Otevřený klubový přebor - 11. kolo

V úterý 4. dubna byl 11. kolem zakončen "Otevřený klubový přebor" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: K. Kubala - D. Mavrev 1-0, M. Miča - S. Berezjuk 0,5-0,5, A. Frank - M. Frank 1-0, M. Klus - T. Kornel 1-0, J. Lavrišin - K. Koval 0,5-0,5, J. Stachovič - I. Bebek 0-1.

Konečné výsledky: 1místo Karel Kubala, 2. místo Marek Miča3. místo Rostislav Berezjuk.

Vážení přátelé šachové hry.

Poslední tečka byla učiněná za 13. cyklem přeboru „Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku“, když v úterý 4. 4. 2017 odehráním partií 11. kola dospěl do svého finále. Do tabulky nám přibylo již jen 6 partií, když některé byly již předehrány.

Můžeme tedy vyhodnotit konečné pořadí a byli tím také určení i hráči, kteří si z turnaje odnesli některou z 8 finančních cen. Po praktickém odstoupení z turnaje Martina Tauše se nasazenou jedničkou stal Karel Kubala. A na rozdíl od podzimního cyklu, kdy se ani nedostal na medailové pozice, tentokráte roli „jedničky“ potvrdil bez zaváhání a stylem start-cíl v turnaji s náskokem zvítězil. Reálně uhraných 9 bodů z 11 partií je v konkurenci našich mládežnických reprezentantů velice cenným výsledkem. V posledním kole potvrdil dobrou formu, když bílými zvítězil nad Davidem Mavrevem. Píšu o sobě, takže mohu jen zmínit gratulace přijaté od soupeřů. Také zápis již pátého vítězství do historické tabulky v tomto turnaji se bude dalším pronásledovatelům jen těžko dohánět…?

Finálový boj o 2. místo svedl proti sobě v odvetné partii Marka Miču (vítěze podzimního cyklu) proti Rostislavu Berezjukovi. Marek však po slabším vstupu do turnaje potvrdil ve finiši dobrou formu a i když partie skončila nerozhodně, tak objektivně si jako vůdce bílých figur stále držel mírně aktivnější pozici. Jelikož měl Marek na Rosťu půlbodový náskok, tak k obhájení samostatného 2. místa mu remíza stačila. Skončil sice s odstupem 1,5 bodu na vítěze, ale přesto jeho výsledek je velice kvalitní. O 3. místě Rosti rozhodlo jen pomocné hodnocení při zisku 7 bodů, kterých docílil i Adam Frank. Ten tentokráte poměřoval své síly v odvetné partii proti svému otci Martinovi Frankovi a po vítězství v partii tak vybojoval současně i čtvrtou z hlavních cen turnaje.

Další odehrané partie Klus Milan – Kornel Tomáš 1 : 0, Jiří Stachovič – Ivan Bebek 0 : 1 a předehraná partie Jan Lavrišin – Karel Koval ½ již neměly žádný vliv ani na pořadí skupiny hráčů, kteří vlastně hráli „B“ turnaj, který tvořili hráči bez pomocného nasazovacího koeficientu.

Samostatným vítězem se ziskem 1. ceny se stal až 17. nasazený Martin Frank, jehož výsledek je opravdu vynikající, když proti soupeřům s průměrem ELO o 225 vyšším docílil až neuvěřitelných 6,5 bodů z 11 možných!! – velká gratulace! Teoreticky mohl jeho umístění ohrozit již jen Tomáš Kornel – oba však v tomto posledním kole dostali opravdu silné soupeře, takže Tomášovi zůstalo s půlbodovou ztrátou „jen“ druhé místo. Zde je ovšem nutné říci, že Tomáš docílil svých 6 bodů po odehrání pouze 8 partií!!! Ovšem tím, že zejména zpočátku turnaje měl vícero absencí, tak tento bodový zisk docílil proti mnohem slabším hráčům, nežli Martin. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že Tomáš byl hráčem bez ELO a delší dobu šachy nehrál. Jeho výsledek je rovněž velice kvalitní a vynikající – velká gratulace!! Po absencích v posledních 2 kolech z důvodů pracovních tak zůstal Tomáš Adamec s odstupem dalšího 1,5 bodu na 3. místě v této skupině. I jeho výsledek je však velice cenný, protože průměr jeho soupeřů byl o 192 ELO bodů vyšší ve srovnání s jeho osobním koeficientem! Čtvrtým oceněným se stal další neregistrovaný hráč bez osobního ELO – Jiří Stachovič -  a uhraných 4,5 bodů při turnajové premiéře je rovněž velmi dobrý výsledek.

Tradičně velkým pozitivem turnaje je veliká bojovnost a mohu říci, že z 92 odehraných partií nebyla ani jediná charakteru „velmistrovské remízy“!! Také lze na turnaji ukázat, že není pravdou, že by naši mládežníci „nechtěli“ hrát turnaje, kde hrají mnohé partie opakovaně mezi sebou. Motivace konkurenčního prostředí, boj o zlepšení osobního koeficientu a boj o ceny vede i mezi kamarády k urputným bojům za šachovnicí a jsem přesvědčen, že to je pro ně jedna z nejkvalitnějších tréninkových forem. Předběžně předpokládám, že podzimní 14. cyklus turnaje bude mít 1. kolo 12. září 2017 – zatím je to předčasné, ale věřím, že současní účastníci i řada dalších hráčů se do této soutěže na podzim zapojí.

Nyní tedy musíme rychle zpracovat výsledky do podoby potřebné k odeslání na započtení výsledků na FIDE i ČS LOK, takže turnajové i statistické hodnocení ještě okomentuji v dodatečném komentáři.