Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 3. kolo

3. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 17. ledna. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - M. Miča 1-0, D. Mavrev - R. Berezjuk 0,5-0,5, A. Frank - T. Adamec 1-0, J. Lavrišin - K. Laurincová 0-1, M. Saforek - K. Koval 0,5-0,5, M. Frank - I. Bebek 0-1, T. Kornel - V. Vyvial 1-0, V. Kaňák - J. Stachovič 0-1, P. Bužek - Z. Tauš 0-1.

Po 3kole si nejlépe stojí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Adam Frank3. místKristýna Laurincová.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 17. 1. 2017 se odehrálo ve 13. cyklu turnaje Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku další, v pořadí již 3. kolo. A jak jsem minule avizoval, tak opravdu přepisujeme rekordy. Jednak účast 22 hráčů je zatím vyrovnáním rekordu, ale 18 přítomných účastníků a reálně odehraných 9 partiích v jenom kole – tak to tu ještě nebylo!! Do turnaje se zapojil další hráč, a jelikož vím, že v minulosti i do 4. nebo 5. kola ještě někdo nastoupil, tak i celkový počet účastníků může ještě to dosavadní maximum překonat? Jak jsem psal již minule, tak absence při zahajovacích kolech není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát (což ale není povinnost) a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny! Nebudu opakovat další přednosti organizace tohoto turnaje – zájemci si mohou přečíst předchozí komentáře a také se dozvědět více na webu Beskydské šachové školy, kde se mohou seznámit s propozicemi soutěže.

Jakých bylo docíleno výsledků ve 3. kole? Již po druhém kole samostatný vedoucí turnaje Karel Kubala dostal za soupeře podzimního suverénního vítěze Marka Miču. Boj byl samozřejmě velmi vyrovnaný, ale bílý stále udržoval mírný poziční tlak, který po mnoha výměnách převedl do vyhrané střelcové koncovky. Přestože v závěru málem zaváhal, tak partii dotáhl do vítězného konce a oplatil soupeři porážku z podzimního turnaje.

Jak jsem minule psal o dravcích v závěsu, tak na druhé šachovnici se utkali dva nadějní mládežničtí talenti – David Mavrev bílými proti Rostislavu Berezjukovi. David v hrané sicilce si stále udržoval poziční převahu, přesto nakonec v ostrých kombinačních obratech a po jeho nebezpečném útoku na krále, skončila nejdelší partie dne nerozhodně.

V partii Franka Adama proti Tomáši Adamcovi byl favoritem náš další mládežnický talent, který také svoji roli favorita naplnil a plně bodoval. Tak jako jsem u podzimního turnaje komentoval, že situace je zpočátku nepřehledná a velký počet hráčů se střídá na čele, tak tentokráte Adam je po 3 kolech jediným pronásledovatelem vedoucího K.Kubaly, ale již nyní s jednobodovou ztrátou. Opět objektivně je ale nutné dodat, že řada hráčů má potenciál jedné, nebo dokonce dvou partií dohrávek – což samozřejmě celkové body a tím i pořadím může výrazně zamíchat…

V dalším duelu svedl los proti sobě 9. nasazeného Michala Saforka bílými proti 11. Karlu Kovalovi. Partie nebyla krátká ani co do času, ani co do počtu tahů. Přesto jsem po podepsání smíru hráčům v žertu říkal, že je z turnaje vyloučím, když při plné šachovnici dávají partii za remízu. Turnajová taktika je však turnajová taktika. K. Koval hrál proti hráči s ELO o 128 bodů vyšším, takže i remíza je pro něj dobrý výsledek. Michal, ten zase měl zatím start do této části soutěže velmi špatný a po dvou nulách a nyní v partii s pěšcem méně, také uvítal připsání první reálně uhrané půlky z turnaje…

Nešťastný průběh měla partie Martina Franka proti Ivanu Bebkovi. Martin jasně soupeře přehrál a v pozici se dvěma věžemi a jezdcem proti dámě, navíc s matovými hrozbami, přehlédl jednotahový mat…?? – a byla z toho pro něj nula - škoda!

Doslova husarský kousek se povedl Tomáši Kornelovi, který jako hráč bez ELO a po výhře v první odehrané partii, narazil na papírově o mnoho silnějšímu soupeři Václavu Vyvialovi. Soupeře nejprve jasně přehrál a získal dokonce věž – tu sice později zbytečně ztratil a zůstala mu minimální výhoda jednoho pěšce navíc v koncovce jezdce proti střelci. Počínal si však jako zkušený matador a podruhé bodoval!! Má tedy 100% bodový zisk a jeho start je zatím více nežli dobrý…

Dobře se ukazuje v turnaji také další hráč bez ELO – děda T. Kornela – Jiří Stachovič. I on má za sebou zatím jen 2 partie – a obě vítězné! Tentokráte jeho hře neodolal bílými Vladimír Kaňák a uvidíme, jak si bude počínat poté, co při scházející jedné partii již předstihnul 3 hráče horní poloviny startovací listiny, kteří měli od startu +1 nasazovací bod? Dosud předvedená hra však naznačuje, že může pomýšlet na vyšší mety??

Na poslední šachovnici se utkali bílými nový hráč v turnaji Přemysl Bužek proti benjamínkovi turnaje Zdeňku Taušovi. Je pravdou, že Přemek několik let šachy nehrál, ale naplnila se i moje předpověď z předchozího kola, kdy jsem prognózoval, že Zdeněk bude brzy rány rozdávat a ne jen přijímat, jak to bylo v prvních dvou kolech. Zdeněk tedy vyhrál – a zaslouženě, když soupeře přehrál a postupně po zisku figury svoji převahu zhodnotil k celkovému vítězství v partii.

Co říci na závěr? Účastnické rekordy jsem vyzdvihnul již v úvodu a pro mne, jako pro pořadatele je nyní nejhodnotnější, že ta účast je tvořena hráči aktivními, u nichž je předpoklad, že odehrají maximum z možných partií. 4. kolo je na pořadu již příští úterý, kde samozřejmě zvu i hráče neregistrované a také hráče jiných oddílů, když nyní jsou již tradičně do soutěže zapojeni šachisté 5 různých oddílů. Stávající účastníky již nyní vybízím k domlouvání dohrávek (pokud o ně mají zájem), neboť někteří měli v závěru podzimního turnaje problém své absence vhodnou dohrávkou nahradit. Takže nenechávejte nic na potom a začněte scházející partie dohrávat již nyní…

Další informace a tabulku po 3. kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala