Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 4. kolo

4. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 4. října. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Tauš - S. Sysala 1-0, M. Miča - K. Kubala 1-0, M. Saforek - J. Lepík 1-0, J. Lavrišin - D. Mavrev 0-1, K. Koval - J. Kotouček 0,5-0,5, V. Kaňák - Z. Tauš 1-0, T. Adamec - I. Bebek 0,5-0,5.

Po 4. kole si nejlépe stojí: 1místo Martin Tauš, 2. místo Stanislav Sysala3. místo Marek Miča.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 4. 10. 2016 se odehrálo 4. kolo přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců a 4. kolem se již vlastně přehoupl přes první třetinu turnaje. Počet hráčů se nám opět zvýšil – nyní již na 16 hráčů z 5 oddílů a pro další zájemce platí sdělení, že je stále ještě možné se do soutěže zapojit…

Tentokráte se odehrálo dalších 7 partií a byly celkem dominantně ve znamení bílého tažení, když vůdci bílých získali celkem 5 ze 7 možných bodů. A opět se vedly na všech šachovnicích nelítostné boje. Říká se, že štěstí přeje silnějším a výsledek nejvýše nasazené dvojice Martin Tauš bílými proti Stanislavu Sysalovi 1 : 0 by se mohl zdát podle ELO soupeřů jako samozřejmý. Jak jsem již komentoval minulé kolo, kdy Martin ve věžovce se 2 pěšci méně zvítězil na čas, tak dnes se mu podařilo od té štěstěny vymodlit další „dar“. Při velké časové tísni a s materiálními ztrátami se mu podařilo prakticky prohranou pozici chybami soupeře obrátit a naplno bodovat! I když mu jedna partie schází, tak se navíc vítězstvím nad dosud vedoucím hráčem v tabulce probojoval na samostatné 1. místo průběžného pořadí.

Druhou nasazenou dvojicí byli odvetu hrající Marek Miča proti Karlu Kubalovi a vůdce černých pokračoval v sérii neutěšených výkonů. Přestože do střední hry přešel s aktivnější pozicí, tak se opět dopustil chyby v propočtu, ztratil středového pěšce a to navíc ještě způsobem, kdy se bílé figury rozehrály a záhy Marek získával další materiál i celý bod v partii.

Velmi pěkná a ostrá byla další partie – Michala Saforka bílými proti Jaroslavu Lepíkovi. Chvílemi se zdálo, že to bílýs choutkami na pěšce trochu přehnal a že ztratí figuru – ze všech nástrah však nejenže unikl, ale dokonce ze zápletek ještě vytěžil kvalitu. Jeho soupeř sice zkušeně pozici komplikoval, ale zvrátit výsledek se mu nepovedlo, takže i zde níže nasazený Michal nakonec slavil zisk celého bodu a při scházející jedné partii se dokonce vyhoupnul na samostatné 4. místo průběžného pořadí.

Roli výše nasazeného potvrdil černými figurami David Mavrev proti Janu Lavrišinovi, připsal si tak první vítězství a již tímto se dostává do těsného závěsu za vedoucí čtveřicí hráčů.

Zatím v turnaji bez prohry hrající Karel Koval i tentokráte proti Jiřímu Kotoučkovi, který má ELO téměř o 200 bodů vyšší, dokázal udržet vyrovnanou pozici a tím i další nerozhodný výsledek. Reálně uhranými 2,5 body ze 4 partií se nadále udržuje na vedoucí pozici hráčů, kteří v turnaji startují bez nasazovacího koeficientu.

Do úplného výčtu již jen schází duel Vladimíra Kaňáka proti nejmladšímu účastníkovi Zdeňku Taušovi, kde se partie rozhodla až v koncovce ve prospěch Vladimíra. A poslední dvojice v partii Tomáš Adamec versus Ivan Bebek, přes bojovnost a ostré zápletky zakončila partii smírem.

Příští úterý jsou na pořadu dohrávky scházejících partií, případně je možné termín využít i k předehraní partií. Jak z tabulky vyplývá, tak nějaká ta partie chybí 7 hráčům a je možné, že se ještě někdo další do turnaje zapojí. Po domluvě je možné partie odehrát i mimo hrací úterky.

Další informace a tabulku po 4. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala