Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 3. kolo

V úterý 22. ledna pokračoval 3. kolem již 17. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: S. Sysala - K. Kubala 0-1; M. Paseka - M. Saforek 1-0; B. Buchta - D. Zmelty 1-0; J. Pavlica - O. Matusík 1-0; M. Klus - M. Frank 1-0; F. Buchta - T. Adamec 0-1; D. Lička - T. Horková 1-0; D. Žilinský - D. Gřundil 0-1; V. Buchtová - J. Vicher ml. 1-0; V. Jezerský - L. Buchta 1-0; J. Osina - P. Vaníček 0-1; J. Vicher st. - J. Vaněk 0-1; L. Berka - P. Bužek 0,5-0,5.

 

 
 
 
 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala a Matyáš Paseka mezi hráči s jednobodovou bonifikací jsou v čele Denis Lička, Miroslav Boháč, Tomáš Adamec a David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede David Gřundil.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 22. ledna 2019 se v 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku odehrálo 3. kolo turnaje. Přestože se nám startovní pole rozšířilo o další hráče, tak fyzická účast byla zatím nejnižší – „pouze“ 26 hráčů. Částečně se na tom podepsalo mrazivé počasí a také nepochybně i chřipkové období. Nicméně již příští úterý je v rozpisu turnaje první ze tří dohrávkových termínů. Ze scházejících 25 partií do plného počtu tak lze teoreticky sestavit 12 dvojic. K tomu však je možné, že někteří hráči budou usilovat o předehrání nějaké partie, takže těch partií může být i více...

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulkový soubor, který se již nyní bude postupně kompletovat a po dohrávkovém termínu by již měl být zcela kompletní. Pojďme však k aktuálním výsledkům.

Ve třetím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Sysala

Kubala

0 - 1

 

Žilinský

Gřundil

0 - 1

Paseka

Saforek

1 - 0

 

Buchtová

Vicher ml.

1 - 0

Buchta B.

Zmelty

1 - 0

 

Jezerský

Buchta L.

1 - 0

Pavlica

Matusík

1 - 0

 

Osina

Vaníček

0 - 1

Klus

Frank M.

1 - 0

 

Vicher st.

Vaněk

0 - 1

Buchta F.

Adamec

0 - 1

 

Berka

Bužek

1/2

Lička

Horková

1 - 0

 

 

 

 

 

Co nám přineslo 3. kolo?  

Postupová tabulka je zatím „zdeformovaná“ tím, že ne všichni mají odehraný plný počet partií. Přesto se nám poněkud „barevně urovnala“, když jen Václav Vyvial s bonifikací +2 bodů se bodově nedrží v nejvyšší skupině hráčů. Má však jednu partii k dobru, takže uvidíme? Podobně ve skupině hráčů s +1 nasazovacím bodem se nedrží Lukáš Buchta, který byl na podzim tím velmi pozitivním hráčským překvapením. Nyní však dokazuje jednu partii za druhou, jak se dají z vyhraných partií udělat prohrané…L Do konce však zbývá ještě plných 8 kol – a uhraných 8 bodů by bylo na čelné umístění v turnaji? Mezi hráče této skupiny se však vklínil David Gřundil, který již podruhé vyhrál a to mu ještě jedna partie do plného počtu schází. Tak uvidíme, jak vysoko to dotáhne? Vůdci bílých tentokráte proti černým zaznamenali skóre 7 ku 5, při jedné remíze.

Tentokráte ti výše nasazení bodovali naplno v 10 duelech ze 13 partií! Nicméně ta bojovnost je nesporně patrná, o čemž svědčí i rezultativnost výsledků. Mimo zkreslení tabulky o scházející partie, jsou dalším zkreslením i přidělené půlky bodu za absenci. Tyto půlky v turnaji dostávají všichni hráči až do 6. kola - právě z důvodu vytvoření co nejkvalitnějších duelů zejména pro později nastoupivší hráče. Do té doby ti, co chtějí bojovat o čelná umístění, mají dostatek času i tři dohrávkové termíny k tomu, aby tyto půlky nahradili výsledkem z reálně odehraných partií. Po šestém kole tato podpora zmizí a absence budou oceněny v tabulkách „nulami“. Hráči, kteří chtějí především aktivně hrát, mohou dohrávkami nahradit i případný kontumační bod.

Pro hráče, kteří v turnaji zatím nestartují je následující odstavec. Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Stále je čas se do turnaje ještě zapojit. Zatím se dodatečně do turnaje zapojili 3 hráči a podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě dále zvýší? Zde znovu upozorňuji, že dosavadní absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když ani to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Běžně však partie trvají 2 až 2,5 hodiny. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět hráčům zvyšuje (zejména těm výše nasazeným) koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO (jak jsem již zmínil, tak po podzimním turnaji se takto „povýšilo“ hned 6 hráčů) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - příští úterý jsou na pořadu dohrávky. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala