Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

V úterý 3. října bylo odehráno 4. kolo "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Garčic - M. Miča 0-1, A. Frank - M. Saforek 0,5-0,5, K. Zemková - T. Adamec 0,5-0,5, M. Frank - M. Kuchař 0-1, K. Kubala - J. Lavrišin 1-0, R. Krejčok - P. Dudová 0,5-0,5, T. Krejčok - P. Pravec 1-0, K. Koval - I. Bebek 1-0, A. Zemek - V. Vyvial 0-1, P. Bužek - V. Kaňák 0-1, M. Kaňák - Z. Tauš 1-0.

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Matěj Kuchař3. místKarel Kubala.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

v úterý 3. října 2017 proběhlo již 4. kolo Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a opět se posunul rekordní počet účastníků – na nyní již 25 hráčů z 5 oddílů! Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je možné, že ani tento počet nebude konečný (pravidelně bývá v turnaji i několik účastníků, kteří odehrají jen část z celkově možných 11 partií)? Navíc příští úterý je na pořadu dohrávkový termín, takže i to je příležitost dohnat nějaké neodehrané partie.

Rekordní však není jen počet účastníků, ale také startovací účast s průměrem 10 partií na kolo – v minulých cyklech nikdy nebylo takové procento účasti a mnoho partií se dohánělo dohrávkami – nyní je aktivita hráčů skutečně nadstandardní.

Pojďme však k výsledkům 4. kola. Tentokráte se odehrálo nebývalých 11 partií!, když skóre bílí versus černí dopadlo 5,5 : 5,5 při třech remízách. Je pravdou, že jsem mnohokrát psal, že v tomto turnaji se remízy „nenosí“, ale pokud začnu těmito výsledky, tak jen mohu doložit vysokou bojovnost soutěže, protože všechny tyto partie se hrály do vyčerpání všech možností. Nejdelší partií byl duel Adama Franka proti Michalu Saforkovi, kde na smíru se soupeři dohodli, až když na šachovnici zbyli různobarevní střelci a Michalův volný pěšec navíc byl soupeřovým střelcem i králem zablokován. Jen o něco kratší remíza se konala v partii Romana Krejčoka proti Pavlíně Dudové a to v pozici, kdy již hráčům zbylo jen po jednom pěšci, které mohli ve stejném tahu proměnit v dámy. A nakonec pro vůdce černých figur Tomáše Adamce trochu (ne)šťastná remíza v partii s Klárou Zemkovou, když měl o kvalitu méně a utěšil se remízovým opakováním tahů – náladu jsem mu po partii pokazil tím, že jsem ukázal, jak v dané pozici mohl vynutit zmatování soupeřky…

Naopak nejkratší souboje byly v partiích Martina Franka proti Matěji Kuchařovi, kde vysoký rozdíl osobních koeficientů se jednoznačně projevil a rychle rozhodl o vítězství Matěje. Podobně to bylo i v partii Karla Kubaly proti Janu Lavrišinovi, kde papírový favorit bílými figurami rychle získal rozhodující materiální výhodu.

Každoročně píšu o někom, že je štikou v rybníce. Po čtyřech kolech to je možná ještě předčasné, ale jednou z nich se jeví Pavlína Dudová, která jako 19. nasazená již posbírala 2,5 bodů a vůbec ne náhodně! Dále to zcela jistě bude nově hrající neregistrovaný senior Antonín Garčic (bez ELO). Tentokráte v partii bílými figurami jasně přehrál dosud vedoucího Marka Miču a dostal se do vyhrané pozice. Bohužel, ukázala se soutěžní nezkušenost a Antonín překročil čas a zapsal si do tabulky nulu. Přesto dokazuje, že bude zle zatápět většině svých soupeřů a že toho ze šachu umí dost hodně… Naopak Marek si díky tomu připsal již 4. bod a opticky se vzdálil dalším pronásledovatelům již o 2 body. Těch pronásledovatelů je hned 7 a dá se očekávat, že po využití dohrávek se alespoň někteří k Markovi přiblíží na menší odstup…? Možná, že zde stojí za zmínku, že před rokem v podzimním turnaji Marek již jednou zvítězil – a přestože tehdy měl po úvodních 5 kolech jen 5,5 bodů, tak nakonec zvítězil s náskokem 1,5 bodů na druhou v pořadí Kristýnu Laurincovou…

Další partie již jen ve zkratce: Tobiáš Krejčok – Pavel Pravec 1:0, Karel Koval – Ivan Bebek 1:0, Antonín Zemek – Václav Vyvial 0:1, Přemysl Bužek – Vladimír Kaňák 0:1 a Matyáš Kaňák – Zdeněk Tauš 1:0.

Jak již bylo zmíněno v úvodu další řádné 5. kolo je na pořadu až 17. 10., takže hráči mají 2 týdny na realizaci případných dohrávek (nebo i předehrávek) scházejících partií.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala