Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 2. kolo

V úterý 19. září bylo odehráno 2. kolo "14. Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Zemková - M. Miča 0-1, A. Frank - T. Adamec 1-0, M. Kuchař - M. Saforek 1-0, M. Frank - K. Kubala 0-1, S. Sysala - P. Dudová 1-0, A. Garčic - K. Koval 1-0, P. Bužek - V. Vyvial 0-1, J. Lavrišin - A. Zemek 1-0, I. Bebek - P. Pravec 0-1, Z. Tauš - V. Kaňák 0,5-0,5.

Průběžné pořadí: 1místo Marek Miča, 2. místo Adam Frank3. místo Matěj Kuchař.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Jak jsem po prvním kole předpovídal, že se zřejmě do turnaje zapojí rekordní počet hráčů, tak to se již při druhém kole, hraném v úterý 19. září 2017, potvrdilo! Již nyní to prezentuje 24 účastníků z 5 oddílů a jelikož i v minulých cyklech se ještě někdo zapojil ve 3. nebo i 4. kole turnaje, tak to nemusí být počet konečný…? Vzhledem k otevřenosti soutěže, do které je možné vstoupit prakticky kdykoli, je stále ještě vhodný čas se do turnaje zapojit. Zde jen zopakuji, že absence při zahajovacích kolech není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné) a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny!

Turnaj je určen všem příznivcům šachové hry, kteří si chtějí dobře zahrát, případně uhrát své nové FIDE ELO a startovní listina je opravdu bohatá od nejvýše nasazeného Matěje Kuchaře (2154) až po neregistrované hráče, kteří jsou na startu tři. Také věkové hranice hráčů v našem turnaji budou asi rekordní a to zejména zásluhou tradičního účastníka Karla Kovala, který letos oslavil 96. narozeniny a protipólem k němu jsou dva benjamínci soutěže – osmiletí Zdeněk Tauš a Antonín Zemek !

Další informace již nebudu opakovat, protože pro případné zájemce jsou k nahlédnutí v propozicích na webových stránkách Beskydské šachové školy.

Pojďme však k výsledkům 2. kola. Tentokráte se odehrálo nebývalých 10 partií!, když podobně  jako v prvním kole, pouze jediná partie skončila nerozhodným výsledkem a to skutečně až v koncovce. To však historicky provází tento turnaj, že je nelítostně bojovný – a remízy se zde „nenosí“.

Podle postupové tabulky se zdá být, že již nyní se čelní pořadí velmi rychle vykrystalizovalo, protože jen Marek Miča má s nasazovacím koeficientem 3 body, Adam Frank 2,5 a následuje pole 8 hráčů se 2 body. Faktem ale je, že právě z té dvoubodové osmice má polovina jednu neodehranou partii, takže v dohrávkách se ještě můžou na stávajícího lídra dotáhnout.

Nynější lídr Marek Miča však vůbec neměl cestu k bodovému zisku snadnou, protože bílými hrající Klára Zemková ho v pozici při rošádách na opačných stranách velmi dlouho zlobila – přesto si celý bod zapsal Marek. Také druhý v pořadí Adam Frank si dnešní partii nedá za rámeček, protože ve střední hře přišel o dámu – černými hrající Tomáš Adamec se však ukázal jako „gentleman“ a hrubkou mu tu dámu vrátil a tím i odevzdal Adamovi celý bod.

Na další šachovnici se odehrál také litý boj mezi novým favoritem turnaje KM Matějem Kuchařem (ELO 2154), který se do turnaje v tomto kole zapojil a černými hrajícím Michalem Saforkem. Opět byla na šachovnici pozice s rošádami na opačných stranách, kde bílý měl jistou poziční převahu, kterou zúročil na zisk figury za 3 pěšce, ale cesta k vítězství nebyla vůbec snadná.

Na vítěze jarního turnaje Karla Kubalu díky absenci v prvním kole vyšel podle ELO slabší soupeř  – bílými hrající Martin Frank (rozdíl přes 400 ELO bodů), což se brzy projevilo a K. Kubala poměrně rychle zvítězil. Rozdíl téměř 400 ELO bodů byl i v partii Stanislava Sysaly proti Pavlíně Dudové, ale za šachovnicí to byl tuhý boj, který v nejdelší partii druhého kola nakonec pro sebe rozhodl favorizovaný S. Sysala.

Těžko říci, zda se jedná o překvapivý výsledek, protože další vítězství si připsal nově hrající neregistrovaný Antonín Garčic (bez ELO), když bílými udolal Karla Kovala. Partie se vyvíjela tak, že do koncovky lehkých figur přecházeli hráči s rovným materiálem. Nevhodně zvoleným postupem však vůdce černých figur dovolil soupeři zisk pěšce a pak druhého a výsledek byl zpečetěn. A. Garčic je tak jediným hráčem s nulovým nasazovacím koeficientem, který se vklínil mezi skupinu, která je jedním bodem zvýhodněná a je také v tuto chvíli jediným z dolní poloviny startovního pole, který má plný bodový zisk!

Další partie již jen ve zkratce: Přemysl Bužek proti Václavu Vyvialovi 0 : 1, Jan Lavrišin – Antonín Zemek 1 : 0, Ivan Bebek – Pavel Pravec 0 : 1 a Zdeněk Tauš – Vladimír Kaňák ½.

Ještě jednou si tedy dovoluji tímto pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 3. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala