já osobně jsem přesvědčen, že i on ještě bude bojovat o čelní umístění ve skupině hráčů s jednobodovou bonifikací. 

Tentokráte již nebudu opakovat pasáž s pozvánkou o možnosti, i když v minulých dvou cyklech nám přibyli hráči ještě i v 10. kole soutěže. Posledně jsem zmiňoval jeden zajímavý postřeh, že po podzimním turnaji se hned 6 hráčů přesunulo ze skupiny účastníků bez FIDE ELO mezi elisty. Také z pohledu na tabulkový soubor a jeho list „History“ se dá vyčíst, že ze 37 hráčů startovní listiny je na startu 6 nováčků, kteří jsou v soutěži poprvé. Z těch zbylých 31 účastníků hned 14 má na startu zatím životně nejvyšší osobní koeficient vyjádřený FELO. I to je odraz tréninkového významu turnaje, i když ta soutěž je pro mnohé jen kuličkou v mozaice jejich herních aktivit.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala