Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

V úterý 9. října bylo sehráno 4. kolo "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: P. Nováček - M. Miča 0-1; A. Frank - K. Kubala 0-1; M. Klus-P. Vysoglad 0-1, J. Lepík - L. Buchta 0,5-0,5, D. Mavrev - B. Buchta 0,5-0,5; J. Pavlica - V. Kaňák 1-0; P. Pravec - M. Frank 1-0; M. Saforek - T. Adamec 1-0; J. Lavrišin - K. Koval 0,5-0,5; V. Buchtová - D. Zmelty 0-1; M. Pravec - M. Štěpán 0-1; F. Buchta - D. Lička  1-0; D. Gřundil - P. Miča 1-0; T. Schenk - V. Jezerský 0,5-0,5; B. Mičová - P. Bužek 1-0; J. Osina - D. L. Růčka 1-0; B. Pavlok - J. Vaněk 1-0. 

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karek Kubala, 3. místo Pavel Nováček, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Ferdinand Buchta.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 9. října 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, čtvrté kolo soutěže. Účast 35 hráčů je opět vysoká a včetně dohrávek a předehrávek jsme již za 4 kola turnaje stihli odehrát 79 partií, což již překonává (z předchozích 12 turnajů započítávaných na FIDE ELO) hned 6 v jejich celkovém počtu odehraných partií!! Je pravdou, že startovní pole se již nerozšířilo o další hráče (i když stále je to ještě možné), ale těch 43 aktivně zapojených je mimořádným pořadatelským úspěchem.

Tabulková příloha na webu již dosáhla finální podobu, když obsahuje poslední ze záložek „rozpis cenového fondu“, který přesahuje 9000,- Kč!! Vzhledem k počtu účastníků jsou navrženy pro každou bonifikační skupinu 4 finanční ceny, takže bude o co bojovat až do posledních kol.

Pojďme však k výsledkům 4. kola. Bojovalo se opět nelítostně – a poprvé souboj bílých a černých vyzněl ve prospěch bílých v poměru 8 : 5, při mimořádně vysokém počtu čtyř nerozhodných výsledků (žádný však neměl charakter „velmistrovské remízy“ a dvě z nich patřily k nejdelším partiím kola).

 

Přehled výsledků čtvrtého kola je následující:

Nováček

Miča M.

0 : 1

 

Buchtová

Zmelty

0 : 1

Frank A.

Kubala

0 : 1

 

Pravec M.

Štěpán

0 : 1

Klus

Vysoglad

0 : 1

 

Buchta F.

Lička

1 : 0

Lepík

Buchta L.

1/2

 

Gřundil

Miča P.

1 : 0

Mavrev

Buchta B.

1/2

 

Schenk

Jezerský

1/2

Pavlica

Kaňák

1 : 0

 

Mičová

Bužek

1 : 0

Pravec P.

Frank M.

1 : 0

 

Osina

Růčka

1 : 0

Saforek

Adamec

1 : 0

 

Pavlok

Vaněk

1 : 0

Lavrišin

Koval

1/2

 

 

 

 

 

I když jsme zhruba ve třetině turnaje, tak se začínají rýsovat favorité jednotlivých bonifikačních skupin. Nasazená jednička Marek Miča, zatím jede na 100 % a samostatně vede v postupové tabulce se 6 body, když tentokráte si poradil černými proti druhému nasazenému Pavlu Nováčkovi. V tuto chvíli je jeho jediným vážným pronásledovatelem Karel Kubala (5 b. při jedné chybějící partii), který si tentokráte černými překvapivě poradil s Adamem Frankem, jehož ELO o 106 bodů vyšší jej nesporně stavělo do role favorita.

Se 4,5 body jsou v postupové tabulce hned 3 hráči – Pavlu Nováčkovi a Petru Vysogladovi přitom schází po jedné partii, takže při úspěšné dohrávce scházející partie by mohli proniknout o stupínek výše. Třetím se stejným bodovým ziskem je také 13. nasazený Václav Vyvial, který však startuje v turnaji pouze s jedním nasazovacím bodem a dosud ztratil ve čtyřech partiích jen půlku bodu! Je tak jedním ze 4 hráčů, kteří si dosud do tabulky nezapsali „nulu“! Do pole hráčů se dvěma nasazovacími body se také probojoval Pavel Pravec, který má nyní 4 body.

Podobně se mezi hráče zvýhodněné +1 nasazovacím bodem vklínili nyní hned 3 hráči, kteří jsou ze skupiny účastníků s nulovým zvýhodněním a dokázali získat 3 body ze 4 partií. Jsou Ferdinand Buchta, Miroslav Boháč a Štěpán Michal – tak budeme zvědavi, jak dlouho jim to postavení v tabulce vydrží...?

Příští úterý je na pořadu 5. kolo, ale samozřejmě očekávám, že někteří z hráčů, kterým nějaká partie chybí, zvládnou v mezidobí nějakou tu dohrávku – a mládežníci, kteří mají před sebou i Mistrovství Moravy a Slezska, případně jiné soutěže, si nějakou tu partii také předehrají…

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala