Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 11. kolo

Úterý 12. dubna bylo vyhrazeno 11. kolu "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: Mavrev D.. - Port J. 1-0, Štěpán P. - Koval K. 1-0, Sysala S. - Kubala K. 0-1, Kotouček J. - Lavrišin J. 0,5-0,5, Kuchař M. - Vyvial V. 1-0, Bebek I. - Adamec T. 0-1, Pravec P. - Kaňák V. 0,5-0,5.

Pořadí před posledním kolem: 1místo Patrik Štěpán2. místo Josef Port a 3. místo David Mavrev.
 

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry,

jdeme do finále!!, když v úterý 12.4.2016 bylo v 11. cyklu přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku na pořadu již předposlední 11. kolo a přes několik neočekávaných výsledků se situace celkového pořadí poměrně dost vyjasnila, i když i poslední kolo ještě může mnohé změnit…? To, že soutěž má svoji bojovou atmosféru není pochyb a také k tomuto kolu se dostavilo 14 ze 16 reálně dohrávajících hráčů turnaje, a jak jsem již minule předznamenal, tak bylo proti sobě nalosováno více dvojic s větším rozdílem ELO, což při počtu účastníků a počtu hraných kol je zcela zákonité. Již samotné dohrávky situaci v boji o absolutní vítězství v turnaji zdramatizovalo, když Josef Port dvěma dohrávkami a 100 % bodovým ziskem se prodral na samostatné 1. místo, a protože absolvoval všech 6 partií s hráči nasazenými nad ním, tak se zdálo, že má tímto titul z jarního přeboru „v kapse“ – ovšem po dnešním kole to již tak jasné není…?!

Co se tedy událo v 7 partiích předposledního kola? První nasazenou dvojicí byli hráči David Mavrev s bílými proti novému lídrovi Josefu Portovi. Partie byla velice ostrá a Josef získal za 2 pěšce figuru, i když za cenu dosti odhaleného krále a postupujícího volného pěšce soupeře. A David opět potvrdil, že jeho předchozí výsledky nebyly zcela náhodné. Nezalekl se soupeře s ELO o téměř 400 ELO bodů vyšším a současně potvrdil, že bílými nerad body ztrácí a nejenže udržel neporazitelnost bílými, ale proměnil duel v zisk celého bodu!! Ať již dopadne jeho poslední partie jakkoli, tak může skončit nejhůře 3. – a není pochyb o tom, že to je jeho životní turnaj a už se těším na jeho rekordní přírůstek ELO…?

Druhou nasazenou dvojicí byl dříve vedoucí Patrik Štěpán proti další „štice“ v turnaji Karlu Kovalovi, který i přes prohru jde poměrně jistě za vítězstvím mezi hráči bez bodové bonifikace a zcela zřejmě i k přírůstku ELO bodů.  Partie nebyla ani zdaleka jednoznačnou záležitostí Patrika, jehož ELO bylo o 550 bodů vyšší, přesto bodový zisk znovu Patrika díky zaváhání J. Porta vyneslo na samostatné 1.místo.

Další dvojicí byli Stanislav Sysala v odvetě proti Karlu Kubalovi. Pozice po zahájení dávala jasnou výhodu černým – pak však přišel výpadek v propočtu černého a Stanislav dobírá středového pěšce…! Hned nato však zcela podceňuje pozici různých střelců na šachovnici a místo  starosti o výměnu alespoň jedné věže a vracení pěšce, dovoluje soupeři útok na krále – a to rozhoduje. Jelikož K. Kubala neodehrál jarní část soutěže v nejlepší formě, tak se zdálo, že po poměrně velkých bodových ztrátách již do cen nezasáhne. Jeho potenciální konkurenti však se svých šancí vzdali? Matěj Kuchař nerealizoval možnou dohrávku scházející partie, kdy by vítězstvím mohl reálně bojovat o 4.cenu soutěže a zřejmě z důvodů pracovních podobně stíhací jízdu neuskutečnil Michal Saforek, který se tohoto kola nezúčastnil…

Partie středu tabulky již nemají význam z pohledu boje o ceny, přesto duel Jiřího Kotoučka proti Janu Lavrišinovi byl více, nežli zajímavý. Zprvu se zdálo, že z pohledu nasazení favorizovaný vůdce bílých partii rozhodne pro sebe. Po ostrých zápletkách však partie přešla do koncovky, kde bílý čelil s dámou věži a dvěma lehkým figurám soupeře. Asi jen díky tomu, že Jan měl na hodinách již jen 2 minuty, tak se soupeři shodli na nerozhodném výsledku, ale reálně asi byla pozice černého vyhraná…

Až pátou nasazenou dvojici tvořil nejvýše nasazený Matěj Kuchař proti Václavu Vyvialovi. Rozdíl ratingu a bílé figury nenechaly nikoho na pochybách jak partie skončí. Přesto, že Václav statečně vzdoroval, tak aktivitě bílých figur a útoku na svého krále neodolal a Matěj tak bodoval.

A dostáváme se ke skupině hráčů bojujících o cenový fond pro hráče bez nasazovacího koeficientu. O pravděpodobném vítězi této kategorie – Karlu Kovalovi – již byla zmínka, ale na dalších místech to ani zdaleka není tak jasné. Do cen zřejmě zasáhne V. Vyvial i přes prohru v tomto kole. Výrazně však na ceně stouply „akcie“ Tomáše Adamce, který v odvetě černými porazil Ivana Bebka. Poslední nasazená dvojice - Pavel Pravec proti Vladimíru Kaňákovi již asi do boje o ceny nezasáhne. Z počátku se zdálo, že vůdce bílých partii jasně rozhodne pro sebe, po zápletkách ve střední hře se však nakonec soupeři rozešli smírně.

 Poslední kolo se uskuteční již příští úterý 19. 4. a není pochyb, že se opět dočkáme řady zajímavých partií. A přestože se často zaobírám historií, tak již nyní je připravován podzimní cyklus soutěže, jehož start bude pravděpodobně v tradiční úterky a první kolo je již nyní plánováno na 13.9.2016.  

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

 

Karel Kubala