Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

4. kolem pokračoval v úterý 6. února jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - J. Lavrišin 1-0; M. Miča - A. Frank 0,5-0,5; B. Buchta - M. Kuchař 0-1; M. Kuchař - M. Saforek 0,5-0,5; I. Bebek - S. Sysala 0-1; J. Pavlica - D. Zmelty 1-0; L. Buchta - M. Klus 0-1; O. Matusík - K. Koval 1-0; P. Bužek - D. Lička 0-1; J. Matusík - V. Vyvial 0-1; V. Kaňák - P. Dudová 0,5-0,5; B. Pavlok - T. Adamec 0-1; J. Koziorek - T. Schenk 0-1; B. Mičová - J. Konečný 1-0.

 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Matěj Kuchař, 3. Marek Miča.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 6. února 2018 bylo v 15. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již 4. kolo turnaje, čímž jsme již překročili třetinu z 11 kolové soutěže. Ještě i v tomto kole nám narostl počet účastníků na nové maximum 33 a na start čtvrtého kola se dostavilo nebývalých 27 hráčů!! Přestože jsme z partií zaznamenali 3 nerozhodné výsledky, tak všechny byly po 40 a více tazích – bez diskusí se hraje naplno a nekompromisně a remízy se uzavírají až ve vyrovnaných koncovkách… Tentokráte dominovali vůdci černých figur, když dosáhli výsledku 4 : 7.

Nejvýše nasazenou dvojicí byli Karel Kubala v odvetě proti Janu Lavrišinovi – a i napodruhé Karel zvítězil. Co více, vzhledem k výsledkům dalších partií zvýšil náskok na čele postupové tabulky na 1,5 bodu! Zde je nutné poznamenat, že rezervu pro přiblížení se k lídrovi má Matěj Kuchař s jednou neodehranou partií a teoreticky Tobiáš Krejčok, kterému ale chybí odehrát hned 3 scházející partie. Další „derby“ a také již odvetný duel odehráli Marek Miča proti Adamu Frankovi a Adam opět měl zřejmě blíže k vítězství. Bojovnost Marka je však známá, takže se soupeři rozešli ve věžové koncovce smírně. Oba hráči spolu s Matějem Kuchařem tak vytvořili skupinu pronásledovatelů zatím naplno bodujícího K. Kubaly.

Matějovi zatím scházely 2 partie k dohrání a podobně jako v podzimním turnaji se nabídnul při lichém počtu účastníků, že simultánně odehraje najednou 2 partie. Někoho tím sice zachránil od kontumačního bodu, ale je otázka, zda je s dosaženým výsledkem spokojený, když v duelu s Michalem Saforkem nedokázal bílými zvítězit a musel se smířit jen s půlkou bodu? Druhým jeho soupeřem byl náš mládežnický talent Bartoloměj Buchta. I když soupeře dělilo téměř 700 ELO bodů, tak Bertík svoji kůži nedal zadarmo a možná i tím pomohl Michalovi ve druhém duelu, že Matěj neměl dostatek času se věnovat papírově mnohem silnějšímu Michalovi. Bertík nakonec prohrál, ale v partii prokázal, že nebude pro nikoho v turnaji lehkým soupeřem.

Velký ELOvý rozdíl byl i mezi soupeři, Ivanem Bebkem a Stanislavem Sysalou, ale ani zde favorizovaný Stanislav neměl život lehký a teprve v koncovce soupeře přehrál a připsal si celý bod. Další dva duely byly mezi zkušenými hráči a neregistrovanými nováčky v turnaji. V obou nakonec ti zkušenější vyhráli, ale je vidět, že i ti premiérově startující o šachové hře ví poměrně hodně a duely patřily k nejdelším partiím dne. Jiří Pavlica tak přehrál Davida Zmeltyho a Lukáš Buchta podlehl Milanovi Klusovi.

Další výsledky jen ve výčtu: Ondřej Matusík – Karel Koval 1-0, Přemysl Bužek – Denis Lička 0-1, Jiří Matusík – Václav Vyvial 0-1, Vladimír Kaňák – Pavlína Dudová ½, Bohuslav Pavlok – Tomáš Adamec 0-1, Jonáš Koziorek – Tomáš Schenk 0-1 a Barbora Mičová – Jakub Konečný 1-0. Tabulku ještě doplnila jedna dohrávka, v níž slavil vítězství Aleš Socha nad Jonášem Koziorkem.

Dohrávky je samozřejmě vhodné realizovat průběžně, protože v závěru turnaje se to již třeba nemusí podařit dohnat.

Tabulková příloha již nabyla plného rozsahu – tudíž i s tabulkou křížovou a přehledu o partiích započítávaných na ELO. Také obsahuje i rozdělení bohatého cenového fondu pro všechny tři skupiny hráčů podle jejich bodové bonifikace. Další kolo je na pořadu již příští úterý, takže se opět těšíme na početnou účast a řadu bojovných a hezkých partií.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala