Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 2. kolo

2. kolem pokračoval v úterý 16. ledna jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - S. Sysala 1-0, J. Lavrišin - K. Kubala 0-1, M. Kuchař - K. Koval 1-0, B. Buchta - A. Frank 0-1, T. Krejčok - V. Vyvial 1-0, J. Pavlica - D. Lička 1-0, V. Kaňák - I. Bebek 0-1, P. Bužek - R. Krejčok 0-1, L. Buchta - P. Dudová 0-1, M. Frank - D. Zmelty 0,5-0,5, O. Matusík - A. Socha 1-0, B. Pavlok - A. Vrátný 1-0, J. Koziorek - J. Konečný 1-0.

 
Průběžné pořadí: 1. místo Marek Miča, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Adam Frank.
 

Komentáře

Vážení přátelé,

v úterý 16. ledna 2018 bylo odehráno 2. kolo 15. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku. Tentokráte se sešlo nevídaných 26 hráčů a počet již reálně zapojených účastníků se zvýšil na 31, což naplnilo i mnou prognózovanou novou metu!!

Přestože se hrálo na 13 šachovnicích, tak díky rozdělení startovního pole na 3 bonifikační skupiny a některým absencím byli v čele již jen 4 hráči, což i předurčilo 2 nejvýše nasazené šachovnice. Nejvyšší dvojicí byl duel obhájce podzimního vítězství v soutěži - Marka Miče proti Stanislavu Sysalovi a dlouho se zdálo, že vůdce černých figur uhájí nerozhodný výsledek, přestože měl o pěšce méně. Nakonec v problémové pozici, která asi i nadále byla remízovou, překročil čas a tak Marek mohl slavit druhý získaný bod. Druhý duel Jana Lavrišina proti Karlu Kubalovi dal vůdce bílých přednost oběti jezdce za 2 pěšce před zřejmou ztrátou středového pěšce. Přesto pozice zdaleka nebyla jednoznačná a bílý stále nacházel nové a nové hrozby. Těm nakonec Karel odolal a rovněž i on si připsal do tabulky druhý partiový bod.

Následuje skupina, která i s přičtením nasazovacích koeficientů má nyní 3 body. Mimo poražené S. Sysalu a J. Lavrišina se zde zařadil Adam Frank, který po úporné bitvě zdolal velmi dobře hrajícího Bartoloměje Buchtu. A dále to jsou hned 3 hráči, kteří nastoupili až do 2. kola, zvítězili a po úspěšných dohrávkách tak mohou bodově dostihnout i vedoucí tandem. Celkem přesvědčivě zvítězil bílými nejvýše nasazený Matěj Kuchař nad Karlem Kovalem. Také se dá říci, že postupně přehrál Jiří Pavlica Denise Ličku, když postupně získal 2 pěšce a poté útokem na krále hru zakončil. Těžší boj měl Tobiáš Krejčok proti Václavu Vyvialovi, přestože stále měl jako bílý poziční převahu. Nakonec rozhodl pěkným kombinačním obratem s úspěšným matovým útokem.

Další dvojice již jen v přehledu. Vladimír Kaňák – Ivan Bebek 0-1, Přemysl Bužek – Roman Krejčok 0-1, Lukáš Buchta – Pavlína Dudová 1-0, Martin Frank – David Zmelty ½, Ondřej Matusík – Aleš Socha 1-0, Bohuslav Pavlok – Aleš Vrátný 1-0 a Jonáš Koziorek – Jakub Konečný 1-0.

Z výsledků je patrné, že se opět vedou líté boje na všech šachovnicích a i dosud jediný nerozhodný výsledek z 25 odehraných partií byl až po boji. Skóre tohoto kola vyznělo jednoznačně pro bílé v poměru 8 : 4. Jak jsem již zmínil, tak díky tomu, že již nyní řada hráčů nemá odehrané obě partie, tak postupová tabulka je tímto zkreslená, což se samozřejmě dohrávkami časem srovná.

Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je nyní pravý čas se do turnaje ještě zapojit. Znovu upozorňuji, že absence při zahajovacích kolech není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 4 dohrávkové termíny! Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO (zatím pokaždé někdo ze startujících bez FIDE ELO toho docílil) nebo své stávající ELO zlepšit, či se ucházet o jednu z finančních cen, anebo prostě mít na zimní večery vhodné vyplnění volného času.

Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nalosování dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje, zejména těm výše nasazeným, jejich koeficient turnaje.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala