Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 3. kolo

3. kolem pokračoval v úterý 23. ledna jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Miča 1-0, S. Sysala - J. Lavrišin 0-1, M. Saforek - J. Pavlica 1-0, K. Koval - B. Buchta 0-1, V. Vyvial - I. Bebek 0-1, D. Lička - L. Buchta 0,5-0,5, T. Adamec - M. Frank 0-1, D. Zmelty - O. Matusík 1-0, P. Dudová - B. Pavlok 1-0, P. Bužek - J. Koziorek 1-0, A. Socha - J. Matusík 0-1, J. Konečný - A. Vrátný 0-1.

 
Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča, 3. Jan Lavrišin.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 23. ledna 2018 bylo odehráno 3. kolo 15. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. Tentokráte se sešlo „jen“ 24 hráčů z reálně zapojených 30 účastníků. Uvidíme, zda to je konečné číslo, když v minulosti se startovní pole rozšiřovalo až do 4. nebo dokonce i do 5. kola.

Boje byly opět urputné a po odehraných 37 partiích jsme zaznamenali teprve druhý nerozhodný výsledek – a to ještě po velkém boji…! Na rozdíl od minulého kola tentokráte výrazněji dominovali vůdci černých figur, když vzájemné skóre tentokráte vyznělo pro ně v poměru 5 : 6.

Díky rozdělení startovního pole na 3 bonifikační skupiny a některým absencím, byli v čele již jen 2 hráči, což dávalo jasnou soupeřící dvojici Karla Kubaly proti Marku Mičovi. Marek v podzimním cyklu si ze vzájemných partií odnesl oba body a suverénně v turnaji zvítězil, takže byl i s převahou svého ELO o +114 bodů favoritem partie. Vítězství asi mohl docílit v koncovce, kdy již oba hráči byli v časové tísni – příležitost však trvala jen jeden tah – a tu Marek nevyužil. Následně mu byla nabídnuta remíza, kde je pozitivní jen jeho bojovný duch, když s pěšcem méně ji odmítnul. Jinak násilným pokračováním dosáhl jen toho, že tentokrát si celý bod odnáší K. Kubala. Ten se také osamostatnil na prvním místě, i když nejvýše nasazený Matěj Kuchař s potenciálem dvou dohrávek jej může dostihnout…

Vzhledem k náročnosti své partie jsem neměl moc příležitosti sledovat další šachovnice. Druhá nasazená dvojice Stanislav Sysala proti Janu Lavrišinovi byla zřejmě poznamenaná nějakou hrubkou, protože již ve střední hře měl papírově favorizovaný Stanislav o figuru méně – a to již zkušenému Janovi stačilo k tomu, aby duel dovedl do vítězného konce. J. Lavrišin hrál v dobré formě i v podzimní části soutěže a nyní ho to vynáší do vedoucí trojice hráčů. Poměrně dlouho vyrovnaná partie byla i mezi hráči Michalem Saforkem a Jiřím Pavlicou, i když Michal neustále držel bílými aktivnější pozici s prostorovou převahou. Toho nakonec využil i v přechodu do koncovky, kde postupem dvojice pěšců dosáhl rozhodující převahy a nakonec i celý bod.

V duelu nejstaršího účastníka Karla Kovala proti jednomu z benjamínků turnaje Bartoloměji Buchtovi se tentokráte po hrubé chybě bílého radoval náš mladý talent a již podruhé zvítězil. Určitým překvapením je i vítězství černými Ivana Bebka nad Václavem Vyvialem, který právě v přechozích kolech prokazoval dobrou formu. V dalším střetu generací 11 letý Denis Lička dokázal uhájit nerozhodný výsledek proti Lukáši Buchtovi.

Další výsledky ve zkratce: Tomáš Adamec – Martin Frank 0-1, David Zmelty – Ondřej Matusík 1-0, Dudová Pavlína – Bohuslav Pavlok 1-0, Přemysl Bužek – Jonáš Koziorek 1-0, Aleš Socha – Jiří Matusík 0-1 a Jakub Konečný – Aleš Vrátný 0-1.

 Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní stále ještě čas se do turnaje zapojit. Znovu upozorňuji, že absence při zahajovacích kolech není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 4 dohrávkové termíny, když hned příští úterý je na pořadu první z nich (nováčkům pomohu domluvit dohrávky)! Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala