Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 3. kolo

V úterý 25. září bylo sehráno 3. kolo "16. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - D. Mavrev 1-0; P. Nováček - J. Lepík 1-0; L. Buchta - A. Frank 0-1; B. Buchta - V. Vyvial 0-1; D. Zmelty - J. Pavlica 0-1; K. Koval - M. Saforek 0,5-0,5; S. Sysala - V. Buchtová 1-0; M. Frank - J. Lavrišin 0,5-0,5; D. Lička - M. Boháč 0-1; T. Adamec - P. Pravec 1-0; I. Bebek - J. Konečný 1-0; J. Matusík - T. Schenk 0,5-0,5; P. Bužek - O. Matusík 0-1; V. Jezerský - D. Gřundil 0-1; J. Vaněk - F. Buchta 0-1; M. Pravec - B. Pavlok 1-0; M. Štěpán - B. Mičová 1-0; J. Koloničný - P. Miča 0-1. 

Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Pavel Nováček, 3. místo Adam Frank, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele Václav Vyvial, u hráčů bez bonifikace vede Miroslav Boháč.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Minulý týden jsem měl z osobních důvodů odmlku – a nyní se snažím mnohé dohnat…J V úterý 25. září 2018 bylo na pořadu 16. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců, na pořadu již 3. kolo. A co je nejvíce potěšitelné, tak startovní listina praská ve švech!! Po prvním kole, kde přišlo k partiím 34 hráčů jsem prognózoval, že se zřejmě dočkáme prolomení  čtyřicetičlenného pole účastníků – a dnes jsme už na čísle 43 zapojených hráčů!!, a to již ze 7 oddílů! Také jsem tvrdil, že s kvantitou určitě poroste i kvalita a nynější průměr FIDE ELO prvních deseti hráčů 1881 je za historii turnaje započítávaného na FIDE ELO rekordní a proti jarnímu turnaji o 101 bodů vyšší !! Pro ty hráče s vyšším ELO může být zajímavý fakt, že při dvoukolovém nasazování je může zajímat třeba jen průměrné FIDE ELO prvních 6 hráčů, které je aktuálně na hodnotě 1997 !

Jak z propozic soutěže vyplývá, tak po 3. kole může naposledy dojít ke změně nasazovacích koeficientů jednotlivců podle kritéria, že 10 nejvýše nasazených hráčů bude mít +2 body a vyšší polovina zbylého pole +1 bod. Dá se předpokládat, že se startovní pole ještě o nějaké jednotlivce rozšíří – ti již budou mít nasazení „posilněno“ o tolik bodů, kolik odpovídá jejich FIDE ELO.

V příloze na webu je dále rozpracovaná skupina doprovodných tabulek, když ta nejdůležitější postupová, již má finální podobu. Nyní po přečíslování hráčů a dohrávkách v dalším týdnu budou doplněny i další soubory tak, jak bylo zvykem v předchozích cyklech.

Pojďme však k faktům ze 3. kola. Fyzická účast 37 hráčů je opět novým statistickým rekordem, kde jen nutnost přidělení jednoho kontumačního bodu pokládám za smutnou záležitost. O bojovnosti v soutěži jsem se opakovaně zmiňoval již mnohokrát a přestože jsme v tomto kole zaznamenali dokonce 3 nerozhodné výsledky (z 18 duelů), tak i tyto remízy byly v partiích až po velice bojovném průběhu, kde ale žádný ze soupeřících hráčů nedokázal nalézt cestu k výhře. V prvních dvou kolech až s nečekanou převahou bodovali vůdci černých figur. I nyní to skóre vyznívá pro ně v poměru 7 : 8 příznivěji, ale i to dokládá mimořádnou bojovnost soutěže…

 

Přehled výsledků třetího kola je následující:

Miča M.

Mavrev

1 : 0

 

Adamec

Pravec P.

1 : 0

Nováček

Lepík

1 : 0

 

Bebek

Konečný

1 : 0

Buchta L.

Frank A.

0 : 1

 

Matusík J.

Schenk

1/2

Buchta B.

Vyvial

0 : 1

 

Bužek

Matusík O.

0 : 1

Zmelty

Pavlica

0 : 1

 

Jezerský

Gřundil

0 : 1

Koval

Saforek

1/2

 

Vaněk

Buchta F.

0 : 1

Sysala

Buchtová

1 : 0

 

Pravec M.

Pavlok

1 : 0

Frank M.

Lavrišin

1/2

 

Štěpán

Mičová

1 : 0

Lička

Boháč

0 : 1

 

Koloničný

Miča P.

0 : 1

 

Při lichém počtu účastníků zbyl „černý Petr“ v podobě kontumačního bodu na J. Osinu. Ostatní výsledky se zdají být takové, že nasazení favorité jasně zvítězili – nejeden z nich však byl na docíleném výsledku velmi ohrožen, ale zkušenosti asi rozhodly…

 

V jarním turnaji do turnaje vstoupili dva hráči dokonce až v předposledním kole, protože do turnaje je možné vstoupit prakticky kdykoli. Navíc není povinnost odehrát všech 11 partií. Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v úterky v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje. Navíc ti hráči s ELO nad 2000 startují v turnaji zdarma! K tomu stále narůstající počet účastníků zvyšuje dalším startovným i cenový fond, který již nyní přesahuje 9000 Kč, které budou rozděleny do 10 až 12 cen – podle propozic tak bude učiněno po 4. kole.

 

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Příští úterý je na programu jeden ze 3 dohrávkových termínů (dohrávat se však může i v jiné dny, nežli ve stanovené úterky) a není problém novým zájemcům odehrání scházejících partií dohodnout. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala