Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 2. kolo

2. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 10. ledna. Zaznamenali jsme tyto výsledky: R. Berezjuk - K. Kubala 0-1, M. Tauš - D. Mavrev 1-0, M. Miča - J. Lavrišin 1-0, K. Laurincová - K. Koval 0,5-0,5, I. Bebek - A. Frank 0-1, T. Adamec - M. Saforek 1-0, V. Vyvial - M. Frank 0-1, Z. Tauš - V. Kaňák 0-1.

Po 2kole si nejlépe stojí: 1místo Karel Kubala, 2. místo Martin Tauš3. místMarek Miča.

 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

A máme druhé kolo za sebou! V úterý 10. 1. 2017 se odehrálo ve 13. cyklu turnaje Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku další kolo. A zdá se být, že spějeme k rekordní účasti!!? Tentokráte reálně nastoupili další 3 hráči, a pokud se zapojí i ti dva, co zatím zájem o účast potvrzovali, tak jsme již nyní na čísle 21 hráčů! Navíc z historických zkušeností zatím vždy ještě i v dalších kolech se do turnaje zapojovalo několik jedinců – pokud dobře pamatuji, tak ještě i v pátém kole (když podle propozic soutěže je možné se do turnaje zapojit kdykoli). K tomuto kolu se sešlo hned 16 hráčů ze 4 oddílů a myslím, že ve druhém kole ještě nikdy tolik hráčů nebylo. Pro zatím váhavé zájemce zde znovu opakuji, že absence při zahajovacích kolech není nijak významná, protože systém soutěže umožňuje scházející partii dodatečně odehrát, což ale není povinnost a navíc jsou v rozpisu soutěže 3 dohrávkové termíny! Nebudu opakovat další přednosti organizace tohoto turnaje – zájemci si mohou přečíst minulý komentář a také na webu Beskydské šachové školy se seznámit s propozicemi.

Jakých bylo docíleno výsledků? Tentokrát nebudu umět příliš okomentovat průběh partií, protože sám jsem na 1. šachovnici narazil na velmi dobře hrajícího soupeře. Karel Kubala černými v nejdelší partii kola nakonec zvítězil na Rostislavem Berezjukem. Zahájení se více vydařilo vůdci černých, ale ve střední hře to spíše bylo na rozloučení se s prvním bodem v turnaji.  Houževnatou obranou a zřejmě i nedostatkem času soupeře, však nakonec K. Kubala získal celý bod. Díky tomuto výsledku, ale také i výsledku na 2.šachovnici se K. Kubala hned po 2.kole dostal na samostatné první místo postupové tabulky, i když popravdě řečeno je za ním houf „dravců“, kteří mají o partii méně, takže v tuto chvíli je to opravdu jen optické vedení. Pozitivem je, že se do turnaje opětně zapojil i Martin Tauš, který v podzimní části v závěru turnaje nestačil odehrát ze zdravotních  důvodů všechny partie. Nicméně nyní, jako nasazený hráč č.1 porazil bílými na podzim bronzového Davida Mavreva. I když partie také nebyla snadná, tak nejprve Martin získal kvalitu, kterou pak přeměnil ve vedení o celou figuru a to následně i v celý bod z partie.

Na dalších 2 šachovnicích se objevili mnou zmínění „dravci“, kteří na podzim vybojovali umístění na nejvyšších pozicích a zatím mají bodový handicap, když nestihli odehrát 1. kolo. Roli favorita jednoznačně potvrdil podzimní vítěz soutěže Marek Miča, který si bílými rychle poradil s Janem Lavrišinem. To se již nedá říci o stříbrné z podzimu – Kristýně Laurincové, která vedla také bílé figury, ale nakonec se rozešla s nejstarším účastníkem turnaje Karlem Kovalem smírně. Při současném rozdílu ELO 310 bodů, je to nesporný úspěch K. Kovala!

Druhou polovinu nasazených dvojic naplnili syn Adam a otec Martin Frankovi, kteří rovněž v 1. kole nehráli - nyní však nekompromisně a naplno bodovali. Adam byl favoritem černými v partii s Ivanem Bebkem, což vítězstvím potvrdil. Naopak Martin Frank měl podle ELO soupeře o 160 bodů silnějšího, přesto černými proti Václavu Vyvialovi byl úspěšný a odnáší si celý bod. Další překvapivý výsledek se zrodil v duelu Tomáše Adamce proti Michalu Saforkovi – favoritem byl Michal se svým o 230 bodů vyšším ELO – celý bod si však odnáší Tomáš ! A do úplného výčtu nám schází partie benjamínka turnaje  Zdeňka Tauše, který ani ve druhé partii nestačil na svého soupeře a vůdce černých Vladimír Kaňák si tak připisuje do tabulky první cenný bod. Ze soutěže nabyté partiové i turnajové zkušenosti však Zdeněk zcela jistě již velmi brzy zúročí a jsem přesvědčen, že soupeřům bude brát body on…

Nejvyšším pozitivem zahájeného turnaje se mi jeví velký počet účastníků i poměrně vyrovnané ELO hráčů na 2. až 9. šachovnici, což je výborný předpoklad pro kvalitní tréninkové partie. 3. kolo je na pořadu již příští úterý, kde samozřejmě zvu i hráče neregistrované a také hráče jiných oddílů, když dosud pokaždé byli do soutěže zapojeni šachisté 4 až 6 různých oddílů. Také již nyní vybízím stávající účastníky k dohrávkám (pokud o ně mají zájem) – vzpomeňte, jak někteří měli v závěru podzimního turnaje své absence nahradit dohrávkou. Takže nenechávejte nic na potom a začněte scházející partie dohrávat již nyní…

Další informace a tabulku po 2.kole naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala