Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 2. kolo

V úterý 15. ledna pokračoval 2. kolem již 17. "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: A. Frank - M. Paseka 0,5-0,5; V. Vyvial - B. Buchta 0-1; J. Pavlica - K. Koval 1-0; D. Zmelty - M. Klus 1-0; O. Matusík - T. Adamec 1-0; M. Boháč - T. Schenk 1-0; M. Frank - J. Lavrišin 0,5-0,5; M. Pravec - F. Buchta 0-1; L. Buchta - D. Lička 0-1; T. Horková - V. Buchtová 1-0; P. Pravec - V. Jezerský 1-0; L. Berka - J. Osina 0-1; P. Bužek - D. Žilinský 0-1.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Více informací a termíny najdete zde.

Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 15. ledna 2019 se v 17. cyklu Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku uskutečnilo 2. kolo turnaje. Z dosud zapojených 33 hráčů se tentokráte dostavilo (jen) 27, kde snížená účast mohla být způsobená hodně nepříznivým počasím, ale zcela jistě i početnou marodkou, kterou byl postižen i pisatel těchto řádků.

Co se týká síly turnaje, tak zatím trochu zaostává za podzimem, ale tři další hráči avizovali svůj start a v minulosti se startovní pole běžně doplňovalo do 4. až 5. kola a 2x se do turnaje zapojili noví hráči „na zkušenou“ také až v 10. kole! Také zastoupení hráčů 6 oddílů + skupinka neregistrovaných je dobrou vizitkou turnaje.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulkový soubor, protože běžný standard všech listů budu kompletovat až po 3. kole, kdy již bývá vyjasněno startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům. Pojďme tedy k aktuálním výsledkům.

Ve druhém kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Frank A.

Paseka

1/2

 

Pravec M.

Buchta F.

0 - 1

Vyvial

Buchta B.

0 - 1

 

Buchta L.

Lička

0 - 1

Pavlica

Koval

1 - 0

 

Horková

Buchtová V.

1 - 0

Zmelty

Klus

1 - 0

 

Pravec P.

Jezerský

1 - 0

Matusík

Adamec

1 - 0

 

Berka

Osina

0 - 1

Boháč

Schenk

1 - 0

 

Bužek

Žilinský

0 - 1

Frank M.

Lavrišin

1/2

 

Růčka

 

1K

 

Co nám tedy přineslo 2. kolo?  

Hrálo se na 14 šachovnicích a bohužel opět se nám sešel lichý počet hráčů, takže na jednoho zbyl osud „zisku“ kontumačního bodu. Vůdci bílých zaznamenali opět jen minimální převahu proti černým, v poměru bodového zisku 6 : 5, při dvou nerozhodných výsledcích.

Z elitní desítky hráčů, kteří mají pro nasazování zvýhodnění +2 body se k partiím tentokráte dostavilo jen 6 z nich, čímž se také velmi zúžil okruh těch, kteří mohli bojovat o čelné umístění. Očekávalo se, že to vzejde z duelu nejvýše nasazeného Adama Franka, který bílými nastoupil proti nováčkovi soutěže Mytyášovi Pasekovi. Matyáš však v poslední době ve všech možných soutěžích maximálně boduje. Zde sice nezvítězil – ale ani neprohrál. V každém případě se to dá výsledek pokládat za jeho úspěch a již nyní je příjemným zpestřením turnaje, zejména v boji o medailové pozice – uvidíme?! Druhou „áčkovou“ dvojicí byli hráči, kteří ještě na podzim hráli ve střední skupině s jedním nasazovacím bodem. Vítěz této skupiny Václav Vyvial dostal za soupeře „skokana roku“ Bartoloměje Buchtu. Proč mu dávám takový přívlastek? Bertík totiž na podzim startoval se svým FELO 1309. Kromě toho, že získal v tom našem turnaji jen za ty 3 měsíce na své ELO +162 bodů, tak neméně úspěšný byl i na jiných kolbištích a tentokráte již startuje v soutěži s FELO 1668!! – tedy o 359 ELO bodů vyšším (po 4 měsících). Všichni víme, že mládežníci mají rozvojový koeficient dvojnásobný proti „dospělákům“, přesto ten nárůst je nevídaný – a dalo by se čekat, že vyskočil trochu přivysoko a následně z této hodnoty zase něco odepíše. V prvním kole sice prohrál s nejvýše nasazeným A. Frankem, ale nyní se zdá být, že ta jeho výkonnost (měřená FELO) možná vůbec nebude jen na papíře??

Současně došlo již ke slibovanému prolínání bonifikačních skupin, což vytvořilo mezi první a druhou skupinou dvě dvojice. Utkali se tak hráči nejvyšší skupiny, kteří v prvním kole prohráli s hráči střední skupiny, kteří naopak v 1. kole zvítězili. Jiří Pavlica proti Karlu Kovalovi roli favorita potvrdil. Zato ve druhém duelu se zrodilo další překvapení kola, když David Zmelty proti Milanu Klusovi získal celý bod. David již na podzim ukázal velmi rychle rostoucí výkonnost a zejména nabral sebevědomí. To se ukázalo i v této partii, když se nezalekl rozdílu 250 ELO bodů a protlačil se mezi hráče „elitní“ skupiny.

Jakékoli hodnocení současného postavení v tabulce je předčasné, protože  máme před sebou ještě dlouhých 9 partií. Nicméně ta bojovnost a snaha mnohých prodrat se k turnajovým výšinám, je patrná již nyní. Pohledem na postupovou tabulku v příloze je patrné, že nad nejníže postavenými dvěma hráči nejvyšší skupiny, figurují nyní již 3 hráči z té skupiny střední. Podobně nad nejníže umístěným hráčem skupiny střední jsou již 4 z té skupiny s nulovou bonifikací… Ale neberte to vážně, protože v tuto chvíli i přidělené půlky bodu za absenci, dělají při dvou odehraných kolech velké zkreslení pořadí. Tyto půlky v turnaji dostávají všichni hráči až do 6. kola právě z důvodu vytvoření co nejkvalitnějších duelů. Do té doby ti, co chtějí bojovat o čelná umístění mají dostatek času i dva dohrávkové termíny k tomu, aby tyto půlky nahradili výsledkem z reálně odehraných partií. Tudíž v tuto chvíli je celý komentář o postaveních hráčů v tabulce jen takovou novinářskou rétorikou…J

Pro hráče, kteří v turnaji zatím nestartují je následující odstavec. Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Stále je čas se do turnaje ještě zapojit. Podle dosavadních zkušeností se dá očekávat, že se počet startujících hráčů ještě o 5 až 8 hráčů zvýší? Zde znovu upozorňuji, že dosavadní absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když ani to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Běžně však partie trvají 2 až 2,5 hodiny. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát si své nové FIDE ELO (jak jsem již zmínil, tak po podzimním turnaji se takto „povýšilo“ hned 6 hráčů) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z 12 finančních cen, anebo prostě mít pro zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala