Otevřený klubový přebor - 11. kolo

V úterý 17. dubna byl posledním 11. kolem uzavřen jarní cyklus "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - M. Miča - 1-0; S. Sysala - K. Kubala 0-1; A. Frank - M. Saforek 1-0; P. Dudová - J. Pavlica 1-0; J. Lavrišin - M. Frank 0-1; B. Buchta - T. Krejčok 0,5-0,5; R. Krejčok - M. Klus 0-1; D. Lička - D. Zmelty 1-0; M. Boháč - L. Buchta 1-0; I. Bebek - T. Schenk 1-0; V. Kaňák - B. Mičová 1-0; B. Pavlok - O. Matusík 1-0; P. Bužek - K. Koval 0-1; M. Štěpán - J. Konečný 1-0.

Konečné pořadí hráčů s nasazovacím koeficientem 2: 1. místo Matěj Kuchař, 2. místo Karel Kubala, 3. místo Adam Frank.

Konečné pořadí hráčů s nasazovacím koeficientem 1: 1. místo Martin Frank, 2. místo Pavlína Dudová, 3. místo Tomáš Adamec.

Konečné pořadí hráčů s nasazovacím koeficientem 0: 1. místo Miroslav Boháč, 2. místo David Zmelty, 3. místo Lukáš Buchta.

Vážení přátelé,

řekněme, že v úterý 17. dubna 2018 byl v přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku završen polojubilejní 15. cyklus této soutěže, který byl provázen celou sérií rekordních statistických faktů. I k tomu poslednímu kolu přišlo neuvěřitelných 29 hráčů!!, což je nevídané, ale současně pro mne vždy, když je lichý počet, tak to představuje určité trauma, že někoho, kdo si přišel zahrát, musím nechat stát a jeho zisk kontumačního bodu je jen takovou slabou záplatou na to, že si nezahrál… L Jako tradičně se rozborem statistických údajů budu věnovat až následně v nějakém dokumentu „Ohlédnutí za skončeným přeborem“ – takže nyní k podstatným informacím o tom, jak turnaj skončil.

Ke zcela suverénnímu vítězství stačilo Matěji Kuchařovi odehrát jen 10 z 11 možných bodů, když dokázal nad všemi svými konkurenty ve vzájemných duelech vyjít vítězně a při dvou nerozhodných výsledcích obsadil samostatně 1. místo!! – gratulujeme.

V podzimním cyklu soutěže hrál M. Kuchař spolu s Markem Mičou určitou extraligu, když v závěrečné tabulce měl Marek oproti 3. v pořadí náskok 3,5 bodů!! a Matěj za ním zaostal jen o půlku. Tentokráte do soutěže vstoupil velmi suverénně nestor Karel Kubala, když po 6 kolech měl na svém kontě 6 uhraných bodů! Poté však přišla krize a zejména ho může mrzet ztráta celého bodu s Adamem Frankem, po níž již režie konečného pořadí byla v rukou Matěje. Možná je vhodné zmínit, že Matěj řadu partií dohrával simultánně proti mnohem slabším soupeřům a Karel dosáhnul svého výsledku proti soupeřům s průměrným ELO o 105 bodů vyšším, nežli činil průměr soupeřů Matěje… Nicméně ve vzájemných duelech dominoval Matěj, když ze dvou partií uhrál 1,5 bodu, takže jeho vítězství je zcela zasloužené.

Ani v posledním kole to nebylo tak jednoznačné, když se M. Kuchař utkal bílými v odvetné partii proti M. Mičovi. Finální rozuzlení jsem neviděl, ale zdálo se, že Marek v pozici D+S+3p nerozhodný výsledek udrží proti Matějovým D+V+2p – cestu k udržení alespoň půlky bodu však Marek nenašel a to rozhodlo.

K. Kubala již měl duely proti vedoucí „čtyřce“ za sebou, takže ho los svedl černými proti Stanislavu Sysalovi. Standa to zahájení nezahrál nejlépe a černý postupně stupňoval tlak svých figur, který následně proměňoval v zisky pěšců a nakonec i celého bodu. I tak zůstal Karel půl bodu za Matějem a tudíž obsadil „jen“ druhé místo. Adam Frank naopak potvrdil bílými svoji roli favorita (podle aktuálního ELO) proti Michalu Saforkovi – a docílený bod ho tak vynesl na samostatné 3. místo absolutního pořadí.

Dramatický byl boj o ceny i ve skupině hráčů s jedním nasazovacím bodem. Trochu to svým konkurentům usnadnil svojí absencí dosud vedoucí Tomáš Adamec. Příležitosti se příkladně chytil Martin Frank, kterému se sice úvod partie proti Janu Lavrišinovi nepovedl, ale v dalším průběhu získal rozhodující materiál a za to získal zaslouženě celý bod a tím i cenu za první místo hráčů v této kategorii – gratulujeme!! Na druhém místě se umístila se stejným bodovým a horším pomocným hodnocením Pavlína Dudová. Ani její vítězství v závěrečné partii bílými proti Jiřímu Pavlicovi nebylo nijak slavné, když dlouho prohrávala o pěšce. Pak se jí však podařilo chytit soupeři střelce a s figurou navíc za jednoho pěšce si již zkušeně poradila a partii dovedla k vítězství. Třetí místo v této skupině pak připadlo při absenci v posledním kole Tomáši Adamcovi, kde však o jeho umístění rozhodlo jen pomocné hodnocení při stejném bodovém zisku, kterého dosáhnul i Václav Vyvial.

A máme na řadě skupinu hráčů, kteří v turnaji startovali s nulovým nasazovacím koeficientem. Překvapivým vítězem se stal Miroslav Boháč. Ten měl po 6 kolech na svém kontě nuzných 1,5 bodů. Z jeho strany v druhé půlce turnaje následovala vítězná smršť, když zaznamenal z posledních 5 partií 100 % bodový zisk – a právě vítězství v posledním kole nad Lukášem Buchtou ho vyneslo na samostatné 1. místo – gratulujeme! Předposlední 3 kola byl v čele těchto hráčů David Zmelty – 2 nuly v závěru turnaje však znamenaly to, že byl sesazen „až“ na druhou pozici… Tentokráte dlouho hrál vyrovnanou pozici černými proti Denisovi Ličkovi. Ten však v koncovce jezdce proti střelci, při rovnosti pěšců, prokázal vyzralé mistrovství a z partie si odnesl celý bod. Samostatné 3. místo tak obsadil Lukáš Buchta, který přes porážku v posledním kole odehrál skvělý turnaj.

V této nejpočetnější kategorii byly vypsány 4 ceny, kde se nakonec rozhodovalo „kamerou“ až na cílové pásce. Hned 3 hráči docílili uhraných 5 bodů, a jelikož při tomto stavu bylo prvním porovnávacím kritériem průměrné FIDE ELO soupeřů, tak opravdu jen o pověstný chloupek obsadil 4. místo Bohuslav Pavlok s průměrem soupeřů o pouhý jediný bod lepším, nežli další v pořadí Tomáš Schenk – ten v posledním kole podlehnul černými Ivanu Bebkovi. Vážným adeptem na oceněné místo byla i Barborka Mičová, která dosáhla na stejný bodový zisk při jedné scházející partii. Do turnaje nastoupila dost pozdě, takže všechny partie již nestihla dohrát. Rozhodující pro umístění však byly nuly z posledních 3 partií… Tentokráte podlehla černými Vladimíru Kaňákovi.

K dalším výsledkům již jen ve zkratce: Bartoloměj Buchta - Tobiáš Krejčok ½, Roman Krejčok – Milan Klus 0-1, Bohuslav Pavlok – Ondřej Matusík 1-0, Přemek Bužek – Karel Koval 0-1 a Michal Štěpán – Jakub Konečný 1-0.

Z pohledu organizátora skončil veleúspěšný cyklus turnaje a již nyní je předběžně stanoveno, že podzimní – 16. cyklus turnaje bude zahájen v úterý 11. září. Samozřejmě všichni dosud do turnaje zapojení budou ještě obeslaní pozvánkou, která spolu s propozicemi by měla být zveřejněná i na webových stránkách Beskydské šachové školy.

Všem zúčastněným děkuji za aktivní účast, velmi férové pojetí soutěžení a za podíl na vytvoření skutečně přátelské atmosféry po čas celého turnaje.