Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený klubový přebor - 11. kolo

V  úterý 16. prosince bylo odehráno poslední, 11. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Kuchař - J. Lepík 0,5-0,5, P. Štěpán - M. Saforek 1-0, K. Koval - K. Kubala 0-1, M. Miča - J. Lavrišin 1-0, T. Adamec - S. Sysala 0-1, I. Bebek - V. Vyvial 1-0.

Celkovým vítězem přeboru se stal Matěj Kuchař2. místo obsadil Patrik Štěpán, 3. skončil Karel Kubala. Gratulujeme!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak jsme úspěšně došli do cíle již 10. přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, hraného současně jako okresní přebor jednotlivců. V úterý 15.12.2015 bylo na pořadu poslední 11. kolo soutěže. Odehrálo se sice jen 6 partií, ale i tak odehraných 93 partií řadí tento cyklus na 2. místo v historii z pohledu počtu odehraných partií!

Na první šachovnici zasedli proti sobě v odvetě Matěj Kuchař proti Jaroslavu Lepíkovi a jejich partie skončila výjimečně remízou, což ale je pochopitelné, protože Matěj poslední dobou prokazuje mimořádně dobrou formu. Měl bílé figury a remíza mu zajišťovala 1. místo v přeboru, současně jej ale pasuje i na přeborníka okresu Frýdek-Místek.  A k tomu posbíral příslušné finanční ceny a připsal si bohatý přírůstek FIDE ELO bodů – gratulujeme!!

Jen pomocným hodnocením a po velmi tuhém boji v partii Patrik Štěpán – Michal Saforek skončil na 2. místě po vítězství v partii Patrik. Vítěz 9. přeboru, Karel Kubala, měl s černými za soupeře Karla Kovala, kterého přehrál a bodově se dostal na úroveň obou mládežníků. Jelikož ale měl z nich nejvyšší ELO, tak zákonitě první pomocné kritérium při rovnosti bodů – průměrné ELO soupeřů – vyšlo jeho konkurentům lepší – takže obsadil 3. medailovou pozici. Škoda, že trochu více nepomohl J. Lepík, který v předchozích cyklech soutěže vždy ubral právě dvojici vítězných mládežníků více těch bodů – věřím, že v jarním cyklu znovu potvrdí, že do této skupiny hráčů stále patří…?  I tak se umístil na velmi hezkém 4. místě absolutního pořadí, za které obdržel i příslušnou finanční cenu.

Vzhledem k odstoupení dvou vysoko nasazených hráčů již brzy po zahájení turnaje byly další dvojice losovány mezi hráči s  větším rozdílem ELO. Náš mládežnický talent Marek Miča si po slabé střední části turnaje poradil bílými v partii proti Janu Lavrišinovi, což ho posunulo na celkové 5. místo, i když jen horším pomocným hodnocením, nežli J. Lepík, za které již ale bohužel nebyla vypsaná cena. I tak potvrdil, že patřil mezi ty nejvýše nasazené a nikdo z hráčů střední skupiny tak neprolomil pořadí nejvýše nasazených hráčů při zahájení turnaje.

Podobně vyšší nasazení potvrdil černými Stanislav Sysala v partii s Tomášem Adamcem a tak také vybojoval dobrým finišem nejvyšší umístění z hráčů s jednobodovým nasazovacím koeficientem. Zde je nutné uvést, že K. Koval (94 let) dosáhl stejného bodového zisku a jen díky pomocnému hodnocení byl odsunut na 2. místo!! Třetím oceněným v této kategorii byl s půlbodovou ztrátou M. Saforek.

Ve skupině hráčů bez nasazovacích koeficientů se zrodilo jedno překvapení, když Ivan Bebek po sérii prohraných partií porazil v odvetě bílými figurami Václava Vyviala. To však nepokazilo konečné umístění V. Vyviala, který díky pomocnému hodnocení vybojoval 1. místo této kategorie turnaje. Se stejným bodovým ziskem a horším pomocným hodnocením byl druhý Tomáš Adamec a škoda, že zřejmě osobní a pracovní důvody neumožnily Michalu Křenkovi odehrát více partií (schází mu 3), který se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením, tak skončil v této hodnocené skupině na 3. místě.

Reálně z celkem 22 zapojených hráčů soutěž dokončilo jen 19 - ale i to je rekordní účast !!  A mimo přání všem přátelům šachu veselých a šťastných vánočních svátků a zdraví a spokojenost do nového roku (samozřejmě hodně šachových bodů), je zde na místě pozvat všechny zájemce k účasti na 11. cyklu soutěže, jejíž start je již určen na 12.1.2016 od 17,30 hodin. K účasti jsou zváni samozřejmě nejen všichni dosavadní účastníci soutěže, kterých již bylo celkem 52!, ale i další přátele šachu od začátečníků až po úroveň KM…